Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

ZUS rezygnuje z miliardów od rządu

92
Podziel się:

To już pewne. Budżet zaoszczędzi dzięki niższej, niż zakładano, dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

ZUS rezygnuje z miliardów od rządu
Dobra sytuacja na rynku pracy sprawia, że ZUS potrzebuje mniej pieniędzy z kasy państwa (East News, Piotr Molecki)

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Natomiast biorąc pod uwagę nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r., nie będzie potrzebował w tym roku w sumie 13 mld zł. Zmodyfikowane przepisy zakładały bowiem zmniejszenie dotacji do FUS o 5 mld zł - powiedziała "Rz" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zadecydował o tym m.in. wskaźnik pokrycia wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływami ze składek. W trzecim kwartale wyniósł on 82,1 proc., a od początku roku sięgnął już 84 proc. Na koniec września ubezpieczonych było też ponad 16,1 mln osób, tj. o 41 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Polaków czekają głodowe emerytury". Eksperci kreślą czarny scenariusz

Dobra sytuacja ZUS. Co w przyszłym roku?

ZUS wylicza, że największą grupę ubezpieczonych stanowili pracownicy (71,3 proc.), a w dalszej kolejności osoby prowadzące działalność gospodarczą i z nimi współpracujące (10,8 proc.) oraz wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub agencyjnej (8,2 proc.). Obywatelstwo inne niż polskie posiadało 6,9 proc. wszystkich ubezpieczonych.

- Na koniec września br. w ZUS było zarejestrowanych 1 112 000 obcokrajowców, co oznacza wzrost o 6,4 proc. w stosunku do stanu na koniec września 2022 r. Najliczniejszą grupą od wielu lat są obywatele Ukrainy - dodała prof. Uścińska.

W tym roku sytuacja finansowa FUS, z którego wypłacane są emerytury, jest lepsza niż zakładano. To zasługa dalszego napływu cudzoziemców, presji płacowej podyktowanej wysoką inflacją oraz dobrą sytuacją rynku pracy. W przyszłym roku może się to jednak zmienić.

- Jednym z głównych czynników po stronie wydatków będą środki na waloryzację rent i emerytur, których wysokość uzależniona jest od inflacji za 2023 r. A przypomnijmy, że utrzymywała się ona przez większą część roku na wysokim poziomie - ocenia Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

I choć koszty będą rosły, to warunki do zwiększania przychodów mają być gorsze. Kozłowski zaznacza, że dynamika wzrostu płac już teraz powoli hamuje, a w przyszłym roku będzie niższa niż w 2022 r. To również będzie miało wpływ na to, ile pieniędzy ze składek wpłynie do kasy ZUS.

ZUS podratuje budżet państwa

Fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rezygnuje z dużej części dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, podratuje tegoroczny budżet państwa. Jak pisała "Rz" dzień wcześniej, na koniec roku może zabraknąć grubych miliardów. Szykuje się spora luka we wpływach z podatku VAT i CIT.

Korzystna sytuacja na rynku pracy sprawia jednak, że dotacje do FUS zrealizowano dotychczas w 65 proc. Jeśli ZUS zrezygnuje z 13 mld zł, pieniądze te będą mogły zostać w budżecie i podreperować jego stan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(92)
a po co
3 miesiące temu
im te ochłapy? Zaciągną z płatników wszelkimi możliwymi sposobami. Niekoniecznie uczciwymi.
jest wielkim ...
3 miesiące temu
WIT Reżyserowi serialu RANCZO należy się -Oskar zwłaszcza za obsadę Czerepacha wel Budka, Kozioł wel Schetyna itp cały rząd ma swoich odpowiedników w tym serialu.
jest wielkim ...
3 miesiące temu
Emeryt. Przez dwie kadencje byłem` sołtysem. zabrakło mi 1 dnia do pełnych ośmiu lat, abym mógł otrzymać dodatek do emerytury wypłacany przez KRUS. Ustawa mówi że dodatek należy się jeżeli pełniło się funkcje sołtysa j przez dwie kadencje nie mniej jednak jak jak 8 lat i do tych 8 lat brakuje mi jednego dnia. KRUS odmówił mi przyznania dodatku do emerytury zaliczając mi od wyborów na sołtysa do dnia wyboru następcy. trzy dni trwało przekazywanie obowiązków-zdanie następcy świetlicy z całym wyposażeniem, tego nikt nie liczy. Uważam że ustawa przyznająca dodatek do emerytury dzieli ludzi najbardziej zaangażowanych społecznie a piszący tą ustawę nie mają pojęcia jak wygląda pełnienie funkcji sołtysa.tel do kontaktu 501061076 POZDRAWIAM.
Krys
3 miesiące temu
A gdzie moje pieniądze z OFE odkładałem tyle lat i teraz nie mam nic co Tusk zrobił że nie mogę odzyskać swoich pieniędzy
EMERYT
3 miesiące temu
Coś dziwnego sie zadziało w tym Zusie szefowo 😏 Bedą zmiany kadrowe, cięcia etatów, rozpanoszyli sie za pisu do absurdalnych granic !!!! Gonią schorowanych emerytów ws wyimaginowanych wniosków bo jak nie to kasy nie dostaniesz albo wymagają upowaznień notarialnych jak z innych dowodów wynika,ze takich upowaznień nie trzeba, SKANDAL
...
Następna strona