Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Za kilka dni znika ulga na przejazdy pociągami dla krwiodawców. PKP pokazują, ile kosztowała

54
Podziel się:

Od soboty podróżni nie będą mogli skorzystać z ulgi przysługującej honorowym krwiodawcom. Zniknie ona wraz z ustaniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i to w momencie rozpoczęcia sezonu urlopowego. Natomiast PKP podsumowały, o ile niższe były obroty w 2022 r. z powodu nowej ulgi.

Za kilka dni znika ulga na przejazdy pociągami dla krwiodawców. PKP pokazują, ile kosztowała
Ulga na przejazd koleją dla krwiodawców zniknie. PKP podsumowały jej wpływ na przychody spółki (zdj. ilustracyjne) (Unsplash.com, LuAnn Hunt)

W styczniu 2021 r. w ramach tzw. ustawy covidowej rząd wprowadził dwa korzystne rozwiązania dla krwiodawców: wydłużył o dzień zwolnienie z pracy po oddaniu krwi oraz wprowadził 33-procentową ulgę na przejazdy koleją dla osób, które oddały krew minimum trzy razy w trakcie pandemii. Miało to zachęcić Polaków do oddawania krwi w czasie, gdy w kraju rozprzestrzeniał się koronawirus.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia stan zagrożenia epidemicznego zniknie już 1 lipca. A zatem już od najbliższej soboty zniknie też ulga na przejazdy dla krwiodawców, mimo że w pewnym momencie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia sugerowali, że może ona pozostać na okres urlopowy w innej formie.

Ulga znika, bo "miała charakter terminowy"

Znikającą ulgą zainteresował się poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski. W interpelacji do ministra zdrowia zapytał się on m.in. o powody likwidacji ulgi (decyzję tę nazwał "nieuzasadnioną") oraz jej wpływ na przychody Polskich Kolei Państwowych (PKP).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskę czeka fala renowacji. Do wzięcia duże pieniądze

Odpowiedział mu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i zacytował fragment oceny skutków regulacji mówiący o czasowym wsparciu krwiodawców. "Projekt ustawy przewiduje przyznanie dawcom krwi, którzy oddali co najmniej trzy donacje krwi pełnej lub osocza po chorobie COVID-19 czasowe wsparcie na okres nie dłuższy niż przez sześć miesięcy od dnia wystawienia przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA stosownego zaświadczenia w tym zakresie w postaci prawa do zakupu biletów jednorazowych z ulgą 33 proc." – czytamy w odpowiedzi.

Z powyższego wynika, że szczególne uprawnienie (ulga na przejazdy – przyp. red.) ma charakter terminowy i zostało wprowadzone w wyniku panującej sytuacji epidemicznej – podsumował Waldemar Kraska.

Ulga dla krwiodawców pochłonęła miliony z przychodów

Temat oszacowania wpływu ulgi na przychody firm przewozowych przejęło Ministerstwo Infrastruktury i zwróciło się w tej sprawie do PKP, jako największego przewoźnika w Polce. Za tą decyzją stała jeszcze jedna kwestia. Nauczycielom również przysługuje 33-proc. zniżka, więc inne spółki nie byłyby w stanie oszacować dokładnej kwoty w przypadku krwiodawców. PKP natomiast nie stosuje ulgi dla edukatorów, więc obniżone o 33 proc. ceny biletów oznaczają u tej firmy krwiodawców.

Ile zatem PKP utraciła przychodów z tytułu ulgi dla honorowych dawców krwi?

Wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2 mln 786 tys. zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika – wskazał Waldemar Kraska.

Co istotne, tendencja była wzrostowa. W okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wartość utraconych przychodów z tytułu ulgi dla krwiodawców wyniosła 635 tys. zł, ale już w tym samym okresie 2023 r. – 1 mln 83 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
WdB
3 miesiące temu
Niezbyt konkretny to artykuł. PKP to znaczy PKP Intercity, czy razem z SKM w Trójmieście, a może PKP Informatyka i PKP Telkol też zanotowały spadek przychodów w zw. z wprowadzeniem tej ulgi? Poza tym rzetelne dziennikarstwo wymagałoby zauważenia, że wpływ ulgi na finansowe funkcjonowanie spółek i przedsiębiorstw objętych obowiązkiem jej honorowania był znikomy. Obniżone przychody są bowiem refundowane dotacją z budżetu państwa.
Conrado
6 miesięcy temu
Na kartę Polaka jest zniżka 37% ktoś policzył straty 😂😂😂
Marcin
9 miesięcy temu
Wczesniej nie bralem zaświadczenia bo chciałem skorzystac z ulgi w wakacje. I jak zwykle lipa Czuje sie oszukany bo to powinno dzialac jeszcze przez pol toku po czasie pandemii...Jesli w czasie pandemii oddalem 3razy krew to mam prawo przez pol roku do znizki na przejazdy PKP... Żeby nie to ze mam honor i chce pomagac i dlatego oddaje krew to chyba juz bym zrezygnowal. Szkoda
tymczasowy pa...
10 miesięcy temu
Przez 20 lat nie jeździłem koleją. Zacząłem tylko dlatego że są zniżki dla HDK. Tymczasowa zniżka=tymczasowy pasażer
HDK
10 miesięcy temu
hej PKP a ile tracicie przychodów jak NIEROBY zwani senatorami i posłami jeżdżą ZA DARMO?
...
Następna strona