Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS. Morawiecki: "zapisaliśmy to w projekcie budżetu"

61
Podziel się:

Mateusz Morawiecki potwierdził, że zniesienie limitu 30-krotności jest zapisane w przyszłorocznym projekcie budżetu. Premier podkreślił, składki ZUS dla najbogatszych są uzależnione od "decyzji Sejmu" i ocenił, że jego ugrupowanie "nie chciałoby", żeby niektórzy zmienili formy swojej pracy.

Morawiecki przedstawił misję przyświecającą jego partii
Morawiecki przedstawił misję przyświecającą jego partii (PAP)

– Chcę też podkreślić, że ewentualne wpływy ze zniesienia 30-krotności są założone w budżecie na zasadzie bardzo konserwatywnej, tzn. nie wynikają z przemnożenia liczby płacących osób w sposób automatyczny – powiedział Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Premier podkreślił, że ewentualne zniesienie limitu 30-krotnsci dotyczy tylko ok. 2,3 proc. ogółu zatrudnionych. Zapewnił przy tym, że projekt nie jest jeszcze przesądzony – wszystko zależy od uznania go przez posłów.

– Dyskusje na ten temat cały czas się toczą. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to jeden z najbardziej regresywnych mechanizmów płacenia danin Europie – wytłumaczył szef rządu.

Zobacz także: Zobacz także: Zniesienie limitu 30-krotności ZUS: może się skończyć na tym, że pobierzemy od ludzi pieniądze, ale nigdy im ich nie oddamy

Morawiecki zaprzeczył, jakoby jego rząd miał "walczyć z przedsiębiorcami". Na potwierdzenie swoich słów wskazał, że jego gabinet obniżył CIT dla małych spółek z 19 do 9 proc. oraz zaproponował "mikrofirmom" obniżenie składek ZUS o ok. 500 złotych.

– Jesteśmy partią klasy średniej – dziś bym PiS opisał w ten sposób. Prawo i Sprawiedliwość jest partią rodzącej się szerokiej klasy średniej – powiedział premier i podkreślił, że celem jego rządu jest stworzenie klasy średniej w Polsce. Według podawanych przez niego szacunków, obecnie tworzy ją ok. 20-30 proc. społeczeństwa, a na Zachodzie udział ten stanowi ok. 60-70 proc.

– Chcemy zapewnić im komfort życia, bezpieczeństwo zawodowe, możliwość dokształcenia siebie i dzieci w stopniu nieporównywalnym do tej pory. A to są parametry opisywane jako atrybut klasy średniej – ocenił Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Mummin
3 lata temu
Jeżeli to przejdzie zamykam firmę i idę po socjal.
Karol
4 lata temu
Morawiecki czy Ty wiesz co to jest klasa średnia? Mam wielu znajomych choćby w Niemczech i tam klasa średnia przewyższa naszą klasę wyższą. Jestem przedsiębiorcą i pracowałem przez lata na to co mam. W Niemczech wystarczy dobra posada żeby mieć więcej niż ja mam jako przedsiębiorca. A w tej chwili chcecie jeszcze zabrać mi pieniądze przez zniesienie limitu? To jest niepojęte.
gość
4 lata temu
Pani Premierowi chyba się pomyliła klasa średnia z klasą nierobów.
Polak
4 lata temu
dziękuje Panie Morawiecki za odbieranie pieniędzy mi i mojej rodzinie. Łatwo się rozdaje nie swoją kasę zabraną innym.
Pawel
4 lata temu
pomysł polega na tym, że zrobią klasę średnią z klasy wyższej. A decydują o tym Ci którzy nic nie produkują i nie tworzą, tylko są beneficjentami przedsiębiorców i ich podatków ...
...
Następna strona