Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Emeryci mają ostatnie 2 dni. ZUS: do końca lutego ważny obowiązek

16
Podziel się:

To ostatni dzwonek. Do końca lutego renciści i emeryci, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach.

Emeryci mają ostatnie 2 dni. ZUS: do końca lutego ważny obowiązek
Do końca lutego emeryci, którzy dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o przychodach (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń.

- Są oni zobowiązani do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 r. - poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Rolnicy nie mają pieniędzy, są potwornie zadłużeni". Janusz Piechociński bije na alarm

Informacja o przychodach jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Przychody rozliczane są na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty. Z kolei osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, składają własne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Co ważne, rozliczeniu podlegają również przychody z pracy za granicą czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.

Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów Zakład porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy.

Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych - informuje ZUS.

Ci emeryci moga dorabiać bez ograniczeń

Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o zarobkach.

- Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2023 r., to muszą rozliczyć się w ZUS-ie z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego - zaznaczył Żebrowski.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną, która kwotowo jest korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie.

Informacji o zarobkach nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie-zleceniu lub agencyjnej. Wyjątek stanowią uczniowie pobierający renty socjalne.

Od marca zmiana limitu dla dorabiających emerytów

1 marca zmienią się limity dorabiania do emerytury. Zarobki do 5278,30 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie świadczenia. To dobra wiadomość, bo oznacza, że będzie można dorobić o ponad 240 zł więcej niż w poprzednim kwartale.

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i są na rencie albo na wcześniejszej emeryturze i jednocześnie pracują, muszą pilnować wysokości swoich zarobków. Jeśli wynagrodzenie przekroczy ustalony limit przez ZUS, to wtedy zakład może ograniczyć wypłatę świadczeń lub je zawiesić.

Limity te aktualizowane są co trzy miesiące i zależą od przeciętnej płacy w gospodarce. Jeśli średnia płaca we wskazanym kwartale wzrosła, to seniorzy będą mogli dorobić więcej. Jeśli przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło, oznacza to mniejsze limity dla seniorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Rysiek
miesiąc temu
A co do tego komunistom z ZUS jak sobie dorabiam !!!! to moje życie
Realista
2 miesiące temu
ZUS niech sobie sam obliczy od jakich zarobków pobierane są składki a nie żąda żeby im w zębach przynosić zaświadczenia . Nakazy , zakazy i kary czyli władza absolutna . Składki umieją obliczyć i przyjmować ale zarobków już nie .
Andrzej
2 miesiące temu
Bycie Opiekunem medycznym po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych to dla mnie więcej niż praca, to powołanie. Cieszę się, że mogę codziennie wnosić pozytywną zmianę w życie innych osób. Dodatkowo, stabilne zatrudnienie i możliwość oszczędzania na przyszłość sprawiają, że czuję się pewnie i zmotywowany do dalszego rozwoju zawodowego.
Polak
2 miesiące temu
Trzeba to powiedzieć posłom i senatorom emerytom
Iyy
2 miesiące temu
Zamiast modlić się by emeryci pracowali to nęka się ich i blokuje bo chcą coś zarobić. Zablokujcie dorabianie w budzetowce itp a jak ktoś ma siły mniech dorabia. Szacunek że jeszcze ma siły pracować w tym złodziejskim kraju kosmiczne ceny pradu kredytow abonament kpina i wiele innych