Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski,Karolina Wysota
|
aktualizacja

"Żelazna miotła" poszła w ruch. Akcjonariusze odwołali członków Rady Nadzorczej Enea

365
Podziel się:

We wtorek o godz. 12.00 rozpoczęło się walne zgromadzenie akcjonariuszy Enea. W porządku obrad znalazły się m.in. zmiany w radzie nadzorczej, które wkrótce doprowadzą zapewne do wymiany władz spółki - w tym prezesa. Pięcioro nowych kandydatów do RN zostało wskazanych przez Skarb Państwa.

"Żelazna miotła" poszła w ruch. Akcjonariusze odwołali członków Rady Nadzorczej Enea
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Enea (Licencjodawca, Karolina Wysota)

We wtorek 30 grudnia odbyło się posiedzenie akcjonariuszy spółki Enea. W programie obrad znalazły się zmiany w Radzie Nadzorczej spółki. Jak przebiegało głosowanie? Redakcja money.pl była na miejscu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana wieku emerytalnego kobiet potrzebna? Ekspert: sprawdziłem dane ZUS

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Enea. Idą zmiany

Walne zgromadzenie akcjonariuszy, które rozpoczęło się we wtorek o godz. 12.00, przewiduje zmiany w Radzie Nadzorczej. Przewodniczącym Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w wyniku uchwały została Anna Kowalik, która przejęła prowadzenie obrad od Daniela Kupryjańczyka.

Uczestniczący w zgromadzeniu zajęli się m.in. kwestiami zmian w statucie oraz kwestii porządkowych.

Enea rozliczy Ostrołękę? Zbigniew Jakubas zabiera głos

W punkcie siódmym obrad odniesiono się do kwestii "naprawienia szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru". Dotyczył nieudanej inwestycji w blok energetyczny Ostrołęka, który najpierw został zbudowany, a następnie zburzony. Zarząd Enea zapowiedział, jak już pisaliśmy, że będzie dochodził roszczeń od osób, które odpowiadały za tę decyzję.

- Zarząd podjął czynności, które umożliwiły wniesienie powództwa przez przedawnienie - wyjaśnił przedstawiciel spółki Enea pytany o to, dlaczego roszczenia są wysuwane dopiero teraz.

Reprezentujący spółkę adwokat Michał Milewski opisał, jakie ryzyka wiążą się z pozwem. - Przeprowadzono analizę kosztów. Ryzyko ogranicza się do kosztu opłaty od pozwu i kosztów zastępstwa procesowego, kosztów obsługi radcy prawnego. Dotychczas taki pełnomocnik jeszcze nie został wybrany i umowa nie została podpisana - stwierdził.

Głos zabrał jeden z akcjonariuszy Zbigniew Jakubas. Stwierdził, że sprawa Ostrołęki powinna zostać rozliczona, bo wiąże się z "ok. 1,5 złotego straty na każdą akcję każdego inwestora. Taka jest strata na inwestycji w Ostrołękę. Powiedział Zbigniew Jakubas. Według biznesmena koszty procesowe będą niewielkie - w porównaniu do szkody, którą ponieśli akcjonariusze.

Enea odwołała trzech członków Rady Nadzorczej

W kolejnym punkcie obrad zapowiedziano głosowanie nad odwołaniem z Rady Nadzorczej trojga osób. Wśród nich znaleźli się Roman Stryński, Paweł Łomcki oraz Aneta Kordowska.

Uchwała w sprawie odwołania członków Rady Nadzorczej zostały przyjęte znaczną większością głosów.

Nowi członkowie Rady Nadzorczej powołani

W następnej kolejności akcjonariusze głosowali nad kandydatami. W pierwszej kolejności WZA powzięło ustawę dotyczącą Ewy Bagińskiej. Uzyskała 90,66 proc. głosów. Uchwała w sprawie Zbigniewa Szymczaka zyskała 92,27 proc. głosów.

W kolejnej części obrad poparcie akcjonariuszy zyskał Piotr Szymanek. Uzyskał poparcie na poziomie 90,66 proc. Michał Gniatkowski również uzyskał poparcie - głosowało za nim 90,67 proc. akcjonariuszy. Monika Starecka otrzymała 90,6 proc. głosów. Tym samym odwołano trzech członków Rady Nadzorczej, powołano pięciu nowych.

Sylwetki kandydatów poznaliśmy wcześniej - w przeddzień głosowania. Piotr Szymanek w latach 2008-2013 był wiceprezesem i p.o. prezesa PGE. Zasiadał też w radach nadzorczych spółek powiązanych - PGE GIEK czy PGE Obrót.

