Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

13-latka zapytała Buffetta, czy pozycja dolara jest zagrożona. Oto co odpowiedział

70
Podziel się:

Czy dolar może utracić pozycję rezerwowej waluty świata? Takie pytanie Warrenowi Buffettowi zadała z sali 13-latka. – USA jest niesamowitym społeczeństwem, ale to nie znaczy, że może się bez końca zadłużać – podkreślił w odpowiedzi Buffett.

13-latka zapytała Buffetta, czy pozycja dolara jest zagrożona. Oto co odpowiedział
Warren Buffett (Licencjodawca, Daniel Zuchnik)

W ten weekend odbyło się coroczne spotkanie akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Tradycyjnie była możliwość zadawania z sali. Jedno z nich zadała 13-latka, dla której... było to już szóste spotkanie akcjonariuszy Berkshire.

Buffett: żadna inna waluta nie ma szans spełnić wymogów waluty rezerwowej

Jak zauważyła, USA mają obecnie dług wynoszący ok. 31 biliona dolarów, czyli mniej więcej 125 proc. PKB, a przez ostanie lata Fed znacznie zwiększył jego poziom, mimo że oficjalnie mówi się o walce z inflacją. – Chiny, Arabia Saudyjska czy Brazylia uciekają od dolara. Czy jest prawdopodobne w najbliższym czasie, że dolar nie będzie już walutą rezerwową świata? – zapytała.

– Nie widzę opcji, aby jakaś inna waluta miała szanse spełnić wymogi, by zostać globalną walutą rezerwową – podkreślił w odpowiedzi Warrenn Buffett.

Legendarny inwestor po raz kolejny wyraził też swoje pełne poparcie dla sposobu, w jaki szef Fed Jerome Powell postanowił walczyć z wyzwaniami, które przed polityką monetarną postawiła światowa pandemia. Wówczas Rezerwa Federalna podjęła decyzję, by zdecydowanie poluzować politykę pieniężną.

Mając to na uwadze, trzeba – zdaniem Buffetta – pamiętać, że nikt tak naprawdę nie wie, gdzie dokładnie leży granica, po której przekroczeniu sprawy wymkną się spod kontroli.

Nikt też nie powinien sprawdzać, gdzie ona leży, bo gdy się ją przekroczy, jak wskazał Buffett, jest już za późno. – W momencie, gdy ludzie tracą wiarę w walutę, wtedy będą zachowywać się w zdecydowanie zmieniony sposób i zmienia się cała gospodarka. Wiele rzeczy może się wtedy wydarzyć i choć ciężko przewidzieć, co konkretnie, to na pewno nic dobrego – przestrzegł.

Jak stwierdził, USA jest niesamowitym społeczeństwem, ale to nie znaczy, że może zadłużać się w nieskończoność.

Kongres USA (znowu) musi podnieść limit zadłużenia

Na początku maja amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen przekazała, że do przekroczenia limitu zadłużenia w USA (ang. 'debt ceiling') może dojść w okolicach 1 czerwca 2023 r., czyli wcześniej, niż szacowano do tej pory.

W związku z tym powrócił temat niewypłacalności USA. Co się stanie, jeśli USA nie uda się podnieść limitu zadłużenia? Eksperci są zgodni, że będziemy mieć do czynienia z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Jednak skutki będą opłakane i zdestabilizują rynki finansowe na całym świecie.

Nie jest to jednak sytuacja zupełnie wyjątkowa. Wręcz przeciwnie, w ostatnich latach Kongres stawał przed koniecznością zwiększenia limitu regularnie i – jak podkreślił w komentarzu dla money.pl Ben Laidler z eToro – historia pokazuje, że porozumienie zostanie osiągnięte, ale dopiero w ostatnim możliwym momencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Bystry
rok temu
$ jest waluta opresyjną tzn US używają go jako broni. Blokują państwa banki organizacje na podstawie swego widzimisię. Rzad US .dolność do spłaty pokrywa nowa emisja dlugu. Kiedy nowy nie znajdzie nabywców starzy wierzyciele zostaną z niczym. Czym innym są rynki forex futures na surowce tam są obroty ale to lewar 1000 i więcej. Skasowanie spekulacji jak chciała Merkel + dywersyfikacja rezerw walutowych to podstawa zdrowia.
Pozhoga
rok temu
Proste porównanie: - deal Brazylia-Chiny dotyczy tylko wymiany handlowej, za 1 mld USD rocznie; analogiczny deal Iran-Chiny to 6 mld USD, Arabii chyba ze 30 mld USD; ROCZNIE; - globalny money market ma obroty ok. 6,5 BILIONA (tak, BILIONA) USD DZIENNIE (tak, DZIENNIE); dolar jest stroną 80% transakcji. Dziękuję. Myślących zapraszam do zgłębienia, dlaczego dolar czy euro czy jen czy funt stały się walutami globalnymi i co musiałoby się stać, by taką walutą stał się np. juan. W drugiej kolejności - dlaczego wynikające z ww. kroki, o ile ChRL w ogóle by je podjęły, byłyby klasycznym strzałem w stopę. W trzeciej kolejności można sobie rozważyć, czy Chińczycy wybiorą A kosztem B, czy jednak wolą B kosztem A.
Pozhoga
rok temu
Młoda osóbka zadała bardzo rozsądne pytanie - szkoda, że rodzice Dzidzi Greci nie wychowali tak swojej pociechy.
????
rok temu
kto tej nastolatce napisał pytania? jakie to sztuczne i naiwne tak jak ta cała Greta, kto za tym stoi?
Roneto38
rok temu
Złoto ,Srebro krótko mówiąc pieniądz musi spełniać funkcje tezauryzacji.To oznacza,ze oszczędności nie mogą tracić na wartości.Przy okazji:USA sama doprowadziła do utraty zaufania w USD .
...
Następna strona