Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Z amerykańską gospodarką jest gorzej, niż zapowiadano. PKB spada

126
Podziel się:

PKB USA w pierwszym kwartale spadł o 1,4 proc. rok do roku. Ekonomiści obawiali się silnego spowolnienia, ale nie skurczenia się gospodarki w tak krótkim czasie. Poprzednio rosła w tempie prawie 7 proc. Ostrzeżenia przed recesją i stagflacją nie były na wyrost, choć rzeczywista sytuacja w Stanach Zjednoczonych nie jest aż tak zła, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Z amerykańską gospodarką jest gorzej, niż zapowiadano. PKB spada
Amerykańska gospodarka zaliczyła spadek PKB w pierwszym kwartale 2022 roku (PAP, PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Obawy o światową recesję nie były przesadzone. Amerykańska gospodarka wysłała właśnie bardzo niepokojący sygnał. Skurczyła się. PKB w skali roku spadł o 1,4 proc. wobec oczekiwanego przez ekonomistów wzrostu o 1,1 proc.

"Wzrost gospodarczy w USA nieoczekiwanie zmniejszył się w pierwszym kwartale z powodu rosnącej nierównowagi handlowej, szybującej inflacji i zakłóceń w łańcuchu dostaw" - donosi "Financial Times" ("FT").

"Spore zaskoczenie danymi. Konsumpcja wypada znacznie słabiej, niż oczekiwano. W czwartym kwartale mieliśmy też spore inwestycje, które prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2022 wypadły na ujemnym poziomie" - oceniają ekonomiści domu maklerskiego XTB.

Zauważają, że spory spadek zalicza również wymiana handlowa, która w dużej mierze jest odpowiedzialna za ujemną dynamikę PKB. Z kolei obraz inflacyjny jest zdecydowanie gorszy, niż oczekiwano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" wspomoże gospodarkę? Ekspert: Trzeba się wziąć do roboty

Gospodarka w dół, inflacja w górę

Ekonomiści zauważają, że amerykańska gospodarka znalazła się w bardzo trudnym położeniu. Inflacja rośnie do rekordowych poziomów, bank centralny USA zapowiada podwyżki stóp procentowych, które co do zasady schładzają gospodarkę, a ta już na początku roku zalicza spadek PKB.

Ostatni raz ujemną dynamikę PKB Amerykanie odnotowywali w związku z wybuchem pandemii koronawirusa w połowie 2020 roku. W czwartym kwartale 2021 gospodarka USA rozwijała się w szybkim tempie 6,9 proc.

"Wzrostowi gospodarczemu w USA zagraża najwyższa od 40 lat inflacja, inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen surowców, a obecny lockdown w Pekinie zwiastują dalsze problemy z łańcuchem dostaw" - ostrzega "FT".

To jeszcze nie recesja

Czy to już recesja? Za wcześnie na takie tezy. "Spadek produkcji odzwierciedlał większy deficyt handlowy i umiarkowane tempo gromadzenia zapasów. Mimo że wynik główny może wywołać w niektórych kręgach głosy o stagflacji i recesji, nie jest on prawdziwym odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej" - wskazuje Reuters.

Z najnowszych danych z USA wynika, że wydatki konsumpcyjne były solidne, a inwestycje przedsiębiorstw w sprzęt znacznie przyspieszyły. W rezultacie miara popytu krajowego z wyłączeniem handlu, zapasów i wydatków rządowych znacznie wzrosła w porównaniu z tempem z czwartego kwartału i wyniosła 2,6 proc.

Ekonomiści PKO BP zwracają uwagę na ciekawy aspekt zaskakujących danych z USA. Hamowanie największej gospodarki świata pomoże opanować szalejącą na całym świecie inflację.

oprac. Damian Słomski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka światowa
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(126)
quick
2 lata temu
Biden dązy do wojny bo usa upadaja po to to wszysko
AQQ
2 lata temu
bidet włączył sie do wojny z Rosją i PKB uSSraela spada - dziadek tego nie przewidział ?
ekonomista
2 lata temu
kolego 324 masz dużo racji ,podobnie jest z oszczędzającymi rodakami lokującymi swoje oszczędności w polskich bankach- nimi też się nikt nie przejmuje !!!! ani RPP ani KNF ani NBP !!!! banki oferują oprocentowanie lokat na 2 % przy inflacji przekraczającej 12 % !!!!!! to jest dopiero złodziejstwo !!!!! lokaty powinny być oprocentowane na 12 % a nie na 2 % czy ktoś tam w ogóle myśli ? POLACY mają 130 mld. zł na lokaty i nimi nikt się nie przejmuje tylko ciągle pisze się o kredyciarzach jak ciężko mają płacąc wyższe raty kredytowe a my oszczędzający to co pytam się !!!!!!!!!!!!!!
ekonomista
2 lata temu
nie recesja ? a co ? za kwartał okaże się że to jednak recesja w USA tylko dlaczego $ po 4.40 oto jest pytanie panie JANIE glapiński zaraz by wyskoczył i uratował amerykańską gospodarkę zarzekając się że stóp % podnosić nie trzeba bo i po co, zgadza się kolego bez podstaw ekonomicznej wiedzy
kiel
2 lata temu
Dług publiczny USA to ponad 30 000 000 000 000 dol. 30 bilionów. Sama obsługa tego długu to gigantyczne pieniądze.
...
Następna strona