Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Zmiany w prawie pracy 2020. Najważniejsze informacje

20
Podziel się:

W 2020 czeka nas kilka ważnych zmian dotyczących prawa pracy. Najważniejsze z nich związane są ze wzrostem płacy minimalnej i zasadami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju.

Zmiany w prawie pracy 2020. Najważniejsze informacje
Zmiany w prawie pracy 2020. Najważniejsze informacje (Shutterstock.com, Firma V)

Zmiany w prawie pracy 2020. Najważniejsze informacje - pensja minimalna i wsparcie osób niepełnosprawnych

Przypomnijmy, że już od 1 stycznia wzrasta wynagrodzenie osób zarabiających najniższą krajową. Minimalna pensja wynosi obecnie 2 600 zł wobec 2 250 zł w roku 2019. Jednocześnie razem z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych.

Zobacz także: Oglądaj: Praca. Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

Rok 2020 przyniesie także kluczowe zmiany dot. wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Chodzi m.in. o wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, ponieważ wraz z nią waloryzowane jest co roku świadczenie pielęgnacyjne.

Dzięki temu w 2020 roku wysokość świadczenia osiągnie 1830 zł netto (wzrost o 247 zł z 1583 zł w roku bieżącym). Należy również uwzględnić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, również opłacane z budżetu państwa. Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest w pierwszej kolejności rodzicowi, który rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by móc zaopiekować się niepełnosprawnym od dzieciństwa dzieckiem.

Zmiany w prawie pracy 2020. Regulacje względem równego traktowania

Już wcześniej, bowiem we wrześniu 2019 r., weszły w życie zmiany dot. mobbingu i równego traktowania w miejscu pracy. Po wprowadzeniu nowych regulacji pracownicy mają prawo domagać się odszkodowań za mobbing także w czasie trwania stosunku pracy. Wcześniejszym warunkiem takiego żądania było rozwiązanie umowy na skutek mobbingu. Zgodnie ze zmianą pracownicy zyskali możliwość wystąpienia do sądu o odszkodowanie za mobbing od aktualnego pracodawcy.

Sekretarz stanu w resorcie rodziny Stanisław Szwed podkreślił z kolei w rozmowie z PAP, że wyzwaniem na przyszły rok będzie m.in. ochrona pracowników w związku z brexitem. - Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały - powiedział wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
leksia
4 lata temu
No przede wszystkim pracownicze plany kapitałowe, które też dla wielu ludzi są szansą na uzyskanie wyższej emerytury. Bo nie ma co się oszukiwać ale nagle sama po prostu nie będzie o kilka stów wyższa, musimy sami się o to postarać.
Gość
4 lata temu
No i jak emeryci przestaną dodatkowo pracować na umowę o pracę to wtedy będą wolne etaty
Aga
4 lata temu
W Polsce nadal nie opłaca się pracować uczciwie. Nadal szara strefa wygrywa! A będzie tak topoki, dopóty socjal w Mopsach będzie tak rozbuchany! To skandal aby za siedzenie w domu i za pasozytnictwo na podatnika tak godnie zyc! Godne życie za pracę!
Robol
4 lata temu
KIEDY Z KODEKSU ZNIKNIE 12 GODZINNY DZIEN PRACY
egon
4 lata temu
Socjalizm powraca