Monika Starecka w latach 2014-2018 zasiadała w zarządzie EY Polska, gdzie była też dyrektorem ds. operacyjnych. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora finansowego grupy Smyk, obecnie jest dyrektorem finansowym Szybkiej Kolei Miejskiej.

Zbigniew Szymczak jest "menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu spółkami" - czytamy w komunikacie spółki Enea. "Zaangażowany w doradztwo strategiczne w zakresie energetyki i odnawialnych źródeł energii m.in. dla spółek zaangażowanych w budowy farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych jak i biogazowni komunalnych" - wyjaśnia spółka.

Prof. Ewa Bagińska specjalizuje się w prawie ubezpieczeniowym, konsumenckim i odszkodowawczym. "Ma doświadczenie jako biegły na rzecz Skarbu Państwa w międzynarodowych sporach arbitrażowych, a także jako ekspert w sporach międzynarodowych i krajowych sporach" - podaje Enea.

Michał Gniatkowski jest radcą prawnym. Pełni funkcję arbitra Sądu Arbitrażowego Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski. Jest członkiem zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej oraz Komisji Licencji Klubowych PZPN.

Przedstawienie kandydatów spotkało się ze sprzeciwem jednego z mniejszościowych akcjonariuszy.

Widzę tylko jedną osobę, która jest związana z energetyką, reszta to prawnicy. To nam daje do myślenia. Rada nadzorcza powinna mieść 2-3 fachowców z branży, które będą wsparciem dla firmy - stwierdził Zbigniew Jakubas.

Rada Nadzorcza w nowym składzie ma możliwość zmian w zarządzie spółki. Oznacza to najpewniej dalsze zmiany kadrowe - przede wszystkim powołanie nowego prezesa.

"Żelazna miotła" już ruszyła

Pierwsza zmiana w Radzie Nadzorczej Enea dokonała się w przeddzień zgromadzenia akcjonariuszy. W poniedziałek minister Borys Budka odwołał ze stanowiska Łukasza Ciołkę. Był przewodniczącym rady nadzorczej. Nominację otrzymała Ewa Michalska-Olek.

Enea będzie pierwszą spółką z państwowych gigantów (następne w kolejności są m.in. PGE, PKO Bank PolskiOrlen), do której dotrze "żelazna miotła" nowej władzy, która ma wymieść władze nominowane jeszcze w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(365)
WYRÓŻNIONE
Polak
10 miesięcy temu
Prawidłowo, wymieceni pójdą do Kaczyńskiego po prośbie.
Takąmam nadzi...
10 miesięcy temu
Jako akcjonariusz indywidualny mam nadzieję, że to samo stanie się z zarządem JSW który działał na niekorzyść spółki ii akcjonariuszy......
Krzyż Żelazis...
10 miesięcy temu
Pierwsza decyzja nowych władz – natychmiastowy zwrot żelaznego miecza od Rydzyka, a w zamian żelazna miotła do zakrystii i wygarniać miliony spod ołtarza
NAJNOWSZE KOMENTARZE (365)
Andi
10 miesięcy temu
Hening Kloska to nieporozumienie w polityce!
Kazimierz
10 miesięcy temu
Straszne jak się to wszystko czyta. Mam 30 lat doświadczenia zawodowego w przemyśle i kurs dla członków RN JSSP - dziewiczy, bo jako bezpartyjnemu, nikt mi nigdy niczego nie zaproponował. Teraz jako 55-latek jestem już za stary na jakieś partyjne amory, mam odłożoną kaskę na wczesniejsza emeryturę, trzeba zacząć szanowac samego siebie i czas który człowiekowi pozostał - podziękuję za robotę, pójdziemy na spacer z wnusią i pieskiem, do zoo, może latem po górach pochodzimy, mam cała bibliotekę ksziążek do czytania - do emerytura dotrwam, a potem cos mi chyba ZUS da, skoro 30 lat odkładam tam.. Żal mi tych karierowiczów co uganiają się za stołkami, za kasą, narażają na śmieszność w oczach ludzi...
Dobrze
10 miesięcy temu
Niech doprowadza do zaduzenia i likwidacji czy tam sprzedażą będzie spokój wyprzedażą resztę i będzie spokój teraz za glosojmy na targowicę w samorządach niech miotła zamiera i będzie już spokoj
Dobrze
10 miesięcy temu
Niech doprowadza do zaduzenia i likwidacji czy tam sprzedażą będzie spokój wyprzedażą resztę i będzie spokój teraz za glosojmy na targowicę w samorządach niech miotła zamiera i będzie już spokoj
Mam rozumieć
10 miesięcy temu
Ze pójdą fachowcy w drodze konkursu 🤣🤣🤣🤣💯🤣🤣🤣
...
Następna strona