Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Zakaz handlu w Wigilię. Jest ważna poprawka

55
Podziel się:

Sejm ponownie skierował do komisji gospodarki i rozwoju projekt ustawy ws. zakazu handlu w tegoroczną Wigilię autorstwa Polski 2050. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia, natomiast w dwie niedzielę poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia, sklepy byłyby otwarte.

Zakaz handlu w Wigilię. Jest ważna poprawka
Projekt ws. zakazu handlu w tegoroczną Wigilię wrócił do komisji (Adobe Stock, justaa)

W poniedziałek Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju, pod kierownictwem Ryszarda Petru (Polska 2050), odrzuciła rządowy projekt, natomiast przyjęła rozwiązanie zaproponowanie przez Polskę 2050.

Komisja we wtorek po południu przyjęłą poprawkę do projektu zakazu handlu w tegoroczną Wigilię.

Poprawka zakłada, że zakazem handlu 24 grudnia nie będą objęte 32 rodzaje punktów, usługowo - handlowych, takie jak m.in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe. Lista wykluczeń - jak zaznaczyła Izabela Bodnar (Polska 2050) - pokrywa się wykluczeniami w obowiązującej ustawie o zakazie niedzielnego handlu.

Zakaz handlu w niedziele. Dyskusja w Sejmie

Przedstawiająca projekt Izabela Bodnar (Polska 2050) wskazała, że wprowadzenie dwóch niedziel handlowych (10 i 17 grudnia) "znacząco wpłynie na poprawę organizacji życia Polaków" i umożliwi im właściwą celebrację Świąt Bożego Narodzenia. Dodała, że takiego rozwiązania potrzebują też przedsiębiorcy i gospodarka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki znajdzie większość? Poseł przypomniał "cud" premiera

Pozytywnie o projekcie Polski 2050 wypowiadali się posłowie Koalicji Obywatelskiej. Zastrzegli jednak, że nowelizacja będzie tylko "preludium do liberalizacji handlu", bo istnieje potrzeba przywrócenia rozwiązań w handlu sprzed 2018 roku.

- Zniesienie zakazu handlu w niedzielę, będzie dla nas priorytetem - zapowiedział Michał Jaros (KO). Z kolei Klaudia Jachira (KO) mówiła z kolei, że to sami pracownicy powinni decydować, czy chcą pracować w niedzielę. Grzegorz Rusiecki (KO) zauważył natomiast, że poprzedni rząd złożył projekt zbyt późno i "wiele sklepów ma już rozpisane grafiki z dyżurami w Wigilię".PiS chciało zafundować pracownikom handlu pracę w Wigilię - podkreślił inny przedstawiciel KO Jakub Rutnicki.

Zabierający głos w sejmowej dyskusji przedstawiciele Lewicy poparli projekt Polski 2050. - 70 proc. pracujących w handlu to kobiety. To one przygotowują Wigilię i nie powinny być tego dnia zmuszane do pracy - mówił Maciej Konieczny (Lewica). Dodał również, że wszystkie niedziele powinny być objęte zakazem handlu, a tygodniowy czas pracy powinien zostać skrócony do z 40 do 35 godz.

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) mówił, że Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy dla pracowników wszystkich sektorów. - Dzisiaj firmy oczekują od pracowników, że wezmą dzień wolny. Nie ma co udawać, że Wigilia jest dniem wolnym - mówił.

Z kolei posłowie Konfederacji, zwrócili uwagę na to, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę w obecnym kształcie sprzyja dużym sieciom handlowym, które potrafią "obchodzić" przepisy, za to małe rodzinne sklepy padają.

Czas dokonać przeglądu tej ustawy, bo niedługo polskie małe rodzinne sklepy będą tak rzadkie, jak białe słonie - mówił przedstawiciel Konfederacji Przemysław Wipler.

Jak zauważyła Urszula Rusecka (PiS) - oba procedowane przez Sejm projekty zakładały, że tegoroczna Wigilia ma być dniem wolnym od pracy. Różniły się jednak liczbą niedziel handlowych przypadających przed Świętami Bożego Narodzenia. Rządowy zakładał, że sklepy mają być otwarte 10 grudnia br. do godz. 14.00, natomiast ten przygotowany przez Polskę 2050 - by handel odbywał się w dwie niedziele poprzedzające Wigilię, czyli 10 i 17 grudnia w pełnym zakresie godzin.

Zakaz handlu w niedzielę - zasady

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
Karolina
3 miesiące temu
A rozumiem, ze pracownicy cukierni, lodziarni, kwiaciarni to nie ludzie tylko roboty i oni musza pracować bo jak szanowni Państwo z wyższych sfer nie odbiorą torta w wigilie tylko 23.12 to się posrają. Bo oni to musza mieć a my to hołota ktoś musi dla nich pracować. Żenujące. Uważam ze tej zakaz powinien obejmować wszystkich poza jedynie wiadomo służba mundurową i służba zdrowia. Bo te sytuacja są nie przewidziane wszystkie inne można zaplanować wcześniej… przecież można kupić ciasto wcześniej można kwiaty kupić wcześniej, itp….
Gosia
3 miesiące temu
No i teraz czas na igrzyska . To że sobie będą robić na złość kosztem ludzi pracy to już bezczelność .Pamiętajcie że Lud Was wybrał i dał władze .Ludzie nie są ciemni i obserwować was będą .Takie rozgrywki to w przedszkolu bądźcie poważni
nieprawda
3 miesiące temu
wszystkie sklepy mają rozpisane grafiki wigilie wolną
Do pana DzaQ
3 miesiące temu
Do osoby DzaQ wyjaśnię panu pracodawcami pielęgniarek jest ta placówka , która ich zatrudnia , byłem ciekaw i sprawdziłem fakt ile one zarabiają i teraz czego się dowiedziałem .Jedna pielęgniarka pokazuje swój pasek zarobkowy ile miała w roku 2021 listopada wynosi 4 186 ,00zł ile już wynosi na rok 2023 czerwcu 5 776,00zł ale już w lipcu 2023 jest to kwota 6 474,00zł i teraz W związku z tym od 1 lipca 2023 r. zgodnie z danymi MZ, w przypadku pielęgniarek i położnych wzrost ten wyniesie np. 881,87 zł dla zatrudnionych na stanowiskach wymagających tytułu magistra i specjalizacji (w stosunku do obecnie gwarantowanej kwoty w wysokości 7304,66 zł będzie to 8 186,53 zł); z kolei zatrudnione na stanowiskach wymagających tytułu magistra albo pielęgniarki i położne zatrudnione na stanowiskach niewymagających tytułu magistra, ale wymagających specjalizacji otrzymają 6 473,07 zł - co oznacza wzrost o 697,29 zł w stosunku do obecnie gwarantowanej kwoty w wysokości 5775,78 zł. Dla pozostałych przewidziano 5 965,38 zł - to wzrost o 642,60 zł w stosunku do obecnie gwarantowanej kwoty w wysokości i proszę porównać ile poszła kwota najniższej krajowej a ile pielęgniarkom .
Anik
3 miesiące temu
Czy w takim razie w wigilię w niedzielę niehandlową może stać właściciel sklepu i mieć otwarte?
...
Następna strona