Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Zasiłek dla bezrobotnych. Brytyjczycy masowo ruszyli na urzędy pracy

31
Podziel się:

To może być najgłębszy kryzys w Wielkiej Brytanii od 300 lat. Już widać ostre załamanie na tamtejszym rynku pracy. W ciągu miesiąca do urzędów zgłosiły się setki tysięcy ludzi z wnioskami o przyznanie im zasiłku dla bezrobotnych.

Brytyjczycy masowo tracą pracę.
Brytyjczycy masowo tracą pracę. (PAP)

Brytyjski urząd statystyczny opublikował najnowsze dane z rynku pracy na Wyspach. Z jednej strony poznaliśmy stopę bezrobocia, która na koniec marca była na niskim poziomie 3,9 proc. Niestety równocześnie okazało się, że w kwietniu gigantycznie wzrosła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

W ubiegłym miesiącu 856,5 tys. osób zgłosiło się do urzędów z wnioskiem o przyznanie zasiłku w związku z utratą pracy. To wręcz gigantyczny wzrost w porównaniu do marca, gdy takich zgłoszeń było zaledwie 12,1 tys.

Tak fatalnych danych z rynku pracy dawno nie było. Podczas ostatniego kryzysu nieco ponad dekadę temu w najgorszym momencie w miesiąc przybyło niecałe 200 tys. wniosków.

Kwiecień to pierwszy pełny miesiąc, w którym brytyjskie przedsiębiorstwa musiały zareagować na zamrożenie gospodarki. Wiele biznesów przestało świadczyć usługi, więc konieczne były cięcia zatrudnienia.

Zobacz także: UOKiK chce regulowania cen. Nie tylko maseczki

Brytyjska agencja Reuters zwraca uwagę, że wzrost liczby wniosków o zasiłek byłby jeszcze ostrzejszy, gdyby nie rządowy program wsparcia, który zakłada m.in. dopłaty do wynagrodzeń.

Takiego obrotu spraw można się było spodziewać, ale wyniki okazały się jeszcze gorsze od prognoz. Ekonomiści szacowali, że nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych będzie około 676 tys. Jest o jedną czwartą więcej.

Niedawno Bank Anglii ostrzegł, że obecny kryzys może być dla Wielkiej Brytanii najbardziej dotkliwy od ponad 300 lat. Rząd prognozuje, że do czerwca bezrobocie może osiągnąć 10 proc. Oznaczałoby to więcej niż podwojenie liczby osób bez pracy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
30latek
2 lata temu
u nas sa 3 miesieczne okresy wypowiedzenia wiec w lipcu bedzie to samo. To dlatego Kaczynski prze za wszelka cene do wyborow 28 czerwca...a tak, bedzie juz po ptakach, dokoncza reforme sadow wiec nikt nawet nie osadzi ich za np lewe dotacje po 170mln dla firmy rodzinki Szumowskich
aa
2 lata temu
A co mnie obchodzi kondycja kumpla ameryki ?
:) Wszechmogą...
2 lata temu
chyba nic dziwnego jak ogłosili pandemie .... na calym swiecie to samo sieja panike wroci wszystko wszedzie do normy :) pozdrawiam z uk
nba
2 lata temu
bezrobotni w UK mogą być i 10 lat , mają kasę w zapasie, czego nie można powiedzieć o Polsce, bo tu wszystko płynie na watykańskie konta bankowe.
plantator
2 lata temu
W Polsce nie ma kto zbierać truskawek i gniją na polach. Zawsze mogą przyjechać zbierać.
...
Następna strona