Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zmiany w 500+. Rząd przyjął projekt

69
Podziel się:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu 500+. Zmianie ulegną zarówno sposób składania wniosków, jak i forma wypłaty pieniędzy.

Zmiany w 500+. Rząd przyjął projekt
500+ do zmiany. Rząd przyjął projekt (KPRM, KPRM)

Zmiany w programie 500+ wymusiła na rządzących trwająca pandemia koronawirusa. "Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programów KPRM.

500+ tylko na konta

Dlatego też projekt nowelizacji ustawy przyjętej przez rząd zakłada przede wszystkim dwie istotne zmiany z punktu widzenia osób pobierających świadczenie. Pierwszą z nich jest forma składania wniosków. O środki ubiegać się będzie można wyłącznie drogą elektroniczną.

"Wypłata świadczeń w formie bezgotówkowej cieszy się wśród polskich rodzin dużym zainteresowaniem. Wśród osób otrzymujących świadczenia na rzecz dzieci - takie jak m.in. świadczenia rodzinne czy świadczenie wychowawcze - jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy" - czytamy na stronach rządowych.

Druga zmiana natomiast dotyczy formy wypłacania świadczenia. Zniknie możliwość wypłaty gotówki - 500+ rodzice dostaną wyłącznie na konta.

Zobacz także: Podatek przychodowy nie jest szczelny. Ekspertka: Można go obchodzić

Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko zakażenia COVID-19 wśród świadczeniobiorców, jak i urzędników. Autorzy projektu przekonują, że w ten sposób uda się zminimalizować przenoszenie się koronawirusa na dokumentach papierowych i środkach pieniężnych.

"Z roku na rok obserwuje się wzrost dotyczący wykorzystania elektronicznych kanałów składania wniosków dot. programu Rodzina 500+. W 2018 roku 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 roku było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku 84 proc." - przekonuje KPRM na swojej stronie.

Rządzący szacują, że w latach 2022-2032 łączne szacowane koszty obsługi programu "Rodzina 500+" wyniosą około 427 mln złotych. Według ich wyliczeń oznacza to oszczędności dla budżetu państwa, w którym przez 10 lat pozostanie o około 3,1 mld złotych więcej.

ZUS przejmie obsługę 500+

Po wejściu w życie zmian obsługę programu przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dziś za 500+ odpowiadają przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, a w przypadkach wymagających decyzji i rozstrzygnięć związanych z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego - wojewoda.

"Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program 'Rodzina 500 plus' na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Adam Glapa
3 tyg. temu
Dlaczego 500+ jest tyko do 18 tego roku życia. Chyba powinno być do końca ukończenia nauki. Ale ktoś mądry siedzi w tym rządzie o czym nie ma bladego pojęcia. Lepiej dać nierobom niż innym ludziom bo to są ich wyborcy.
ania
rok temu
w końcu ludzie docenią Ośrodki Pomocy Społecznej
Anka
rok temu
"...Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus" - nooo wniosek na 300+ składałam w tym roku 5 lipca. Do dziś nie mam ani odpowiedzi ani pieniędzy bo przecież ZUS ma czas do końca września. Jak 300+ było w OPS-e to pieniądze były po dwóch tygodniach...
mieszkanieczK...
rok temu
Szwagrostwo mają teraz tylko 10 dzieci z czego tylko 4 jest normalne, a reszta jest ułomna. Dwoje im umarło, jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Ile razy szwagierka poroniła to nawet ona nie wie bo ciągle na gazie. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały mówi szwagier. Widać że warto mieć dzieci ! Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke. Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga flaszka też nie zawadzi jak mówi szwagierka. Bywają dni że dzieci przywożą do domu mame od drogi taczkami bo już nie może dojść na własnych nogach. Karmienie wszystkich członków rodziny jak mowi szwagierka kosztuje ok. 35-50 zlotych tygodniowo, a resztę kosztow ponosi MOPS. Codziennie zużywają 2 litry mleka, 2 rolki papieru toaletowego i wszystko co im wpadnie w ręce z okolicznych domów i ogrodów.
wałęsa
rok temu
Należy zamknąć wszystkie kościoły i zabrać im te majątki co sobie przywłaszczyli bezprawnie oraz zabrać te emerytury księdzom to same pedofile te kościoły nikomu nie potrzebne robią pranie mózgu ludziom a rząd im jeszcz grube miljardy daje z naszych podatków!!!!!!!!!!!!!!! Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość tego my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców . W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!
...
Następna strona