Notowania

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS. Morawiecki: "zapisaliśmy to w projekcie budżetu"

Mateusz Morawiecki potwierdził, że zniesienie limitu 30-krotności jest zapisane w przyszłorocznym projekcie budżetu. Premier podkreślił, składki ZUS dla najbogatszych są uzależnione od "decyzji Sejmu" i ocenił, że jego ugrupowanie "nie chciałoby", żeby niektórzy zmienili formy swojej pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Morawiecki przedstawił misję przyświecającą jego partii

– Chcę też podkreślić, że ewentualne wpływy ze zniesienia 30-krotności są założone w budżecie na zasadzie bardzo konserwatywnej, tzn. nie wynikają z przemnożenia liczby płacących osób w sposób automatyczny – powiedział Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Premier podkreślił, że ewentualne zniesienie limitu 30-krotnsci dotyczy tylko ok. 2,3 proc. ogółu zatrudnionych. Zapewnił przy tym, że projekt nie jest jeszcze przesądzony – wszystko zależy od uznania go przez posłów.

– Dyskusje na ten temat cały czas się toczą. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to jeden z najbardziej regresywnych mechanizmów płacenia danin Europie – wytłumaczył szef rządu.

Zobacz także: Zniesienie limitu 30-krotności ZUS: może się skończyć na tym, że pobierzemy od ludzi pieniądze, ale nigdy im ich nie oddamy

Morawiecki zaprzeczył, jakoby jego rząd miał "walczyć z przedsiębiorcami". Na potwierdzenie swoich słów wskazał, że jego gabinet obniżył CIT dla małych spółek z 19 do 9 proc. oraz zaproponował "mikrofirmom" obniżenie składek ZUS o ok. 500 złotych.

– Jesteśmy partią klasy średniej – dziś bym PiS opisał w ten sposób. Prawo i Sprawiedliwość jest partią rodzącej się szerokiej klasy średniej – powiedział premier i podkreślił, że celem jego rządu jest stworzenie klasy średniej w Polsce. Według podawanych przez niego szacunków, obecnie tworzy ją ok. 20-30 proc. społeczeństwa, a na Zachodzie udział ten stanowi ok. 60-70 proc.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał "Pakt dla przedsiębiorców"
Wielka rewolucja, kilka niewiadomych. Zmiany w ZUS mogą oznaczać nowe obowiązki

– Chcemy zapewnić im komfort życia, bezpieczeństwo zawodowe, możliwość dokształcenia siebie i dzieci w stopniu nieporównywalnym do tej pory. A to są parametry opisywane jako atrybut klasy średniej – ocenił Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2019

PpppJesteście partią dla nierobów, nieudaczników życiowych i patologii. Klasa średnia Was nienawidzi i zawsze głosowała przeciw. Klasa średnia to głównie … Czytaj całość

23-09-2019

m.Partią klasy średniej??? Klasę średnia skutecznie dorzynacie , zupełnie jak w komunie. Was interesuje proletariat a nie klasa średnia.

23-09-2019

TyrajmisiutyrajLata wyrzeczeń, praca po 10-12h, w weekendy dokształcanie się, za własną kasę opłacone studia podyplomowe i co? Trzeba było robić dzieci, najlepiej z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (60)