Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiara w szybkie podwyżki stóp w USA stopniowo powraca

0
Podziel się:

Długo wyczekiwane piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za lipiec przebiły nawet najbardziej optymistyczne oczekiwania rynkowe, co doprowadziło...

Wiara w szybkie podwyżki stóp w USA stopniowo powraca

Długo wyczekiwane piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy za lipiec przebiły nawet najbardziej optymistyczne oczekiwania rynkowe, co doprowadziło do umocnienia amerykańskiej waluty. Poniedziałkowy poranek przynosi pewne odreagowanie spadków na parze EURUSD, niemniej jednak prawdopodobnie nie jest to jeszcze koniec aprecjacji dolara. Patrząc na rynkową wycenę podwyżek stóp procentowych w USA na najbliższym posiedzeniu FED we wrześniu to wzrosła ona po publikacji ostatnich danych o kilka procent, ale wciąż jednak pozostaje relatywnie niska i wynosi obecnie ok. 26%. Oprócz publikacji bieżących danych z USA, kolejnym ważnym wydarzeniem wpływającym na wycenę przyszłej ścieżki stóp procentowych w USA będzie zaplanowane na koniec sierpnia sympozjum w Jakson Hole, na którym w przeszłości jeszcze poprzedni szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke, dawał sygnały dotyczące dalszych ruchów FED. Dodatkowo, jeśli sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie wskażą na wzrost zatrudnienia w tempie przekraczającym
200 tys., może to przesądzić o szybkich podwyżkach FED przekładając się na dalsze umocnienie amerykańskiej waluty. W tym momencie rynkowa wycena wzrostu kosztu pieniądza przed końcem 2016 roku nie przekracza jeszcze 50%.
Na otwarciu nowego tygodnia sentyment na rynkach jest bardzo dobry. Dane z amerykańskiego rynku pracy przyczyniły się do wydźwignięcia indeksów giełdowych na nowe maksima. Na rynku walutowym traci dolar nowozelandzki, co ma związek z zaplanowaną na najbliższą środę decyzję dotyczącą stóp procentowych, co do których rynek jest przekonany, że zostaną obniżone. Gra jednak toczy się o wydźwięk komunikatu i to czego można się dalej spodziewać po RBNZ. Wśród walut G10 traci również jen, co ma związek zarówno z dobrymi nastojami na rynku jak i korektą ostatnich wzrostów notowań japońskiej waluty.
Nad ranem opublikowane zostały dane dotyczące chińskiego bilansu handlowego, po których widoczne jest zarówno dalsze hamowanie popytu krajowego, jak i stłumiona aktywność globalnej gospodarki. Dynamika importu Państwa Środka skurczyła się w lipcu silniej niż oczekiwał rynek i wyniosła -12,5% r/r wobec -8,4% r/r miesiąc wcześniej. Eksport z kolei obniżył się o 4,4% r/r wobec spadku o 4,8% r/r w czerwcu. Dane te nie zdołały jednak popsuć nastrojów na rynkach. Kalendarium makroekonomiczne w dniu dzisiejszym jest dość ubogie, co sugeruje, że inwestorzy mogą jeszcze dyskontować ostatnie dane z USA. Przed południem opublikowany zostanie wskaźnik Sentix odzwierciedlający oczekiwania inwestorów finansowych w bieżącym miesiącu, który jednak nie powinien mieć decydującego wpływu na rynek.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)