Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Członkowie KRS dostali diety 45 razy wyższe niż rok wcześniej. Kontrola NIK

171
Podziel się:

Krajowa Rada Sądownictwa jak pączek w maśle. W 2020 roku z budżetu państwa na diety za udział w komisjach dla członków KRS poszło 45 razy więcej pieniędzy niż w 2019 roku. To efekt kontroli NIK.

Członkowie KRS dostali diety 45 razy wyższe niż rok wcześniej. Kontrola NIK
Obfite diety dla członków KRS. 45 razy wyższe niż rok wcześniej (East News)

Wydatki na diety wypłacane członkom Krajowej Rady Sądownictwa za udział w komisjach wzrosły ponad 45-krotnie - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, jest to wniosek z wystąpienia pokontrolnego NIK, dotyczącego wykonania budżetu KRS za zeszły rok. Wynika z niego, że zgoda na posiedzenia komisji w terminach przypadających poza dniami posiedzeń plenarnych rady doprowadziła do wydawania publicznych pieniędzy i to w sposób, który nie odpowiadał w pełni wymogom prawa.

To doprowadziło do patologii. Niektórzy członkowie KRS zamiast pracować w komisjach w dniach, w których wypadają posiedzenia plenarne, zaczęli spotykać się w innych terminach. W efekcie zamiast jednej diety były im wypłacane dwie.

Niektórzy zarobili w ten sposób po kilkanaście tysięcy złotych. Łącznie od lipca do grudnia zeszłego roku poszło na to ponad 120 tys. zł. Co istotne, komisje te odbywały się w formie online i zazwyczaj trwały bardzo krótko.

Zobacz także: Polski Nowy Ład a podatek od smartfona. Ekspert: "wygląda jak sabotaż, totalna sprzeczność"

"Zauważyć należy, że posiedzenia zwoływane poza dniami obrad plenarnych Rady rozpoczynały się i kończyły w ciągu jednego dnia, przy czym spośród 26 takich posiedzeń 22 posiedzenia trwały od 31 min do 109 min (średnio 66 min), a w czterech przypadkach brak było danych o czasie zakończenia prac" - napisano w dokumencie sporządzonym przez kontrolera NIK.

Jego zdaniem tego typu działania spowodowały istotny, bo aż czterdziestopięciokrotny wzrost wydatków na diety dla członków KRS z tytułu uczestnictwa w posiedzeniach komisji – z 2,7 tys. zł w 2019 r. do 122,9 tys. zł w 2020 r.

Przewodniczący KRS Paweł Styrna w rozmowie z "DGP" zapowiada, że wyniki raportu NIK będą przyczynkiem do rozmowy na temat dalszych zmian w sposobie organizacji pracy KRS.

- Taka dyskusja odbędzie się na jednym z majowych posiedzeń, członkowie muszą mieć bowiem czas, aby zapoznać się z wystąpieniem pokontrolnym NIK - zapowiada Styrna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(171)
Żenada
2 lata temu
Ale elita, Ci od wymierzenia sprawiedliwości, sami oceńcie.
dat
2 lata temu
przecież to są członkowie "dojnej zmiany" i im się to po prostu należy
Wstyd
2 lata temu
Wstyd i hańba!!
Maria
3 lata temu
Ciekawe co NIK na to. Jakieś ceny? Zarzuty? Czy tylko raport i koniec?
Temida
3 lata temu
To już filary sądownictwa kradną ?
...
Następna strona