Notowania

Zakaz handlu w niedzielę. Sejm nie zajmie się projektem opozycji

Sejm nie zajmie się projektem Nowoczesnej, który zmierzał do zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Opozycja chciała, aby zamiast zamykać sklepy, zagwarantować pracownikom handlu dwie wolne niedziele w miesiącu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Posłowie postanowili, że nie rozpatrzą projektu Nowoczesnej w sprawie wolnych niedziel (Fot: Jan Bielecki/East News)

Projekt przepadł jednak w piątkowym głosowaniu. Nie został dopisany do porządku obrad. Posłowie odrzucili wniosek w tej sprawie stosunkiem głosów 226 do 186.

Opozycja podnosiła problem upadających małych sklepów w związku z zakazem handlu. Jak przekonywała, w jego wyniku 15 tys. przedsiębiorców musiało zniknąć z rynku. Zamiast zamykać sklepy, Nowoczesna chciała zagwarantować wszystkim pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel na cztery kolejne niedziele.

Dokument jest niemal identyczny z poprzednim projektem, który Nowoczesna złożyła już w październiku 2017 roku. Główna zmiana polega na dodaniu artykułu uchylającego obowiązującą obecnie ustawę ze stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu. Podobnych rozwiązań od początku domagały się organizacje biznesowe, część ekonomistów, a także Platforma Obywatelska.

Zdaniem posłów Nowoczesnej to rozwiązanie miało nie ograniczać pracowników sektora handlu, konsumentów i przedsiębiorców, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do dnia wolnego dla osób zatrudnionych.

Jeśli pracodawca, który nie zapewniłby swoim pracownikom przynajmniej 2 wolnych niedziel w miesiącu musiałby się liczyć z karą grzywny.

Zgodnie z ustawą od stycznia 2019 już nie w dwie, a tylko w jedną niedzielę w miesiącu możemy robić zakupy. Od 2020 r. wszystkie niedziele mają być niehandlowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, handel, małe sklepy, sejm, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

IzkaCałe szczęście że odrzucili

15-03-2019

Stalingłupia opozycja...brak merytorykli..tylko oszołomstwo

15-03-2019

polNowoczesna i ich pomysły niech jada do Niemiec .

Rozwiń komentarze (147)