Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedzielę. Sejm nie zajmie się projektem opozycji

147
Podziel się:

Sejm nie zajmie się projektem Nowoczesnej, który zmierzał do zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Opozycja chciała, aby zamiast zamykać sklepy, zagwarantować pracownikom handlu dwie wolne niedziele w miesiącu.

Posłowie postanowili, że nie rozpatrzą projektu Nowoczesnej w sprawie wolnych niedziel
Posłowie postanowili, że nie rozpatrzą projektu Nowoczesnej w sprawie wolnych niedziel (East News, Jan Bielecki/East News)
bEIKWEMl

Projekt przepadł jednak w piątkowym głosowaniu. Nie został dopisany do porządku obrad. Posłowie odrzucili wniosek w tej sprawie stosunkiem głosów 226 do 186.

Opozycja podnosiła problem upadających małych sklepów w związku z zakazem handlu. Jak przekonywała, w jego wyniku 15 tys. przedsiębiorców musiało zniknąć z rynku. Zamiast zamykać sklepy, Nowoczesna chciała zagwarantować wszystkim pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel na cztery kolejne niedziele.

bEIKWEMn

Dokument jest niemal identyczny z poprzednim projektem, który Nowoczesna złożyła już w październiku 2017 roku. Główna zmiana polega na dodaniu artykułu uchylającego obowiązującą obecnie ustawę ze stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu. Podobnych rozwiązań od początku domagały się organizacje biznesowe, część ekonomistów, a także Platforma Obywatelska.

Zdaniem posłów Nowoczesnej to rozwiązanie miało nie ograniczać pracowników sektora handlu, konsumentów i przedsiębiorców, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do dnia wolnego dla osób zatrudnionych.

Jeśli pracodawca, który nie zapewniłby swoim pracownikom przynajmniej 2 wolnych niedziel w miesiącu musiałby się liczyć z karą grzywny.

bEIKWEMt

Zgodnie z ustawą od stycznia 2019 już nie w dwie, a tylko w jedną niedzielę w miesiącu możemy robić zakupy. Od 2020 r. wszystkie niedziele mają być niehandlowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIKWEMO
KOMENTARZE
(147)
wyborca
2 lata temu
Proponuję, żeby opozycja pracowała w sklepach w handlowe niedziele, będzie ciekawie.
kupujący
2 lata temu
No wspaniale najlepiej zamknąć sklepy a pracowników wysłać na zieloną trawkę niech odpoczną a tak swoją drogą zastanawiam się kiedy oni robią zakupy w innych sklepach i czy widzą jak są zakorkowane markety w sobotę izka, stalin pol was się pytam pracownicy sklepów
ilona
3 lata temu
Jeszcze nie słyszałam zeby małe sklepiki nie były zadowolone z zakazu chandlu, to teraz w niedziele robią najwieksze obroty, a ta pro niemiecka nowoczesna niech idzie do diabła.
bEIKWEMP
ja
3 lata temu
Na tę chwilę to rząd dba ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to tylko podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. W Polsce nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jset Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
Lolek
3 lata temu
Powinno się w niedzielę otworzyć wszystkie urzędy , żeby Polacy mogli sobie załatwić różne sprawy na które nie mają czasu w tygodniu .
...
Następna strona