Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Zaskakujący wyrok SN. Tysiące kobiet mogą nie dostać pieniędzy

91
Podziel się

Małżeństwo nie wystarczy, by dostać świadczenie po zmarłym małżonku - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego. To oznacza, że tysiące kobiet może zostać pozbawionych wdowich rent.

Wdowie renty. Małżeństwo nie wystarczy
Wdowie renty. Małżeństwo nie wystarczy (East News)
bCYSxxMB

Co prawda wyrok Sądu Najwyższego zapadł jeszcze w 2019 r., dopiero teraz poznaliśmy jego uzasadnienie. Jak głosi: nie wystarcza samo małżeństwo, ale potrzebne są też więzi małżeńskie.

- Tysiące kobiet może zostać bez środków do życia, ewentualnie będą musiały się utrzymać ze swojej niskiej emerytury. Oczywiście pod warunkiem, że ją mają - mówi "Wyborczej" Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

bCYSxxMD

Sprawa swój początek miała już w 2003 r., od ślubu pewnej pary, któremu sprzeciwiała się córka mężczyzny z poprzedniego związku. Przez 10 lat małżeństwo ukrywało, że się pobrało, ale w 2013 r. wyszło to na jaw. Córka robiła wszystko, by skłócić małżonków - skutecznie.

Obejrzyj: Ekspert o trzynastkach: dyskryminacja i wypychanie na emeryturę

Bezpośrednio przyczyną konfliktu było to, że mężczyzna bez pytania żony przepisał na córkę mieszkanie, a oprócz tego regularnie przekazywał jej pieniądze - podaje "GW". Po sporządzeniu aktu darowizny na rzecz córki relacje między małżonkami się popsuły. Kobieta zamieszkała w osobnym pokoju i "zaprzestała wykonywania obowiązków domowych".

Od lipca 2015 r. małżonkowie przestali wspólnie mieszkać, a rok później mąż zmarł. Wdowa wystąpiła po rentę rodzinną. ZUS jednak odmówił i sprawa trafiła do sądu.

bCYSxxMJ

Ku zaskoczeniu, sąd apelacyjny stwierdził, że kobieta nie ma prawa do świadczenia po mężu, bo: "nie wystarcza samo występowanie zewnętrznych oznak w postaci istnienia małżeństwa potwierdzonego formalnym aktem małżeńskim, ale konieczne jest zachowanie do dnia śmierci ubezpieczonego realnych więzi małżeńskich".

