Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Zatrzymanie Giertycha. Adwokatura: podjęte czynności budzą najdalej idący niepokój

94
Podziel się:

Czynności podjęte wobec mecenasa Romana Giertycha budzą najdalej idący niepokój - napisał w komunikacie prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adwokat Jacek Trela. Zapewnił również, że NRA będzie bronić praw zatrzymanego.

Zatrzymanie Giertycha. Adwokatura: podjęte czynności budzą najdalej idący niepokój
Zatrzymanie Romana Giertycha. Adwokat Jacek Trela (przodem do kamery) zapewnia, że Naczelna Rada Adwokacka będzie bronić praw mecenasa. (PAP, Mateusz Marek)

Informacja o zatrzymaniu Romana Giertycha gruchnęła w czwartek po południu. O akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowała Maria Giertych, córka adwokata.

Do sprawy odniósł się już prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela. W komunikacie adwokat pisze, że "czynności podjęte wobec adwokata budzą najdalej idący niepokój". Chodzi o zatrzymanie przez CBA Romana Giertycha, a także o przeszukanie jego domu.

"Wiążą się one bowiem z możliwym naruszeniem tajemnicy adwokackiej obejmującej sprawy jego klientów. Dlatego, aby zadbać o ochronę tej tajemnicy, w przeszukaniu musi uczestniczyć dziekan rady adwokackiej lub osoba przez niego wyznaczona" - pisze Trela.

Adwokat Michał Fertak, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie potwierdził money.pl, że przedstawiciele Rady są już w drodze do kancelarii oraz do domu Romana Giertycha.

Udział polityków PiS w sprawach, które prowadzi Giertych

Jacek Trela w komunikacie zwraca też uwagę, że Roman Giertych prowadzi sprawy, w których pojawiają się politycy partii rządzącej. Przypomina również wątek Leszka Czarneckiego, którego Giertych jest obrońcą.

"Niezależnie od podstaw zatrzymania Romana Giertycha i przeszukania w jego domu, czynności te mają wyjątkowy wymiar z uwagi na jego zaangażowanie jako adwokata w sprawy, w których tle pojawiają się politycy partii rządzącej" - pisze Trela.

Zobacz także: Zobacz: Bank Pekao przejmie mniejszego gracza? Szef Pekao dostał pytanie o Aliora

"Niepokój budzi także fakt, że zatrzymanie Romana Giertycha odbywa się w przeddzień posiedzenia sądu w sprawie aresztu wobec jego klienta Leszka Czarneckiego, którego jest on jedynym obrońcą" - czytamy dalej. O tym, że jest jednym obrońcą Czarneckiego, Giertych napisał w na Twitterze. Jednak mec. Piotr Zapadka powiedział Wirtualnej Polsce, że to on będzie reprezentował biznesmena w piątek w sądzie.

Przypomnijmy, że w piątek odbędzie się tzw. posiedzenie aresztowe związane z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Idea Banku. Chodzi o śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack.

"Samorząd adwokacki, na którego czele stoję, będzie uważnie obserwował czynności podejmowane wobec zatrzymanego adwokata, a także wszelkimi możliwymi środkami bronił jego praw" - kończy prezes NRA.

Roman Giertych zatrzymany. CBA wydaje komunikat

Około godziny 14 funkcjonariusze weszli do domu Giertychów. Po godzinie 15 skontaktowaliśmy się z jego córką Marią, która potwierdziła, że przeszukanie trwa. Przeszukanie trwa również w kancelarii Giertycha przy ul. Nowy Świat w Warszawie.

CBA wydało komunikat tłumaczący zatrzymania adwokata i jednego ze znanych biznesmenów. "Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW" - napisano w komunikacie.

"Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych" - czytamy dalej.

Biuro nie podaje, o jaką spółkę chodzi. Informuje natomiast, że zatrzymani usłyszą zarzuty "działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy". CBA podaje również, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Roman Giertych reprezentuje Leszka Czarneckiego

"Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowanej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - napisał na Twitterze Roman Giertych.

W piątek sąd ma rozpoznać wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą Leszka Czarneckiego. To umożliwi wydanie za biznesmenem Europejskiego Nakazu Aresztowania - informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na prokuraturę.

Prokuratura zarzuca Czarneckiemu m.in. narażenie Idea Banku na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów w wysokości co najmniej 123,5 mln złotych oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln złotych.

Czarneckiemu, który przebywa obecnie za granicą, grozi 15 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
pytam
2 lata temu
Czynności podjęte wobec mecenasa Romana Giertycha budzą najdalej idący niepokój, co to k... znaczy.
dziadek
2 lata temu
Szanowni państwo co w tym kraju się dzieje? nie rozumiem tego wszystkiego? pytam się czy adwokat ma immunitet??że jest osobą nietykalną?? czy jest z korpusu dyplomatycznego, czy konsularnego, w/g mojego zdania jako Obywatela Polski obowiązuje takie same prawo jak normalnego obywatela, trzeba rozliczyć majątek, dochody, czy zostały opłacone od tego dochodu podatki, skąd dana osoba ma taki majątek, czy dorobiła się legalną ciężką pracą, po co ten szum medialny? to ma być inna jaka kasta nietykalnych osób??chyba nie ? jak zatrzymają normalnego Obywatela to nie ma takiego szumu medialnego, taka prawda, sprawiedliwości?...
aser
2 lata temu
7lat szukac dowodow by przedzien sprawy Pana Giertycha zamknac najlepszego adwokata zeby nie zeznawal na pisowcow to nie mozna bylo poczekac jeszcze z tydzien To wy jestescie winni nie gertych
prawo
2 lata temu
nic nie pokażą przejmą dokumenty o Czarneckim i nic nie będziemy wiedzieć. To co zrobią z dokumentami, to tylko szperacze będą wiedzieć nikt im nic nie udowodni.
Janek
2 lata temu
Jeszcze nie wiedzą, jak głęboko Giertych siedzi w łajnie, ale już zakładają, że to jakaś zmowa wobec niewinnego człowieka. Czyżby wszyscy adwokaci mieli za uszami? Jeśli Giertych był wspólnikiem przestępców, to żadna posiadana przez niego tajemnica adwokacka nie jest bezpieczna.
...
Następna strona