Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
OPM
|
aktualizacja

Zmiany w śmieciach. Rząd przyjął projekt nowelizacji

26
Podziel się:

Rząd zamierza znowelizować ustawę o odpadach. Śmieci produkowanych ma być mniej, częściej mają być poddawane recyklingowi, a po tym - wykorzystywane jako źródło surowców.

Zmiany w śmieciach. Rząd przyjął projekt nowelizacji
Rząd szykuje nowelizację ustawy o odpadach. Co się zmieni? (money.pl, Rafał Parczewski)
bELbkuXV

Zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców - to niektóre z rozwiązań przyjętych przez rząd w projekcie noweli ustawy o odpadach.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, przepisy w sprawie odpadów zostały dostosowane do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. CIR przypomniało, że kraje Unii do 2035 roku są zobowiązane do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

bELbkuXX

Wprowadzono także wymagania dotyczące kosztów gospodarowania odpadami ponoszonych przez wprowadzającego produkty do obrotu. Wyznaczono do 2030 r. nowe (wyższe) poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – w odniesieniu do wprowadzonych do obrotu opakowań.

Zobacz także: Tak rząd chce zatrzymać medyków w Polsce. Lekarz tłumaczy, jaki jest prawdziwy problem

CIR przekazało, że doprecyzowano obowiązki gminy w zakresie gospodarowania odpadami oraz sprawozdawania informacji dotyczących odpadów komunalnych, budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z gospodarstw domowych.

bELbkuYd

Ustanowiono także cele w zakresie zmniejszenia ilości składowanych odpadów komunalnych z określeniem daty ich osiągnięcia, a także kary za nieosiągnięcie tych celów.

W projekcie poszerzono również zakres Krajowego planu gospodarki odpadami (Kpgo), zawierający program zapobiegania powstawaniu odpadów.

Jak podało CIR, nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELbkuYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
ordnung
2 miesiące temu
Niech nasz rząd zajmie się w pierwszej kolejności śmieciami i toksycznymi odpadami oraz chemikaliami przywożonymi z Niemiec do Polski , gdzie po składowaniu tegoż wszystko jest następnie spalane na oczach pobliskich mieszkańców !
xyz
2 miesiące temu
Ludzie "śmiecą", bo ktoś wytwarza opakowania, które wyrzuca się, bo są już w większości przypadków niepotrzebne. Kupuję w sklepie produkt, oczywiście opakowany. W cenie produktu jest cena opakowania. Finalnie płacę za opakowanie, za produkt i za odbiór, utylizację tego opakowania. A w niektórych przypadkach także za nieczystości wytworzone po spożytym produkcie. Życie.
rózia
2 miesiące temu
Ja już nawet wyszedłam rządowi naprzeciw odnosząc się do ograniczenia w śmieciach i teraz wszystko palę w piecu . Wzorem elektrociepłowniom.
bELbkuYz
Analchista
2 miesiące temu
Świat jest skażony chciwością, od tego bym zaczął reformę...
Mlody
2 miesiące temu
Sorry czemu ludzie w miastach płacą za wywóz śmieci wiencej niż ludzie na wsi ,tam dokłada się gmina ,czemu w mieście nie jest tak samo co my jesteśmy gorszymi obywatelami????
...
Następna strona