Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zwolnienia lekarskie pracowników. Nie radzą sobie ze stresem

17
Podziel się:

Polacy dłużej i częściej otrzymują zwolnienia lekarskie w związku z problemami psychicznymi. Główną przyczyną pozostaje depresja.

Blisko połowa zwolnień związana problemem psychiczny była efektem stresu, co czwarta z depresją
Blisko połowa zwolnień związana problemem psychiczny była efektem stresu, co czwarta z depresją (123RF)

Pracownicy firm biorą coraz więcej zwolnień chorobowych z powodu zaburzeń psychicznych - wynika z raportu "Odporność psychiczna pracowników. Emocje i biznes", do którego dotarła Polska Agencja Prasowa. Głównym powodem jest stres.

Problemy psychiczne są częstszymi powodami zwolnień niż np. choroby nowotworowe, układu krążenia czy układu trawiennego. Liczba dni absencji chorobowej z powodu różnych zaburzeń psychicznych wzrosła - wynika z przytaczanych w raporcie danych ZUS.

Zobacz także: Zmiany w L4. Chorzy na raka będą czekać 90 dni. "Brzmi abstrakcyjnie, ale tak będzie"

Podczas gdy w 2012 roku wynosiła ona ponad 14 mln to już w 2018 roku sięgała około 19,4 mln. To, jak wskazuje PAP, wzrost o blisko 40 proc. Polacy nie tylko częściej, ale i dłużej wykorzystują zwolnienia do powrotu do równowagi. W 2018 roku było to średnio 17-18 dni.

Aż 46 proc. zwolnień było związane z ciężkim stresem oraz zaburzeniami adaptacyjnymi. 26 proc. tzw. z epizodem depresyjnym, 17 proc. wynikało z zaburzeń lękowych, a 12 proc. stanowiły inne zwolnienia lekarskie w obszarze zdrowia psychicznego - wynika z raportu omawianego przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Pracodawca
4 lata temu
Pracownicy całę energię skupiają ba tym, aby jak nniej pracować, a jak najwiecej mieć przeróżnych korzyści. Gust tylko co takiego zaobserwuję - zwalniam.
Realista
4 lata temu
Może i cześć z tych osób naprawdę ma problemy , ale ja znam kilka , które są na takich zwolnieniach bo im się robić nie chce. Szybko awansowały na kierownicze stanowisko żeby mieć lepszą kasę w umówię , i pyk do lekarza... tylko niektórzy nie biorą pod uwagę tego , że nikt takiej osoby już później nie zatrudni ... niestety takie osoby godzą swoim zachowaniem w naprawdę chorych ludzi. Pozdrawiam
Ja
4 lata temu
A jak być odpornym na nieuczciwego szefa, który dodatkowo nie reaguje, jak się zgłasza (jak się później dowiedziałam od doradców zawodowych) mobbing ze strony współpracowników. Babiniec jest najgorszy, bezinteresowna babska zawiść.
jozef
4 lata temu
Koniec odpoczynku na działce i u szwagra na zwolnieniu.Możesz pomarudzić i lekarz wystawi ci zwolnienie,ale elektroniczne i kontroler zus już za godzine zapuka do twoich bram.A papierowe można było oddac w ciagu dni 7 i spokojnie odpocząć.Ale pamiętacie jak wyliście ze lekarze zacofane i nie mogą pojąć jak wystawiać zwolnienie elektroniczne i jak hejtowaliście.Nie zazdroście, nauczcie z godnością znosić sukces /i ciężką pracę/ drugiego .
Maro
4 lata temu
Są takie sytuacje kiedy pracownik chce po latach pracy u wiecznie niezadowolonego szefa odejść godnie i składa wypowiedzenie mając wszystkiego dość a właściciel w trakcie trwania wypowiedzenia staje się tyranem i co wtedy zrobić?