Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nowoczesna chce znieść zakaz handlu w niedzielę. Składa kolejny projekt ustawy

284
Podziel się

Przez wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę upadło 15 tys. małych firm - twierdzą posłowie Nowoczesnej. W Sejmie złożyli kolejny projekt ustawy, który zamiast zamykać sklepy, gwarantuje dwie wolne niedziele w miesiącu każdemu pracownikowi.

Według Biura Analiz Sejmowych na zakazie straciły mniejsze sklepy.
Według Biura Analiz Sejmowych na zakazie straciły mniejsze sklepy. (East News, JAKUB WOSIK/REPORTER)
bDAzYvhN

Jak piszą Wiadomości Handlowe, które poznały treść projektu Nowoczesnej, propozycja tej partii opiera się na zagwarantowaniu pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel na cztery kolejne niedziele.

- Przygotowaliśmy ustawę przywracającą handel w niedzielę. Od początku mówiliśmy, że zakaz handlu negatywnie odbije się na gospodarce, mieliśmy rację - powiedziała we wtorek Paulina Hennig-Kloska. - Przez wprowadzenie tego prawa upadło około 15 tys. małych przedsiębiorstw - dodała.

bDAzYvhP

Dokument jest niemal identyczny z poprzednim projektem, który Nowoczesna złożyła już w październiku 2017 roku. Główna zmiana polega na dodaniu artykułu uchylającego obowiązującą obecenie ustawę ze stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu.

Nowoczesna chce chronić pracowników handlu przed pracą w każdą niedzielę, ale nie za pomocą zamykania sklepów, lecz indywidualnych gwarancji. Na cztery kolejne niedziele każdy pracownik co najmniej dwie miałby wolne.

- Nasz projekt ten nie ogranicza pracowników sektora handlu, konsumentów i przedsiębiorców, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do dnia wolnego dla osób zatrudnionych - tłumaczył Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. - Gwarantujemy każdemu pracującemu Polakowi dwie wolne niedziele w miesiącu - dodał.

bDAzYvhV

Wprowadzenia gwarancji wolnych niedziel dla każdego pracownika zamiast odgórnego zamykania sklepów od początku domagały się organizacje biznesowe, część ekonomistów, a także Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Na początku lutego minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że w sprawie zakazu handlu "są możliwe korekty ustawowe". Delikatny sygnał, że ustawa może zostać poluzowana, następnego dnia wysłał premier.

- Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na większe, mniejsze sklepy, sklepy rodzinne, a przede wszystkim na ludzi: jakie są ich preferencje, czego oczekują - powiedział Mateusz Morawiecki. - W najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem - zapewnił.

Na początku stycznia do opinii publicznej trafiły wyniki ekspertyzy wykonanej przez Biuro Analiz Sejmowych. BAS zwraca uwagę, że na obowiązującym od marca 2018 r. zakazie straciły mniejsze sklepy. Cytowane w analizie badania Nielsena wskazują, że od stycznia do lipca 2018 r. w małych sklepach sprzedaż spadła o 1,1 proc., ale już w średnich sklepach spożywczych wzrosła o 7,2 proc., a w dyskontach - o 8,1 proc.

bDAzYvhW

Uderzenie w małe sklepy to efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego. Zakazem handlu rząd chciał pomóc rodzinnym, lokalnym sklepikom, które mogą być otwarte w każdą niedzielę. Jednak to duże sieci handlowe potrafiły przyciągnąć do siebie więcej klientów w inne dni tygodnia.

Eksperci z Biura Analiz Sejmowych sugerują też, by zrezygnować z trzeciej w miesiącu już obowiązującej niedzieli z zakazem handlu oraz wycofać się z pomysłu czwartej. W tym przypadku niehandlowe byłyby tylko dwie niedziele każdego miesiąca.

Już tylko 28 proc. Polaków popierało w grudniu zakaz handlu w niedzielę - wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

bDAzYvhX

Od stycznia zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w zmienionej formie. Już nie w dwie, a zaledwie w jedną niedzielę w miesiącu będziemy mogli zrobić zakupy. Od 2020 r. wszystkie niedziele mają być niehandlowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAzYviq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(284)
go13
2 lata temu
Niestety PiS się nie cofa. Nigdy nie poprze projektu opozycji, a że małe firmy upadają, tym gorzej dla firm. Podła zmiana ma się dobrze i tym się karmi.
Koscielne Vet...
2 lata temu
Biskupow nic nie obchodza upadajace male firmy. Oni chca wolnych niedziel, zeby zapelniac koscioly.
deck
2 lata temu
"Uderzenie w małe sklepy to efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego." - Az strach pomyslec, ile jeszcze rzutki i chcacy rzad nazmienial i nawprowadzal zmian, ktore sie nam "odbija" efektami odwrotnymi do zamierzonych.
bDAzYvir
observer
2 lata temu
Przez wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę upadło 15 tys. małych firm - dodaj polskich firm. Bo te zagraniczne, dzięki pisowi, mają się coraz lepiej
jednoosobowa ...
2 lata temu
Napiszcie jeszcze ilu małych czy mikro przedsiębiorców zlikwiduje się przez ZUS+!! w 2019r? to już jes ponad 1300 zł/mc i nie ważne że nie masz co jeść zusowi się należy
...
Następna strona