Notowania

niedziele niehandlowe
22.03.2019 21:05

Zakaz handlu w niedzielę. 24 marca nie zrobimy zakupów w większości sklepów

W 2019 roku zakazem handlu co do zasady objęte są wszystkie niedziele w miesiącu z wyjątkiem ostatniej. Najbliższa niedziela handlowa wypada 31 marca. W najbliższą niedzielę 24 marca zakupów więc nie zrobimy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Ograniczenie handlu uderzyło w wiele sklepów stacjonarnych, szczególnie tych, które działają w galeriach handlowych.

Od początku bieżącego roku zakaz handlu został - zgodnie z obowiązującą ustawą - zaostrzony. Sklepy mogą być otwarte tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. W marcu zarazem będzie to ostatni dzień miesiąca.

Osoby, które będą zmuszone zrobić zakupy 24 marca, gdy zakaz będzie obowiązywał, będą miały do dyspozycji niektóre sklepy.

Ustawa o ograniczeniu handlu zawiera bowiem wyjątki. Dotyczy to głównie stacji benzynowych, centrów handlowych, aptek, piekarni, cukierni, kwiaciarni czy placówek pocztowych.

Wideo: Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Zwykłe sklepy mogą być otwarte wtedy, gdy za ladą stanie właściciel, a nie pracownik. Może też pracować członek rodziny właściciela, ale tylko pod warunkiem, że nie pracuje w sklepie w inne dni tygodnia.

Problem polega na tym, że jeśli właściciel musi pracować sam, jest to bardzo męczące, trudno zrobić sobie prezerwę na posiłek czy nawet wyjść do toalety. Co więcej, placówka łatwiej można paść ofiarą złodziei.

Żabka wygrała z PIP, a specjalna ustawa zamarzła w Sejmie
Zakaz handlu. Żabka wygrała. Sklepy mogą być otwarte w każdą niedzielę

Szczególnym przypadkiem są sklepy Żabka. Firma pozyskała analizę prawników, z której wynika, że w niedzielę otwierać się mogą placówki handlowe, które prowadzą działalność pocztową i kurierską. Część sklepów sieci jest zarejestrowana jako takie punkty, więc mogą być normalnie otwarte w niedzielę.

Franczyzobiorcy Żabki wygrali wszystkie procesy, które dotąd wytoczyła im Państwowa Inspekcja Pracy. To oznacza, że na razie punkty sieci będą mogły być otwarte w każdą niedzielę. Nie zmieni tego też prędko specjalna ustawa - bo utknęła w Sejmie.

Zakaz handlu w niedzielę spowodował lawinę promocji w supermarketach. Sklepy biją się o klientów, którzy zrobią zakupy przed weekendem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niedziele niehandlowe, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2019

MariaI bardzo dobrze ze zamkniete nie ma co tam dobrego do kupienia

22-03-2019

MariaI dobrze

22-03-2019

sdWiem, odpocznę ;)

Rozwiń komentarze (439)