Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Zawrotne ceny gazu w Europie. Skutki odczuje też Polska

29
Podziel się:

Ponad 180 euro za megawatogodzinę gazu – tę zawrotną cenę musieli wczoraj zapłacić kupcy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie. To skutek m.in. ograniczeń dostaw błękitnego paliwa ze Wschodu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że Gazprom nie zarezerwował też dodatkowych przepustowości na styczeń w styczeń w systemie ukraińskim, a do sytuacji na rynku energii dokłada się ochłodzenie pogody i wyłączenia we francuskich elektrowniach jądrowych.

Zawrotne ceny gazu w Europie. Skutki odczuje też Polska
Ceny gazu na giełdzie w Rotterdamie wzrosły kilkukrotnie. (Adobe Stock, Photographer: Chepko Danil Chepko@yandex.ru)

Jak czytamy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie 1 MWh błękitnego paliwa kosztowała we wtorek ponad 180 euro. "Jeszcze w sierpniu taką ilość gazu można było kupić za 40 euro, a w poprzednich sezonach ceny nie przekraczały 20 euro(...) Szybujące ceny gazu mają związek z utrzymującymi się niedoborami paliwa w europejskich magazynach" - czytamy.

Według dziennika, "reperkusje gazowego kryzysu najprawdopodobniej odczuje też Polska, gdzie zgodnie z nowo przyjętą taryfą ceny surowca podskoczyły już o ponad 50 proc".

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

"Nasze magazyny paliwa są wprawdzie zapełnione w ponad 90 proc., jednak ich pojemność jest niższa niż choćby u naszych sąsiadów (jesteśmy w stanie zgromadzić niecałe 20 proc. naszego rocznego zapotrzebowania, Niemcy prawie 30 proc., Słowacja prawie dwie trzecie, a Ukraina może zaś pomieścić roczny zapas surowca" - napisano dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
wojtas
2 lata temu
Dobry PiS wszystkim prawie pomaga, ale w końcu ktoś musi pracować i wypracować żeby komuś dać trzeba komuś zabrać. Chyba że drukuje się pieniądze co widać po inflacji.
Niño católico
2 lata temu
Drodzy przywódcy. Nastawcie się na odbiór, bo jak na razie cały czas nadajecie, a zrozumieć was nie idzie, coraz mniej was słucha a organy nieużywane zanikają. A czy może ślepy prowadzić ślepego?
Niño católico
2 lata temu
Naszej władzy trudno się dogadać z Rosją i Putinem. Powodów jest kilka, choćby to, że nasz nAjwyższy pRzywódca ma za złe Putinowi pewien wypadek samolotowy. Wiadomo pan prezydent Putin może mieć jakieś rzeczy na sumieniu, ale przecież się nawrócił. Pewnie żałuje tego co zrobił, był u spowiedzi, modli się o wybaczenie popełnionego zła, tak jak i on wybacza swoim winowajcom. No i oczywiście o obronę i zbawienie przed złem, też na pewno się modli. Zatem podajmy sobie ręce i porozmawiajmy jak chrześcijanin z chrześcijaninem, czyli jak brat z bratem. Bo wy wszyscy braćmi jesteście, jak mówi Pismo Święte.
Niño católico
2 lata temu
I jeszcze jedno. To, że te amerykańskie statki z gazem LNG zawróciły z drogi do Azji i popłynęły do Europy, to nie tylko pomoc, ale też biznes (albo przede wszystkim biznes). Żeby zawróciły, ktoś ten gaz musiał wcześniej zakontraktować, i to w cenie 150 EUR za MWh, czyli ponad 7 PLN za m3. Czyli 5 razy drożej niż w kontrakcie długoterminowym w cenie dla Polski (ok. 450 USD za 1000 m3). A cena na rachunku domowym za ogrzewanie to 2 PLN za m3 - przynajmniej na razie. С Рождеством!
Niño católico
2 lata temu
Cena gazu rosyjskiego w kontrakcie długoterminowym dla Serbii: 1,18 PLN za m3 (270 USD za 1000m3) Cena gazu LNG w kontraktach SPOT (dostarczanego statkami z USA i Kataru) było: 70 EUR za MWh, co daje 3,50 PLN za m3; obecnie jest 150 EUR za MWh, co daje ponad 7 PLN za m3. Cena gazu u mnie na rachunku domowym (ogrzewanie) 2 PLN za m3. Kto dopłaci resztę, różnicę między ceną na rachunku domowym a ceną zakupu LNG w kontrakcie SPOT? Możnaby zakontraktować z Rosji chociaż 4 mld m3 rocznie. Baltic pipe dostarczy 7 mld m3 (10 ale 3 trzeba odesłać do Danii), własne wydobycie 4 mld m3, gazoport w Świnoujściu 6 mld m3 (docelowo 8, ale nie w tym roku). Brakuje ok. 4 mld m3, bo zużywamy ok. 20 mld M3 gazu rocznie, a tempo zużycia gazu wzrasta o ok. 1 mld m3 rocznie. Prezydent Putin się nawrócił, a Zachód tylko o LGBTach. Dobrze, że Polska nie rozbudowuje swojej armii, będzie się łatwiej zjednoczyć z resztą Słowiańszczyzny. Wszystkiego Najlepszego wszystkim Prawosławnym z okazji obchdzonej dzisiaj pamiątki Bożego Narodzenia.
...
Następna strona