Sprawa wreszcie trafiła do Sądu Najwyższego, ten jednak podtrzymał decyzję sądu niższej instancji. - Okazuje się, że do uzyskania renty rodzinnej nie wystarczy już samo formalne małżeństwo. Dla sądu to za mało. Koniecznie jeszcze trzeba będzie udowodnić, że między małżonkami występowała więź. To może spowodować, że wiele kobiet nie będzie miała prawa do świadczeń wdowich – dodaje w "GW" Antoni Kolek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYSxxNe
KOMENTARZE
(91)
lew1310
8 miesięcy temu
¨do dnia smierci¨czyli jak marynarz zginie pod koniec polrocznego rejsu gdzies na krancu swiata to zona moze tylko pomarzyc o rencie rodzinnej?
Adam
8 miesięcy temu
Bo to zła córka była. Jak mogła niszczyć szczęście swojego ojca. Ja bym takiej nie dał złamanego grosza. Mała egoistyczna paskuda.
Anka
8 miesięcy temu
Powinna się odwołać. Był z facetem 10lat. Prawnie jej się należy, nigdzie nie ma w zapisie że małżeństwo musi ze sobą mieszkać. Co w takim razie z małżeństwami gdzie mąż głownie za granicą dorabia i umrze, a żona w domu siedzi. Sąd który wydał taki wyrok niezgodny z prawem powinien być zawieszony do wyjaśnienia skoro nie zna obowiązującego prawa.
bCYSxxNf
rozsądek
8 miesięcy temu
A co gdy jeden z małżonków jest chory i spanie w jednym łóżku sprawia mu ból? Nie każdy mieszka w apartamentach i ma wielkie sypialnie z wielkim łożem. Tak tylko mogą myśleć pseudo nowobogaccy.
Belmondo
8 miesięcy temu
Ciekawy jestem czy gdyby mąż zaciągał pożyczki i trzeba je byłoby spłacić,sąd by uznał tak samo.Na pewno żona by musiała je spłacić i wtedy nie liczyło by się,że nie ma więzi między nimi.Tak orzekają sądy.
Najnowsze komentarze (91)
gość
7 miesięcy temu
No i dobrze,skończy się łapanie wdowców z dużą emeryturą,córka ma rację jej się więcej należy od ojca,niż jakiejś drugiej żonie
op
8 miesięcy temu
i... znowu "załadują" sądy sprawami nt
vbn
8 miesięcy temu
Czyli teraz sąd będzie zaglądał pod kołdry małżonków, będzie opierał swoje wyroki na donosach pseudo przyjaciół......biada nam. No cóż takie mamy czasy!
naiwny
8 miesięcy temu
Nie rozumiem, jaka to niby nowość. Sądy od lat tak orzekają i badają, czy małżonkowie żyli ze sobą. Jak nie było wspólności małżeńskiej, nie było więzów, to nie ma prawa do renty po zmarłym i tyle.
Ula
8 miesięcy temu
Czy Wy nie wiecie, czym jest polityka dobra dla obywateli? Jeśli pani spała w osobnym pokoju, to nie mogło dojść do wzrostu demograficznego, czyli jest to niezgodne z polityką ZUS i państwa. Chyba już niedługo można spodziewać się donosów sąsiedzkich za zbyt rzadkie uprawianie seksu... (a sąsiedzi dużo widzą i ...słyszą)...
Gość
8 miesięcy temu
Draństwo
Karol
8 miesięcy temu
Nareszcie. Często zdarza się że małżonkowie występują po rente rodzinna mimo że od dawno nie są razem .To przecież zwykłe oszustwo.Wiem bo mam taką sytuacje w rodzinie.
zenON
8 miesięcy temu
przesłanie dla społeczeństwa jest takie: renty i emerytury są uznaniowe i jak ktoś będzie niegrzeczny z jakiegokolwiek powodu to mu nie przyznamy świadczenia, i co nam zrobicie? zwykłe chamstwo i drobnomieszczaństwo !
bCYSxxMX
elizka77
8 miesięcy temu
to wbrew konstytucji i prawie domniemania niewinności; to żona musi dowieść, że były więzi małżeńskie ?! a może jak już to raczej prokuratura i sady powinny dowieść, że tych więzi nie było ! polskie sadownictwo to dno i wodorosty, i powinno się rozgonić to nieciekawe towarzystwo wzajemnej adoracji na 4 wiatry !
orest
8 miesięcy temu
takie prawo ustanowił sąd najniższy ....mylę się ?
Odp
8 miesięcy temu
I to jest dobra decyzja sądu. Córka to córka.
ba nia luk
8 miesięcy temu
renta rodzinna dla pasierbów również powinna zostać przeanalizowana przez sady. Otóż chyba nie jest powszechnie znane prawo które na równi traktuje tu dzieci rodzone z dziecmi drugiego małżonka. Warunkiem jest tylko zawarcie drugiego związku małżeńskiego przez zmarłego. Renta wówczas dzieli sie w równych częściach na wszystkie dzieci i nie ma znaczenia że pasierbowie mają żywych obu rodziców i jeden z nich płaci na nie alimenty. Uważam że to bardzo krzywdzące dla dziecka które straciło swojego rodzonego ojca lub matkę.
bnm
8 miesięcy temu
Czyli pije, bije, musisz panu usługiwac do śmierci, bo jak nie, to ci jeszcze ZUS dokopie:(
Mark
8 miesięcy temu
ale juz do zaplacenia zaleglych skladek maz z zona mogliby sie rzucac siekierami i zusowi to nie bedzie przeszkadzalo w sciaganiu , bo obowiazuje wspolnota malzenska i wspolodpowiedzialnosc za dlugi ;)))))
...
Następna strona