Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emerytura podstawowa dla najbiedniejszych. W Niemczech przegłosowano ustawę

Niemcy wprowadzają emeryturę podstawową dla najbiedniejszych seniorów. Rekordziści dostaną nawet 400 euro dodatku miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Emerytura podstawowa w Niemczech. Ustawa przeszła przez parlament

Niemiecki parlament przegłosował ustawę, dzięki której od stycznia 2021 r. skorzysta ponad milion emerytów - podaje "Rzeczpospolita". Niemieccy seniorzy, którzy mimo dziesięcioleci pracy otrzymują jedynie niewielką emeryturę, w przyszłości otrzymają automatycznie podstawową emeryturę.

Świadczenie ma być finansowane z budżetu federalnego. Dla wielu seniorów emerytura podstawowa (Grundrente) oznacza podwyżkę średnio o 75-80 euro miesięcznie. Z nowej ustawy skorzysta około 1,3 mln osób, które miały lub mają niskie zarobki i w związku z tym na starość są zagrożone ubóstwem.

Jak czytamy, osoby o niskich dochodach, po przepracowaniu 33 lat składkowych, mają otrzymać dodatek do emerytury, a prawo do świadczenia w pełnej wysokości ma przysługiwać po 35 latach pracy i uiszczania składek do funduszu emerytalnego. Rekordziści dostaną nawet 400 euro dodatku miesięcznie.

Obejrzyj: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć?

Prawo do emerytury podstawowej w pełnej wysokości nabędą ci, których miesięczny dochód wynosi 1250 euro w przypadku osoby samotnej lub 1950 euro w przypadku małżeństw. Emeryci uzyskujący wyższe dochody otrzymają 60 proc. emerytury podstawowej. Jeśli dochody wynoszą powyżej 1600 euro w przypadku osoby samotnej i 2300 euro w przypadku małżeństw, wówczas emerytura podstawowa w ogóle nie będzie wypłacana.

Kasa emerytalna Deutsche Rentenversicherung Bund rozpoczyna proces typowania uprawnionych do nowego świadczenia spośród niemal 26 mln emerytów. Wypłaty pierwszych wyrównań można się spodziewać najwcześniej w połowie 2021 roku. Formalnie emerytura podstawowa wchodzi w życie 1 stycznia 2021 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, emerytura, seniorzy, pieniądze, niemcy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-07-2020

Gdzie rzym a gdzie krymCzegoś nie rozumiem? 1250 euro po kursie 4.46 zł daje kwotę emerytury ok 5.500 złotych i jeszcze do tego 400 euro to łącznie daje emeryturę … Czytaj całość

05-07-2020

HansTeraz zwolennicy koalicji niech zaczną szczekać na Niemcy, że rozdają pieniądze podatników, tak jak krytykują 500+ ale sami pierwsi składają wnioski o … Czytaj całość

05-07-2020

JarekU nich emerytura podstawową większą niż minimalną krajową Ceny mają takie same a zarobki 3 razy wyższe

Rozwiń komentarze (36)