Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. PPK, zmiany w dokumentach pracowniczych i zasadach wypłat

4
Podziel się:

Kodeks pracy określa aktualnie ustawa z 26 czerwca 1974 r., jest ona jednak stosunkowo często nowelizowana. Od nowego roku w przepisach wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. nową rewolucję emerytalną, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Kodeks pracy 2019. Zdjęcie ilustracyjne
Kodeks pracy 2019. Zdjęcie ilustracyjne (PAP)

Od stycznia 2019 r. kodeks pracy obejmuje Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), zwane również nową rządową rewolucją emerytalną. Zakłada ona, że od początku lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto właśnie na PPK.

Pieniądza zasilą wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Państwo raz w roku dołoży do PPK jeszcze 240 zł.

PPK nie są ściśle powiązane z emeryturą. To program oszczędnościowy, który będzie "obok" systemu. Ideą jego jest, że pieniądze będą wypłacane właśnie na starość. Z PPK można zrezygnować w każdej chwili. Można też nie przystąpić do programu już na starcie i nie odkładać żadnych środków.

Zobacz także: Zobacz: Kodeks pracy. Wszystko, co musisz wiedzieć o PPK. Rewolucja rusza 1 lipca

Kodeks pracy 2019. Zmiana w dokumentacji pracowniczej i zasadach wypłat wynagrodzenia

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy dotyczą także dokumentacji pracowniczej. Nowelizacja daje możliwość pracodawcom prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej.

Dzięki cyfryzacji dokumentacji, firmy zatrudniające około 500 osób będą mogły zredukować koszty nawet o 200 tys. zł rocznie - informuje resort przedsiębiorczości i technologii. Kodeks pracy zakłada również, że zamiast trzech części, z których składała się dokumentacja, została one rozdzielona na cztery.

Kodeks pracy od nowego roku obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tego czasu podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na rachunek bankowy wymagał pisemnej zgody zatrudnionego oraz odpowiednich regulacji.

Obecnie sytuacja została "odwrócona" i wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Istnieje oczywiście możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, pracownik musi jednak złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie do pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
justysia
5 lata temu
Dokładnie można stwierdzić ze to jakas rewolucja.Skoro do tej pory nikt nic lepszego nie wymyślił.a jak wiadomo emerytury małe dziś mamy.Tu nie ma sie nad czym zastanawiac tylko wreszcie zacząć oszczędzać.
milova
5 lata temu
Dobrze że napisali że PPK nie są powiązane z emeryturą bo przecież to jest program oszczędnościowy a nie emerytalny, jest dodatkową opcją obok systemu emerytalnego
nikola
5 lata temu
Póki coś można jeszcze ulepszyć to uważam że trzeba to robić, w końcu ppk ma służyć ludziom, a jak w grę wchodzą pieniądze to wszystko musi być bezpieczne na 100%
Ola
5 lata temu
Chora KOMUNISTYCZNO OBOZOEA BIUROKRACJA zabija ludzkosc