Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Emerytura podstawowa dla najbiedniejszych. W Niemczech przegłosowano ustawę

37
Podziel się:

Niemcy wprowadzają emeryturę podstawową dla najbiedniejszych seniorów. Rekordziści dostaną nawet 400 euro dodatku miesięcznie.

Emerytura podstawowa w Niemczech. Ustawa przeszła przez parlament
Emerytura podstawowa w Niemczech. Ustawa przeszła przez parlament (money.pl)

Niemiecki parlament przegłosował ustawę, dzięki której od stycznia 2021 r. skorzysta ponad milion emerytów - podaje "Rzeczpospolita". Niemieccy seniorzy, którzy mimo dziesięcioleci pracy otrzymują jedynie niewielką emeryturę, w przyszłości otrzymają automatycznie podstawową emeryturę.

Świadczenie ma być finansowane z budżetu federalnego. Dla wielu seniorów emerytura podstawowa (Grundrente) oznacza podwyżkę średnio o 75-80 euro miesięcznie. Z nowej ustawy skorzysta około 1,3 mln osób, które miały lub mają niskie zarobki i w związku z tym na starość są zagrożone ubóstwem.

Jak czytamy, osoby o niskich dochodach, po przepracowaniu 33 lat składkowych, mają otrzymać dodatek do emerytury, a prawo do świadczenia w pełnej wysokości ma przysługiwać po 35 latach pracy i uiszczania składek do funduszu emerytalnego. Rekordziści dostaną nawet 400 euro dodatku miesięcznie.

Zobacz także: Obejrzyj: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć?

Prawo do emerytury podstawowej w pełnej wysokości nabędą ci, których miesięczny dochód wynosi 1250 euro w przypadku osoby samotnej lub 1950 euro w przypadku małżeństw. Emeryci uzyskujący wyższe dochody otrzymają 60 proc. emerytury podstawowej. Jeśli dochody wynoszą powyżej 1600 euro w przypadku osoby samotnej i 2300 euro w przypadku małżeństw, wówczas emerytura podstawowa w ogóle nie będzie wypłacana.

Kasa emerytalna Deutsche Rentenversicherung Bund rozpoczyna proces typowania uprawnionych do nowego świadczenia spośród niemal 26 mln emerytów. Wypłaty pierwszych wyrównań można się spodziewać najwcześniej w połowie 2021 roku. Formalnie emerytura podstawowa wchodzi w życie 1 stycznia 2021 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Deich
5 miesięcy temu
Prawda jest taka, że pięć kat pracowałam u kogoś i 12 lat na własny rachunek i płaciłam niskie składki. Obliczono mi 100euro emerytury, zaliczając tylko 5 lat pracy!!!!!! Uważam to za oszustwo typowe Niemcom. Nie zaliczono mi nawet tych 17 lat pracy do Emerytury podstawowej!!!! Dzięki, że mam dobrą polską emeryturę! Nawet jak bym została w Niemczech to nie przysługiwałby mi nawet dodatek! Niech mi nikt nie mówi, że Niemcy są uczciwi!
trajgon
4 lata temu
A Rafau obiecuje ochłapa w postaci niecałych 50 Euro z naciskiem na obiecuje .PO co w ogóle jakieś dopłaty dla emerytów jak Belin da Niemcom i to wystarczy.
Sasza
4 lata temu
Rzymianin , przecież też możesz przez 35lat Jahre arbeitować w Reichu. Przecież żaden problem. I jeszcze nie rozumiesz?
dan
4 lata temu
Przynajmniej w Niemczech pomoc dla emerytów jest uzależniona od lat składkowych i to jest rozsądne i sprawiedliwe . U nas jest tak że na pomoc to mogą liczyć tylko ci co mają najniższe emerytury.A dlaczego nie wprowadzono dodatku dla tych co mają dużo lat składkowych bo pracowali długo. Wszystkie rządy tak grzebią w systemie naliczania emerytur że staje się on coraz mniej przejrzysty i coraz mniej korzystny dla emeryta.
biedny emeryt
4 lata temu
Jaki socjal mają niemieccy a polscy emeryci szkoda słów .
...
Następna strona