Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zagraniczne media piszą o Polsce. Prawda wyszła na jaw

465
Podziel się:

Polska i Węgry należą do najzagorzalszych przeciwników imigracji, ale ich gospodarki desperacko poszukują zagranicznej siły roboczej - informuje Bloomberg. I jako przykład podaje inwestycję Orlenu. To właśnie obcokrajowcy będą zatrudnieni przy budowie kompleksu Olefiny III.

Zagraniczne media piszą o Polsce. Prawda wyszła na jaw
Prezes PiS Jarosław Kaczyńśki (East News, Oleg Marusic/REPORTER)

Bloomberg opisuje kontenerowe miasteczko, które powstało pod Płockiem. W sumie to 2,5 tys. kontenerów dla tysięcy obcokrajowców.

"Docelowo w kompleksie będzie pracować aż 5200 pracowników, w większości pochodzących z Azji. Hindusi, Pakistańczycy, Filipińczycy i Turkmeni są zatrudniani przez Orlen SA, największą polską spółkę, przy budowie nowego zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych o wartości 6,3 miliarda dolarów w rozległym kompleksie rafineryjnym" - informuje agencja.

Money.pl odwiedził miejscowość, w której powstało kontenerowe miasteczko. I opisał sytuację w tekście "Nikomu nie zabronię się bać". Inwestycja Orlenu dzieli lokalną społeczność".

W Koszelówce pod Płockiem żyje tylko 180 osób. Podwykonawca ściąga na budowę tysiące pracowników z zagranicy. Ludzie zaczęli głośno mówić o swoich obawach.

Oto dlaczego Polska potrzebuje obcokrajowców

Bloomberg dodaje, że pomysł, że zagraniczni pracownicy wypełniają luki na rynku pracy, nie jest niczym niezwykłym, a chroniczne niedobory zmuszają pracodawców w całej Europie do szukania pracowników na innych rynkach. "Ale w Polsce i na Węgrzech na jaw wyszła niewygodna prawda, a rzeczywistość gospodarcza dogoniła "najbardziej zjadliwą antyimigrancką retorykę na Starym Kontynencie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki chwali Kaczyńskiego. Czarzasty: Opowieści Czerwonego Kapturka

Bloomberg przypomina, że politycy w Warszawie i Budapeszcie od dawna krytykują plany Unii Europejskiej dotyczące polityki migracyjnej.

"W obliczu setek tysięcy wolnych stanowisk na rynku pracy, które mogą zahamować wzrost gospodarczy, urzędnicy twierdzą obecnie, że tysiące osób przybyłych z Azji to >>pracownicy gościnni<<, a nie migranci, którzy pozostaną" - podkreśla Bloomberg.

Agencja przypomina, że prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że muzułmanie stanowią zagrożenie dla Europy. A ostatnio Polska i Węgry próbowały zablokować unijny plan przewidujący wspólne zakwaterowanie przez państwa członkowskie osób przybywających spoza Europy.

"Jednak w większości wschodnich gospodarek UE stopa bezrobocia wynosi 5 proc. lub mniej, a co najmniej 670 000 stanowisk pracy w całym regionie pozostaje nieobsadzonych" - zauważa Bloomberg i dodaje: "Polska musi przyjmować co najmniej 200000 imigrantów rocznie przez następną dekadę, aby utrzymać obecny stosunek liczby ludności w wieku produkcyjnym do liczby emerytów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(465)
Sąd ostateczn...
3 miesiące temu
Czyli co? Nie ma już biednych krajów niemuzułmańskich z których ludzie mogliby przyjechać do nas do pracy? To nam chcecie powiedzieć? Kambodża, Laos, Wietnam i ine państwa regionu są tak bogate że nikt stamtąd nie jest zainteresowany pracą w naszym kraju? To nam chcecie powiedzieć. Że jedyna realna emigracja to muzułmanie? I to jeszcze z krajów które się zatrzymały w średniowieczu? Gdzie ukamieniowanie kogoś jest na porządku dziennym. To nam chcecie zaoferować? I co ci ludzie mają wypracowywać emerytury dla nas bo nie umieliście stworzyć realnego systemu emerytalnego tylko piramidę finansową? Na tyle was stać? Obyście smażyli się w piekle po wsze czasy.
Bogdan
3 miesiące temu
Made in Poland. Okazuje się że można jeszcze tańszego mieć niewolnika … jak obywatel RP !!! To jest kolejny eksodus obywateli RP do cywilizowanej Europy !!!! I to jest powód braku ludzi do pracy a raczej brak niewolników RP za pensje bez parytetu !!! Czyli głodowe !!! Tak cudownie pozbywa się obywateli z kraju nad Wisłą … Taki problem to nie problem ( dla Warszawy) .. sprowadzimy konkurencje dla rodzimych pracowników i … będą pracować za jeszcze niższe stawki ….. Jak widać Warszawa dba wyłącznie o własne interesy kosztem całej społeczności RP !!!! Jest to silny impuls do … Strajku Generalnego w RP pod hasłem : dlaczego jestem niewolnikiem RP ! Dlaczego Warszawa decyduje o moim życiu ! Uważam że winny zawiązywać się grupy w województwach w celu Strajku Generalnego w RP ! Drogą pokojową , władzę RP położyć na łopatki !
buzu
3 miesiące temu
Trzeba odróżnić zatrudnienia obcokrajowców z poza unii od napływu bezużytecznej dziczy.Leniwej i rozczeniowej
Julian
3 miesiące temu
Zjawisko braku rąk do pracy widoczne jest w całym kraju, mniej lub bardziej dotyczy różnych branż. W zakładzie w który pracuje od zaraz mogło by pracować dodatkowe kilkaset osób ale....ale pracodawca proponuje takie warunki że potencjalni pracownicy omijają ten zakład z daleka. Ostatnio to nawet obcokrajowcy rezygnują z pracy, tak to się kończy jak pracodawca tnie koszty kosztem pracowników.
Log
3 miesiące temu
Pracownicy czasowi? a czym roznia sie od tych ktorzy stoja na granicy bialoruskiej i kto ich powstrzyma przed dalsza podroza po Polsce i Europie
...
Następna strona