Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Uwaga na kontrole ZUS. Masz tylko 3 dni. "Poważne konsekwencje"

18
Podziel się:

ZUS przypomina o obowiązku informowania ubezpieczyciela o zmianie adresu pobytu podczas zwolnienia chorobowego. Chory ma na to trzy dni. Jeżeli tego nie zrobi i zostanie przyłapany przez kontrolerów, może narazić się na poważne konsekwencje.

Uwaga na kontrole ZUS. Masz tylko 3 dni. "Poważne konsekwencje"
ZUS przypomina o obowiązku informowania ubezpieczyciela o zmianie adresu pobytu podczas zwolnienia chorobowego (East News, ZOFIA BAZAK)

- Jeśli podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu w ZUS, to podczas wizyty u lekarza upewnij się, że w zwolnieniu wpisuje on adres, pod którym będziesz faktycznie przebywał podczas niedyspozycji. Rzeczywisty adres rekonwalescencji może być zupełnie inny, niż zamieszkania, zameldowania bądź miejsce wskazane w dokumentacji medycznej. Lekarz powinien umieścić właściwy adres w zaświadczeniu o stanie zdrowia. Gdy na chorobowym zmienisz miejsce pobytu, to w ciągu trzech dni powinieneś poinformować o tym płatników zasiłku chorobowego, czyli swojego pracodawcę oraz ZUS - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

Informację można przekazać osobiście, za pośrednictwem poczty (liczy się data stempla pocztowego), telefonicznie lub elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, gdzie można posłużyć się formularzem ZUS POG.

Nieuzasadniona nieobecność pod nominalnym adresem zamieszkania bądź zameldowania może być powodem utraty prawa do zasiłku chorobowego. Jeśli zaś został już wypłacony, to ZUS może żądać jego zwrotu jako świadczenie nienależnie wypłaconego.

ZUS kontroluje i pozbawia prawa do zasiłku

W trzecim kwartale tego roku w województwie opolskim na 618 osób poddanych weryfikacji, 30 zostało pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego, a ZUS odzyskał 71,4 tysiąca złotych.

W tym samym czasie ZUS na terenie całego kraju zweryfikował ponad 26,4 tysiąca osób, z czego w 1930 przypadkach wydano decyzję o zwrocie bądź wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego na łączną kwotę 4,16 mln złotych.

Podczas kontroli ZUS sprawdza, co robi osoba pobierająca zasiłek chorobowy. Czy wykorzystuje zwolnienie od pracy zgodnie z jego celem i czy nie wykonuje w tym czasie innej pracy zarobkowej. Niezależnie od wskazań lekarskich, ubezpieczony może wtedy wykonywać jedynie czynności codzienne i te związane z poprawą stanu zdrowia, np. może udać się na wizytę do lekarza, do apteki bądź po zakupy spożywcze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września 2023 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła blisko 130 mln zł - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Qsy !
4 miesiące temu
O co tyle szumu ? Jeszcze niedawno ZUS kasował 47% dochodu (w tym 2% na bezrobotnych) i było git. Do tego dochodził podatek 20% , a i tak można było robić biznes. Przeżyłem tamte czasy i mam porównanie. JEST OK.
UWAGAA
4 miesiące temu
Masakra.. Wycieklo nagranie pielegniarki ktora zdradzila jakie zaobserwowala objawy poszczepiene.. Dlaczego wszedzie je blokuja? Ludzie i tak sie dowiedza.. Mozna wyszukac Kawanelicka prawda to wyskoczy. Tez macie podobne?
Tyle co
4 miesiące temu
Co się płaci na te składki to dawno by się było milionerem
I co się dziw...
4 miesiące temu
I co się dziwić że ludzie wolą pracę na czarno i pryatna opiekę medyczną...
ala
4 miesiące temu
podam lepszy numer z zusem, otóż miałam e-zwolnienie jako działalność gospodarcza i nie przysługiwał mi żaden zasiłek chorobowy a zus do mnie zadzwonił i przesłał wezwanie do stawienia się na kontrolę!!!!!!!!!!!!! i po co? przecież i tak żadnego zasiłku mi ani nie wypłacali ani żaden zasiłek mi się nie należał z mocy prawa a oni mnie na kontrolę wzywają, to jest paranoja!!!!!!!!!!!!!!