Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Zamrożone ceny gazu wracają do Sejmu. Senat wskazał błędy w ustawie

6
Podziel się:

Senat zaproponował kilkadziesiąt poprawek do ustawy, która ma w 2023 r. zamrozić ceny gazu na tegorocznym poziomie. Dokumentem, który ma m.in. chronić odbiorców indywidualnych przed drastycznym wzrostem rachunków, tym samym ponownie zajmie się Sejm.

Zamrożone ceny gazu wracają do Sejmu. Senat wskazał błędy w ustawie
Senat zaproponował kilkadziesiąt poprawek do ustawy, która zamraża ceny gazu dla klientów indywidualnych w 2023 r. (Adobe Stock, EyeEm, adrian rosu)

Za podjęciem uchwały ws. przyjęcia ustawy wraz z poprawkami w czwartek (15 grudnia) jednogłośnie zagłosowało 100 senatorów. Nikt nie był przeciw ani nikt się nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą ponownie zajmie się Sejm.

Przypomnijmy, że ustawa stanowi kontynuację w 2023 r. ochrony odbiorców paliw gazowych, przy jednoczesnym wprowadzeniu ekwiwalentu finansowego dla przedsiębiorstw energetycznych. Regulacja ma ochronić m.in. klientów indywidualnych przed ewentualnymi skutkami kryzysu gazowego.

Główny cel ustawy to zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Sprzedawcy surowca będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach stawki maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość opłat dystrybucyjnych. Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidualnych, odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 13.12 | Kolejne zmiany w podatkach. Polski Ład przypomina o sobie

Dodatek gazowy wraca do Sejmu

Ustawa, którą ponownie zajmą się posłowie, zakłada również wprowadzenie "dodatku gazowego", czyli refundacji VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa.

Specjalny dodatek ma przysługiwać gospodarstwom jednoosobowym, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. Dla gospodarstw wieloosobowych to 1500 zł na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć również w formie elektronicznej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oszacowało, że refundacja będzie dotyczyć ok. 300 tys. osób.

Nowe przepisy wprowadzają także mechanizm ograniczenia przychodów spółek energetycznych, które zajmują się gazem, poprzez przekazanie określonych zysków na finansowanie rekompensat dla odbiorców indywidualnych. Podobną regulację wprowadzono w tzw. ustawie prądowej.

Ustawa dot. gazu utrzymuje także mechanizm rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych oraz operatorów systemu dystrybucyjnego paliw gazowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Złodzieje
rok temu
Chcieli nas wydoić VATem ponad 5%, który podobno UE narzuciła, a kiedy się wydało że kłamią, udają głupich!!!
My, Naród!
rok temu
Po cholere dodatki wystarczy podnieść wat do poziomu 5% jaki w dyrektywę wymaga UE a nie 23%! To mi łaska! Nie będziemy opłacać utrzymania takiej liczby Ukraińców, nie chcemy płacić za broń którą oni handlują, nie będziemy płacić! Wy płaćcie że swoich, macie europejskie apanaże na polskim stołu! My nie mamy z czego, przecież chyba ludźmi jesteście a nie gangusy? Musicie zrozumieć, że nie mamy już z czego! Do czego chcecie doprowadzić?
cent
rok temu
Za rządów PIS-u mamy chaos, bajzel w każdej dziedzinie życia.
Julka
rok temu
Znowu będziemy sławni na całym świecie. Wszyscy będą się nabijać z Polski. Od Grenlandii po Tuvalu. Komendant główny milicji strzela na oślep z granatnika przeciwpancernego badając empirycznie odporność klepki podłogowej na ładunek kumulacyjny. Mój kraj. Taki piękny.
obsrewator
rok temu
Co z przedsiębiorcami? Państwo PIS - obywatel 200 zł/MWh a przedsiębiorca 800 zł/MWh. Dobijamy polskich przedsiębiorców.