Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Zasiłek pogrzebowy dla nowej grupy ludzi. Zobacz kto może skorzystać

34
Podziel się:

Z inicjatywą zmian w przepisach wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim wniosku chce objąć zasiłkiem również rodziców, których dzieci urodziły się martwe.

Zasiłek pogrzebowy dla nowej grupy ludzi. Zobacz kto może skorzystać
(pixabay.com)

Do tej pory dwie komisje senackie poparły projekt tych zmian. Jeżeli uchwała wejdzie w życie to ta grupa również będzie mogła starać się o zasiłek pogrzebowy. Obecnie nie mają do niego dostępu.

Sprawa, w której interweniuje RPO jest dość złożona. Jak przekonuje "Super Express" niemożliwość ubiegania się o zasiłek związana jest z innymi przepisami. Wedle obowiązujących obecnie, by dostać zasiłek pogrzebowy, trzeba dostarczyć odpis aktu zgonu dziecka.

Zobacz także: Cmentarze zapełniają się coraz szybciej. "Słyszałem, że w mniejszych miastach jest problem"

W tym cały problem, bo w Polsce dziecko, które urodziło się martwe, nie dostaje nawet aktu zgonu, a jedynie dokonuje się adnotacji w akcie urodzenia. To nie koniec, bo w akcie urodzenia musi być zaznaczona płeć dziecka.

Jeśli jednak dziecko umiera we wczesnym stadium ciąży, to może nie być możliwe ustalenie jego płci. Bez tego nie ma katu urodzenia.

W takich przypadkach rodzice płacą za pochówek sami i nie dostają później zasiłku pogrzebowego. Co ma się zmienić po interwencji RPO?

Projekt przewiduje, że zasiłek pogrzebowy będzie przysługiwał osobie uprawnionej do pochowania dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego nie sporządzono aktu urodzenia, a jedynie kartę zgonu.

RPO ma już poparcie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także Komisji Ustawodawczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Mario 07
3 lata temu
Myślałem że nie mamy rzecznika..
Pablo
3 lata temu
Koszt pogrzebu na cmentarzu parafialnym w Sosnowcu.(Grobowiec rodzinny,na 20 lat,msza,ksiądz)3700 +zakład pogrzebowy(trumna +obsluga )3400.Koszt wzrasta dwukrotnie gdy nie mamy swojego grobowca ,piwniczki(5000) potem jakiś granitowy nagrobek (6000),więc umieranie to naprawdę droga sprawa
Niestety
3 lata temu
I to wszystko w kraju gdzie plemnik jest dzieckiem. To wszystko jest chore.
Quick.
3 lata temu
PIERWSZE PODNIEŚCIE ZŁODZIEJE TEN CO JEST, A Z TEGO TO TYLKO NIEWIELKA CZĘŚĆ WYSTARCZA NA POKRYCIE SKROMNYCH KOSZTÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Karol
3 lata temu
Bezsensu, zasiłek tylko dla człowieka co miał pesel
...
Następna strona