Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zatrudnienie spadło. Polska zaniża średnią w UE

19
Podziel się:

W statystykach europejskich Polska ma najniższe bezrobocie, ale notuje też spadek zatrudnienia. I to większy niż średnia europejska. Nie jest tak źle jak na Łotwie czy w Grecji, ale daleko nam do Węgier.

Zatrudnienie spadło. Polska zaniża średnią w UE
Polska nie może się pochwalić najlepszymi statystykami dotyczącymi zatrudnienia (Adobe Stock | Eurostat, bnenin | Eurostat)

Polska może się pochwalić najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej, ale po pierwszym kwartale 2021 roku zatrudnienie było w trendzie spadkowym. Pod tym względem wypadamy gorzej niż średnia.

Według danych Eurostatu zatrudnienie w Polsce w pierwszych trzech miesiącach tego roku zmniejszyło się o 0,5 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 roku. To dwukrotnie wyższa dynamika spadku niż w całej UE.

W tym samym czasie dziesięć krajów raportowało napływ nowych pracowników. Węgry i Hiszpania - największy. Lepiej od Polski wypadły w statystykach m.in. Litwa, Słowenia, Czechy i kraje skandynawskie.

Gorzej od Polski w statystykach wygląda dziesięć innych krajów. W tym też znacznie bardziej zamożne, jak np. Włochy, Holandia czy Dania.

Największy problem mają jednak na Łotwie i w Grecji. W pierwszym z tych krajów zatrudnienie w pierwszym kwartale było o prawie 4 proc. niższe niż w końcówce poprzedniego roku.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?

Eurostat szacuje, że w pierwszym kwartale 2021 roku w UE zatrudnionych było 205,6 mln osób, z czego 157,6 mln miało pracę w krajach posługujących się walutą euro.

W związku z pandemią COVID-19 zatrudnienie zmalało w porównaniu z końcówką 2019 roku o 3,4 mln w strefie euro i o 3,8 mln w całej UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
bleblanie
2 lata temu
praca w Polsce jest łatwo dostępna,nie ma żadnego problemu,a te statystyki niech sobie redaktorek w buty wsadzi,jedynie żeby były wyższe wynagrodzenia
Prorok
2 lata temu
Przestańcie frajerzy pisać o zatrudnieniu bo kto chce pracować znajdzie pracę, kiedyś 20 lat temu nie było żadnej pracy a jak coś znalazłeś to na czarno lub śmieciową, a teraz frajer pisze nieprawdę , wszystkich oszustów co szkalują Polskę powinni wieszać na suchej gałęzi.
mareg
2 lata temu
Co roku ubywa nam 120-150 tys ludzi w wieku produkcyjnym. Na rynek pracy wchodzą chude roczniki liczące poniżej 400 tys a na emeryturę przechodzą wciąż dużo liczniejsze roczniki z końca lat 50-tych i początku 60-tych. Z rocznika 1956 mającego dziś 65 lat żyje ok 72% co daje ponad 550 tys...1/4 naszego narodu ma już ukończone 60 lat...Dlatego jednocześnie może spadać i odsetek bezrobotnych i liczba pracujących. Osobna kwestia to to czy nie rośnie liczba pracujących na czarno.
Caesar_pl
2 lata temu
W Polsce pracuje 55%zdolnych do pracy, w Niemczech 75% a w Szwecji 78%.Ale w Polsce jest najmniej zarejestrowanych bezrobotnych.
eee
2 lata temu
najniższe bezrobocie i najniższe płace