Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Amerykańska waluta wraca na tron. Kurs eurodolara najniższy od połowy 2020 roku

35
Podziel się:

Dolar przez długi czas był osłabiony i nie wypadał najlepiej na tle euro. Teraz wraca na należne mu miejsce najmocniejszej waluty na świecie. Kurs eurodolara znalazł się na najniższym poziomie od kilkunastu miesięcy i w związku z planowanymi podwyżkami stóp procentowych w USA jest szansa na jego dalszy spadek.

Amerykańska waluta wraca na tron. Kurs eurodolara najniższy od połowy 2020 roku
Szef Fed Jerome Powell zapowiedział podwyżki stóp procentowych i umocnił tym dolara (PAP/EPA, JIM LO SCALZO)

Ciekawie rozwija się sytuacja na rynku walut. Dolar coraz bardziej dominuje nad euro. Kurs tej najważniejszej pary wyznacza tegoroczne minima. A gdy spojrzymy dalej, okazuje się, że osiąga najniższe poziomy od ponad półtora roku.

Jedno euro na foreksie wyceniane jest na niewiele ponad 1,11 dolara, a jeszcze w maju 2021, gdy kurs osiągał ostatni szczyt notowań, było powyżej 1,22 dolarów. To prawie 10 proc. różnicy.

Kurs eurodolara (ostatnie 12 miesięcy)

Dolar stale umacnia się też względem złotego. Było to wyraźnie widoczne w ostatnich siedmiu miesiącach. Za nami też pięć dni z rzędu, gdy kurs amerykańskiej waluty tylko rósł. W tydzień z niecałych 4 zł skoczył do 4,11 zł.

Zobacz także: Zobacz też: Jak firmy telekomunikacyjne dostosowują swoją strategię i ofertę do zmieniającego się świata?

Potencjał dolara się nie wyczerpał

- Dolar amerykański nie był tak mocny od połowy 2020 roku. Jest to efekt kilku czynników, choć nie da się ukryć, że inwestorzy przede wszystkim wyceniają perspektywy wzrostu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych - komentuje sytuację Michał Stajniak, analityk domu maklerskiego XTB.

Dodaje, że w praktyce jeszcze nic wielkiego w polityce pieniężnej USA się nie wydarzyło, bo stopy procentowe są tam ciągle zerowe. Dlatego potencjał do umocnienia dolara jest jeszcze duży. Choć jednocześnie zauważa, że są pewne statystyki, które każą spojrzeć na amerykańską walutę z dystansem.

- Dolar jest najważniejszym pieniądzem na świecie. Nic dziwnego, że kiedy rosną perspektywy stóp procentowych, waluta się umacnia. Pewnym problemem jest tutaj wysoka inflacja, która sięga poziomów ostatnio notowanych w USA 40 lat temu. Książkowo wysoka i utrzymująca się inflacja nie jest pozytywna dla waluty, ale w momencie, kiedy wydaje się względnie przejściowa, a gospodarka jest silna, to perspektywy umocnienia powinny być zagwarantowane - uważa Stajniak.

Ekspert XTB wskazuje, że obecnie rynek spodziewa się aż pięciu podwyżek stóp procentowych w tym roku. Z kolei sam bank USA nie wykluczył, że mogłoby być ich nawet 7.

Realne stopy procentowe ujemne

Jest jednak pewien problem. Jeżeli założymy, że inflacja będzie znajdowała się w okolicach 4-5 proc. na koniec roku, to nawet przy maksymalnej liczbie podwyżek, realne stopy procentowe w USA pozostaną ujemne. To - zdaniem Stajniaka - nie jest tak mocnym argumentem stojącym za dolarem.

Zauważa też, że dolar w przeszłości umacniał się niemal zawsze w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych, ale po samej podwyżce nie radził sobie już tak dobrze. Tak było np. w latach 2014-2015.

- W zasadzie od tamtego momentu dolar był w konsolidacji albo tracił. Teraz próbuje powrócić na należne mu miejsce najmocniejszej waluty na świecie - wskazuje ekspert XTB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
forex
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
pio1
2 lata temu
Dolar to waluta która jest bez pokrycia. Drukują na potęgę. Niech przywrócą parytet złota to wtedy zobaczymy ile jest warta ta gówniana waluta.
JZM
2 lata temu
Hossa. Produkcja wojskowa rusza na całego, sprzedaż weapon na całego.
cotogryzmolił...
2 lata temu
JAKI TYTUŁ!!! JAKBY TO PISAŁ WRÓG EUROPY ???? jaki tron JANKES SIĘ SYPIE ,NA SZCZĘŚCIE .... TO JUŻ TAKIE WESTCHNIENIE PRZED "ŚMIERCIĄ" ZAWSZE JAK WSZCZYNA JANKES WOJNĘ DOLAR IDZIE W GÓRĘ ,TERA UKRAINA ,tyle że jak mawiał PAWLAK ,ruskie wprawione raz dwa ,SKOŃCZĄ.
Foto
2 lata temu
Euro upada bo taka polityka Niemiec w Unii obnażyła słabość Europy . Putin pokazał jacy Niemcy są naprawdę i z kim trzymają dla własnych korzyści . Jak po Wielkiej Brytanii obudzi się Francja , Włochy i Hiszpania to za parę lat Niemcy w Unii nie będą już rządzić i dzielić!!!!!!!!!!!!
asj
2 lata temu
USA zarobiło bardzo dużo na szczepionkach na covid i będą dalej zarabiać bo covid jako broń biologiczna nie ustąpi, wiec UE musi przelewać do USa ogromne pieniądze, covid- cymes interes.
...
Następna strona