Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Zatrudniasz "na czarno"? Zapłacisz podwójnie. Ministerstwo szykuje bat na szarą strefę

113
Podziel się:

Polski Ład uderzy w szarą strefę, do tego boleśnie. Pracodawcy zatrudniający na czarno będą musieli doliczyć do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone "pod stołem". W przeciwnym razie zapłacą podwójnie.

Zatrudniasz "na czarno"? Zapłacisz podwójnie. Ministerstwo szykuje bat na szarą strefę
Polski Ład uderzy w pracodawców zatrudniających na czarno (PAP, Tytus Żmijewski)
bEDFxcol

O tym, że Polski Ład przewiduje rewolucję w podatkach, pisaliśmy już niejednokrotnie. Jak jednak udowadnia portal prawo.pl, wnikliwa lektura przepisów nadal potrafi zaskoczyć. Projekt zakłada bowiem, że firma zatrudniająca na czarno będzie musiała doliczać do przychodu pensje zapłacone "pod stołem". To jednak nie koniec.

Nieuczciwy pracodawca zapłaci również z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie.

bEDFxcon

Co istotne, kara dotknie tylko pracodawcy. Pracownik zatrudniony na czarno oraz ten, który otrzymuje część wynagrodzenia "pod stołem", nie będzie ponosił obciążeń podatkowych.

Zobacz także: Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada
bEDFxcot

Ministerstwo Finansów ma jasny cel. Chce zachęcić zatrudnionych nielegalnie pracowników do dochodzenia swoich praw i zgłaszania pracodawców do konkretnych urzędów

Właśnie dlatego resort odchodzi od penalizacji pracowników, którzy pensje (lub jej część) otrzymają w sposób nie do końca transparentny. Do tej pory po ujawnieniu nielegalnego procederu byli oni zwalniania z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak uzasadnia decyzję ministerstwo, pracodawca, który zatrudnia na czarno, stanowi nieuczciwą konkurencję w stosunku do pozostałych firm. Z projektu Polskiego Ładu wynika, że pracodawca, który zatrudnia na czarno, za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia będzie musiał doliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDFxcoO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(113)
Pol
miesiąc temu
Brawo. Już dawno powinno to być wprowadzone. 60-70% firm w Polsce praktykuje tego typu oszustwa i skarbu państwa i pracownika. Nikt nie chciał tego ruszać wcześniej bo to śmierdzący proceder i ZPP z Lewiatanami i innymi związkami Polskich przedsiębiorców podniósł by krzyk o duszeniu Polskich firm sektora prywatnego i gospodarki kurs by na tym ucierpiała. Prawda jest taka że cierpi na tym i tak a najbardziej cierpi pracownik który często za swoją ciężką pracę zmuszany jest przez rynek pracy na pracę za zaniżone stawki i otrzymywanie pensji pod przysłowiowym stołem będąc zatrudnionym za najniższą krajową. Już dawno powinien być zapis iż umowa zlecenia to forma jednorazowego zatrudnienia(zlecenia danej pracy) nie dłuższa niż 30dni bez możliwości przedłużenia o kolejny okres. Po 30 dniach należało by podpisać umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony. Powinny być również częstsze przynajmniej raz do roku kontrole urzędu skarbowego który kontrolował by prawidłowość przestrzegania przepisów. Uczciwa firma i pracodawca nie powinien obawiać się kontroli. Uczciwy pracodawca powinien w formie bonusu otrzymać szereg udogodnień ułatwiających mu legalne i uczciwe prowadzenie firmy od państwa. Pracodawca musi wiedzieć że legalne i uczciwe prowadzenie firmy będzie dla niego opłacalne. Tylko w taki sposób można wyeliminować patologię na rynku pracy.
ciemnotę wcis...
2 miesiące temu
Gdyby rządowi szara i czarna strefa nie była na rękę to w 5 minut byłoby po jej istnieniu. Od lat tylko słychać w mediach "walka z czarną strefą", a myślicie, że jak politycy dorabiają się poza swoimi partyjnymi stołkami?
Dyletant.
2 miesiące temu
Jeszcze trochę a mandaryni sami się przebiorą w ciuchy robocze i pójdą wytwarzać faktyczne dobra,bo to oni są największym obciążeniem dla finansów w gospodarce.Siedzą,wymyślają jak tu ugryźć jeszcze pracodawcę lub pracownika,a jaki realny wkład mają w gospodarkę.Do roboty pseudo magistrowie.Ukończyli wyższą szkołę gotowania na parze i polecenia tylko potrafią wydawać.
bEDFxcoP
SzaryCox
2 miesiące temu
A co z tzw. Zastępsterm, często tak pracują irenciści i emeryci niby są na zastępstwo na kilka godzin, a w rzeczywistości pracują w pełnym wymiarze
Alojzy bombel...
2 miesiące temu
Witam śmieszny artykuł szara strefa istnieje i będzie istniała i żaden rząd nie jest w stanie co kolwiek zrobić z tym. Polak rodzi się poto żeby omijać wszystko co złe a nie płacić jakiemuś patologicznemu rządowi. Jak rząd będzie z ludźmi to nie będzie szarej strefy No ale cóż jaki kraj taka strefa szarości
...
Następna strona