Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Otrzymanie renty będzie trudniejsze. Zbliża się uszczelnienie systemu

218
Podziel się:

Nie jest łatwo otrzymać rentę. ZUS zanim wyda pozytywną decyzję o przyznaniu renty, patrzy, czy choroba całkowicie wyklucza powrót do jakiejkolwiek pracy. Na horyzoncie jest natomiast zaostrzenie przepisów.

Już trudno jest dostać rentę, a ma być jeszcze trudniej
Już trudno jest dostać rentę, a ma być jeszcze trudniej (East News)

Rośnie liczba osób, które ZUS wysyła na leczenie, zanim przyzna decyzję o niezdolności do pracy. Jak pisaliśmy w money.pl, jeszcze w 2015 r. ZUS skierował na rehabilitację leczniczą nieco ponad 80 tys. osób. W zeszłym roku takich skierowań było już dużo ponad 90 tys. Jeszcze na początku 2016 roku miesięcznie renty z powodu niezdolności do pracy pobierało średnio 182 tys. osób. Tymczasem na początku 2019 r. takie świadczenia trafiły już tylko do 164 tys. osób.

Spadek liczby rencistów w statystykach to z jednej strony efekt bacznego oka urzędników ZUS, a z drugiej faktu, że rencista, który osiągnie wiek emerytalny, staje się w myśl obecnych przepisów emerytem. Ale rencistów może być jeszcze mniej.

Według informacji "Gazety Wyborczej", planowane jest uszczelnienie systemu, które skutkować będzie ograniczeniem przyznawania rent. Dziennik przypomina, że już dwa lata temu powstał Międzyresortowy Zespół ds. Opracowywania Systemu Orzekania o Niepełnoprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma opracować projekt zmian w prawie rentowym.

W efekcie, jak pisze gazeta, osoby dostające rentę, będą miały informację, jaką pracę mogą jeszcze wykonywać. Stopień dalszej "przydatności do pracy" prawdopodobnie zostanie określony procentowo. W nowym systemie ma być też rozbudowana rehabilitacja - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także: Obejrzyj również: Uderzające dane GUS. Rośnie skala ubóstwa, głównie wśród pobierających zasiłki

Średnia renta wynosi teraz 1880 zł, przeciętna emerytura to z kolei nieco ponad 2350 zł brutto, podaje dziennik. Niedługo może się to zmienić i przeciętna renta może być wyższa od średniej emerytury.

A jakie są najniższe świadczenia? Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna od 1 marca 2019 r. wynosi 1100 zł, podaje ZUS. Renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi 825 zł. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna to świadczenie w wysokości 1320 zł, a w wyniku częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 990,00 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(218)
Tfusk
3 miesiące temu
W zusie pracują lekarze z PO tylko zabierają a nie dają
KMcr
3 lata temu
co z grupą zawodowa Ratownictwa Medycznego?na co dzień wspólpracujacych z policja strazakami którzy po 25latach pracy jako młodzi zdrowi ludzie odchodza na pełne dobrze płatne emerytury, w czym sa gorsi? w tym ze wykonują dużo bardziej skomplikowane,odpowiedzialne,specyficzne,precyzyjne wręcz profesjonalne czynności-najczęściej w dużo cięższych warunkach jak wymienione grupy zawodowe-pozwólcie im także wcześniej odpocząć-wyobrażacie sobie 64letniego rat.med biorącego udział w reanimacji pacjenta który mieszka w starej kamienicy bez windy na 5-tym pietrze
Ferdek
3 lata temu
Polowanie na czarownice . Dlaczego ci uzdrowiciele z ZUS nie pracują w szpitalach . Zamiast chronić najsłabszych i chorych , pozbawia się ich wszelkiej pomocy .
Malina
3 lata temu
Pierwsze co bym zrobiła to zabrała pieniążki które dostają z opieki alkoholicy którzy w większości przypadków chleją za te pieniądze!
Lolka
3 lata temu
A gdzie ci ludzie mają póżniej iść do pracy skoro na ochroniarzy firmy potrzebują ze stopniem niepełnosprawności albo na rencie inwalidzkiej?Zawsze myślałam że ochroniarze to bardzo sprawni ludzie!To jaiś obłęd!
...
Następna strona