Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Zatrzymanie Giertycha. Bodnar: okoliczności i styl zatrzymania wymagają wyjaśnień

44
Podziel się:

Okoliczności i styl zatrzymania mecenasa Romana Giertycha muszą budzić najwyższy niepokój i wymagają wyjaśnień - napisał wieczornym oświadczeniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Nawiązując do zasłabnięcia Giertycha, podkreślił, że to państwo odpowiada za zdrowie zatrzymanego.

Zatrzymanie Giertycha. Bodnar: okoliczności i styl zatrzymania wymagają wyjaśnień
Adam Bodnar wydał oświadczenie ws. zatrzymania Romana Giertycha. (PAP, Rafał Guz)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w oświadczeniu wskazał, że w trakcie czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego adwokat zasłabł i został odwieziony do szpitala.

"Rodzą się w związku tym pytania: jakie okoliczności uzasadniają takie, a nie inne postępowanie CBA wobec adwokata, który jest osobą publiczną, wykonującą na co dzień swoją pracę, dostępną i nieodmawiającą współpracy z upoważnionymi organami państwa? Tym bardziej że - według doniesień mediów - prokuratura wskazuje na sprawę sprzed kilku lat" - napisał Bodnar.

RPO przypomniał, że jego Biuro "kilkukrotnie już podejmowało sprawy, w których zachowanie funkcjonariuszy państwowych w trakcie zatrzymania powodowało naruszenie godności lub zdrowia zatrzymanego". W kontekście czwartkowej akcji CBA Bodnar przypomniał również sprawę Barbary Blidy, która - zatrzymana przez ABW - zastrzeliła się w trakcie przeszukiwania jej domu.

Zobacz także: Zobacz: Rząd bierze się za spółki komandytowe. Będą musiały zapłacić więcej

"A czasami kończyło się wręcz tragicznie, jak choćby w przypadku zatrzymania Barbary Blidy. Dlatego i w tej sprawie będziemy domagać się wyjaśnień od właściwych organów państwa" - podkreślił.

"Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, działający w ramach swoich uprawnień ustawowych, nie odnoszę się do powodów merytorycznych dotyczących zatrzymania, starając się nie wkraczać w kompetencje innych uprawnionych instytucji państwa. Jednak mam obowiązek przypomnieć, że w świetle polskiego i europejskiego prawa, od momentu zatrzymania to państwo przejmuje pełną odpowiedzialność za zdrowie i stan zatrzymanego" - napisał Bodnar.

Jednocześnie w swym oświadczeniu RPO życzy mecenasowi szybkiego powrotu do zdrowia. "Chciałem też zapewnić opinię publiczną, że Biuro RPO będzie uważnie monitorowało całą tę sprawę pod kątem zachowania wobec zatrzymanych obowiązujących przepisów prawa, ich godnego traktowania oraz przestrzegania praw człowieka i praw obywatelskich" - zapewnił Bodnar.

Do zatrzymania Romana Giertycha doszło w czwartek. Funkcjonariusze czekali na adwokata w sądzie. Według relacji samego mecenasa, użyte zostały kajdanki.

Około godziny 14 funkcjonariusze weszli do domu Giertychów. Po godzinie 15 skontaktowaliśmy się z jego córką Marią, która potwierdziła tę informację. Przeszukanie objęło również kancelarię Giertycha przy ul. Nowy Świat w Warszawie. Wieczorem rodzina adwokata podała, że zasłabł i został przewieziony do szpitala. CBA wydało komunikat, w którym napisano, że sprawa ma związek z narażeniem na szkodę spółki giełdowej. Sam Giertych komentował to jako działanie polityczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Wujcio
4 lata temu
No juz jedz do tej brukseli.nie truj wiecej..
obywatel RP
4 lata temu
a kiedy się kończy urzędowanie tego rzecznika?A o pobitym operatorze TVP zapomniał,krótka ma i wybiórczą pamięć RPO i chyba czas na kogos kto będzie prawdziwym RPO
obiektywny
4 lata temu
czemu rpo tak broni prominentnych politykow a nie zwyklych ludzi bitych i zastraszanych przez policje? kon to adwokat i da sobie sam rade, juz symulka i gadanie ,ze to zemsta polityczna wiec linia obrony obrana
słowianin
4 lata temu
chciałem tutaj przypomnieć że gdy ,,rozwalali" redakcję ,,Faktów i Mitów", kradnąc im wszystkie tajne dane z komputerów, to pies z kulawą nogą nie ujął się za nimi. Wtedy trzeba było już ostro protestować za bezprawnym wejściem do w/w redakcji. Teraz się to wszystko mści. Tak jak mści się odpuszczenie od samego początku przekrętów Rydzyka itd.............
Prawnik z KO
4 lata temu
A ja bym prosił by RZECZNIK zajął się pobiciem dziennikarza przez bandytę syna złodzieja i jeszcze nie siedzi w więzieniu sprawca ! Niech rzecznik zapyta się Romana gdzie tą kasę sprzeniewierzył i jak się pieniądze pierze w rajach podatkowych , i z jakiego źródła miał pieniądze na zakup Rezydencji we Włoszech koło Rzymu , bo zeznania podatkowe , oraz zeznania z firmy Kancelari prawnej mówią o stratach i szybko niech już ujawni konta .... mówię konta .... wszystko jest już jasne , proponuję by zaproponował Romanowski wykonać trochę podskoków i niech zaśpiewa .... jestem bankrutują wszystko mi zabiorą i wsadzą na 15 ład do więzienia , nigdy już nie będę prowadził Kancelari prawnej , jestem skończony , !!!
...
Następna strona