Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoto zmierza powyżej 1200 USD

0
Podziel się:

Od dołka z ubiegłego tygodnia notowania złota wzrosły już o ponad 4%.

Złoto zmierza powyżej 1200 USD

Wpływ na to ma przede wszystkim zmiana rynkowego nastawienia do przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej, a dokładniej przesunięcie w czasie oczekiwań na pierwszą podwyżkę stóp z czerwca na wrzesień bieżącego roku. Co więcej mediana oczekiwań członków FOMC odnośnie poziomu głównej stopy procentowej na koniec 2015 roku przesunęła się w dół z 1.125 do 0.625%, co oznaczać może, że koszt pieniądza w USA rósł będzie wolniej niż wcześniej oczekiwano. Rozstrzygnięcia ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC przełożyły się na spadek rentowności amerykańskiego długu oraz osłabienie dolara, czyli dwa czynniki, które tradycyjnie stanowią wsparcie dla notowań złota. Niższa rentowność obligacji obniża bowiem ich atrakcyjność względem złota w kontekście bezpiecznych aktywów, z kolei słabszy dolar przekłada się na relatywnie niższe ceny złota dla nabywców z zagranicy. W najbliższym czasie te dwa czynniki mają szansę się utrzymać, a co za tym idzie również fala wzrostowa na złocie. Notowania kruszcu wesprzeć może również popyt
fizyczny ze strony Indii, związany z rozpoczynającym się w kwietniu festiwalem religijnym. Największy czynnik ryzyka dla scenariusza wzrostowego na kolejne dni, stanowi jednak dzisiejszy odczyt inflacji z USA. FOMC uzależnił bowiem przyszłe podwyżki stóp przede wszystkim od kształtowania się inflacji, dlatego też jeżeli dzisiejsze dane wskażą na jej przyspieszenia, znów nieco wzrośnie ryzyko wcześniejszej podwyżki stóp, a co za tym idzie dolar może ponownie zyskać, a rentowności amerykańskich obligacji wzrosnąć.
Wydaje się, że notowania zakończyły już pięciofalową strukturę Elliota i po wybiciu górą z trwającego ok. sześć tygodni kanału spadkowego, otwarta została droga do oporu na poziomie 1220 USD/uncję, wyznaczonego przez szczyt z początku marca oraz 50- procentowe zniesienie Fibonacciego fali spadkowej z ostatnich miesięcy.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)