Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
06.02.2019 15:27

Zakaz handlu nie przeszkodził w zakupach. Polska w ścisłej czołówce Europy

Może wydatki Polaków na ostatnie Boże Narodzenie nie rosły w aż takim tempie jak rok wcześniej, ale i tak w Europie tylko kilka nacji zwiększało zakupy szybciej. Nawet zakaz otwierania sklepów w niedziele nas nie odstraszył.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jeśli patrzy się na polskie dane, nie można zapominać, że w ubiegłym roku pojawiły się "zakazane niedziele".

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 4,9 proc. rok do roku - podał Eurostat. Tempo co prawda trzecie najniższe w ubiegłym roku, ale też baza porównawcza z 2017 roku była wysoka. Przypomnijmy, przed poprzednimi świętami sprzedaż rosła w tempie prawie 9-procentowym.

W porównaniu z Europą można jednak powiedzieć, że zupełnie sobie nie folgujemy. Większy wzrost sprzedaży detalicznej był tylko w trzech krajach. Słoweńcy zakupy zrobili za kwoty większe niż rok wcześniej o 11,2 proc. Dużo częściej sklepy odwiedzano również w Macedonii i Irlandii.

(Money.pl)
(Fot: Jacek Frączyk)

Jeśli patrzy się na polskie dane, nie można zapominać, że w ubiegłym roku pojawiły się "zakazane niedziele". Polacy nie mogli puścić się w wir zakupów na tyle, na ile by chcieli. Przyzwyczajeni do spędzania niedziel w galeriach handlowych zetknęli się w ubiegłym roku z mniejszą liczbą bodźców zakupowych. Z tym większym szacunkiem trzeba podchodzić do informacji Eurostatu.

Niewiele szybciej niż nasze wydatki, bo o 6,1 proc. rdr, rosły nasze wynagrodzenia. To sugeruje, że pieniędzy raczej nie zatrzymujemy na "czarną godzinę", ale zaraz zanosimy do sklepów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, eurostat, sprzedaż detaliczna, europa, wiadomości, zakaz handlu, handel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2019

wystarczy nie kraśćPolacy wydają pieniądze, bo w odróżnieniu od 25 lat rządów bandziorów z PO SLD i PSL "niedasie" i "nimapinindzy", za rządów PiS, mają co wydawać

06-02-2019

hehRząd rozbujał konsumpcję, jeszcze nigdy Polacy nie dostali takich dodatkowych pieniędzy do ręki, pomogła dobra gospodarka. Ja bym powiedział raczej … Czytaj całość

06-02-2019

MarcinA takie lamenty były o tych Niedzielach, że sklepy tyyyle tracą a tu zonk....

Rozwiń komentarze (8)