Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zdalna wieża kontroli lotów. Ruszają prace w Modlinie

9
Podziel się:

Ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie będzie nadzorowany z siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Warszawie – poinformowała PAŻP w komunikacie prasowym. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu w porcie zdalnej wieży w technologii Remote Tower.

Zdalna wieża kontroli lotów. Ruszają prace w Modlinie
Lotnisko w Modlinie (Adobe Stock, Markus Mainka)

List intencyjny związany z uruchomieniem na lotnisku w Modlinie wieży zdalnej podpisali: prezes PAŻP Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) – Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz – przekazała PAŻP.

Dzięki technologii Remote Tower ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie będzie nadzorowany w sposób nowoczesny technologicznie z siedziby PAŻP w Warszawie – czytamy w informacji prasowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Czym jest wieża zdalna?

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki. Urządzenia czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre) – tłumaczy PAŻP.

"Tam z kolei obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży" – wyjaśnia Agencja.

PAŻP zapewnia, że nowa technologia zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Według Agencji pozwala również na prowadzenie w ramach jednej infrastruktury kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska.

Rozwiązania Remote Tower to dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności. Umożliwiają integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy – przekazała prezeska PAŻP Magdalena Jaworska-Maćkowiak, cytowana w informacji prasowej.

Ruch w Modlinie będzie kontrolowany zdalnie

I tak kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący ruch w porcie w Modlinie skorzystają z szeregu rozwiązań, jakie oferuje ten system. PAŻP wymienia:

  • panoramę wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu;
  • technologię termowizji umożliwiającą obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych;
  • technologię cyfrową poprawiającą świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającą podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej;
  • informacje dodatkowe zintegrowane z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych.

Czym są PAŻP i Modlin?

Według polskiego prawa to PAŻP zapewnia ciągłą żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania. Dodatkowo PAŻP została wyznaczona jako instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej lotniska Warszawa/Modlin.

Z kolei Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. Lotnisko to obsługuje m.in. regularne rejsy Ryanaira.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Paweł
3 tyg. temu
Dobre chcą rozbudowywać lotnisko u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry gdzie często występują mgły. Gdzie ze względu na trudno dostępny teren wybudowano twierdzę. Chcą CPK i Polskę utopić w bagnie. Na co te niby miliardy z Unii pójdą na utopienie w błocie. CPK złe, szybkie koleje nieracjonalne, atom niedobre miejsce. Już prywatni inwestorzy jak Intel, Fiat się wycofują z tego grajdołka
Dances
3 tyg. temu
Łykacie te bzdury o nowej technologii jak pelikan ryby. Otóż PAZP przez tyle lat nie wybudował nowej wieży i teraz półśrodkami mydli nam oczy. Co za różnica gdzie siedzą kontrolerzy jak obsługują duży ruch? Remote tower ma sens w Szczecinie lub Bydgoszczy,a nie na 4 lotnisku w Polsce! Hello!!!
Ren
3 tyg. temu
Czyli klamka zapadła, koniec z CPK.
Marek kafarek
3 tyg. temu
Dobry zart. Nie będzie cpk, ale interesy partyjne tak. To co wyprawia nowy prezes PPL to jeden wieki zart. Wohile politycznie nie działa :p
Jestem z Wawy
3 tyg. temu
Dajcie już spokój z tym dotowanym przewoźników w Modlinie . Szkoda kasy na PSL że Struzikim.