Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Złoty błyskawicznie reaguje na decyzję RPP. Inwestorzy nie są zachwyceni

345
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyższeniu głównej stopy procentowej NBP o 50 pb do 6,50 proc., co oznacza, że zachowała się poniżej oczekiwań rynku. Złoty zareagował błyskawicznie gwałtownie tracąc na wartości.

Złoty błyskawicznie reaguje na decyzję RPP. Inwestorzy nie są zachwyceni
Złoty gwałtownie się osłabił po decyzji RPP. (via Getty Images, LM Lukasz Misiuda - phone: 0048600700799)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała 7 lipca o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 50 pb do 6,50 proc., czyli poniżej oczekiwań rynku. Przed posiedzeniem ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści oczekiwali, że RPP podwyższy stopy procentowe w lipcu o 75 pb.

Decyzja RPP ws. stóp procentowych. Złoty reaguje

Było to dziesiąte z rzędu posiedzenie RPP z podwyżką stóp. Przed decyzją ekonomiści ING Banku Śląskiego pisali, że mówienie o końcu podwyżek lub mała skala zacieśnienia w Polsce, rodzą ryzyko dalszego osłabienia złotego, który w ostatnich dniach solidnie dostał po głowie (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ).

Zdaniem ekspertów banku, podwyżka nawet o 100 pb mogłaby nie ustabilizować polskiej waluty, gdyby prezes znów powiedział o bliskich obniżkach. Mniejsza skala zacieśnienia, czyli taka jaką obrała RPP (50 pb) może więc ich zdaniem skutkować dalszą deprecjacją złotego, utrudniającą walkę z inflacją.

I tak też się stało. Rynek w pierwszej chwili niejako ukarał polską walutę za zbyt słaby ruch NBP - złoty gwałtownie się osłabił do 4,8 zł za jedno euro. Później nastąpiła korekta i ok. 15.55 kosztował już 4,79 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(345)
Tak jest
3 miesiące temu
Aby pokonać dudoinflację nie wystarczy zaciskać zęby, jak radzi dudowa miernota, i dalej rozdawać zadrukowany papier, tylko między innymi drastycznie trzeba ograniczyć wydatki. A to niepopularne.
Jola
3 miesiące temu
Barany złotówka się osłabia bo stopy za wysokie i inwestycje gwałtownie spadły
Jola
3 miesiące temu
Barany złotówka się osłabia bo stopy za wysokie i inwestycje gwałtownie spadły
22w
3 miesiące temu
Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Zachodnie fundusze kupują bo jest dla nich tanio. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
rynek
3 miesiące temu
Jastrząb uspokoi wszystkich poza kursem złotego
...
Następna strona