Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Frank w okolicach 5 zł. Rząd jednak nie ma dobrych wieści dla frankowiczów

30
Podziel się:

Frank balansuje na granicy 5 zł. Wobec sygnałów wysyłanych przez szwajcarski bank centralny nie należy oczekiwać, by kurs waluty w najbliższym czasie miał się obniżyć. To zła wiadomość dla Polaków mających kredyty we frankach. Ministerstwo Finansów jednak na razie nie planuje rzucić im koła ratunkowego podobnego do tego, z którego korzystają osoby z kredytami z rodzimej walucie.

Frank w okolicach 5 zł. Rząd jednak nie ma dobrych wieści dla frankowiczów
Kurs franka szwajcarskiego waha się w okolicach 5 zł. Frankowicze jednak nie mogą liczyć na pomoc rządu (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

W ostatnich dniach kurs franka szwajcarskiego waha się w granicach 5 zł. A to może nie być koniec podwyżek cen, gdyż bank centralny tego państwa prawdopodobnie będzie nadal podnosił stopy procentowe. Instytucji finansowej snu z powiek już nie spędza przewartościowany kurs walutowy, lecz inflacja.

wykres dla: CHFPLN

Trudna sytuacja frankowiczów

Jak zauważa serwis biznes.interia.pl, to zła wiadomość dla Polaków spłacających kredyty we frankach. Tzw. frankowicze muszą przygotować się na wyższe raty, a także wyższe zadłużenie pozostałe im do spłaty.

Posiadacze kredytów w polskiej walucie jednak mogą skorzystać z mechanizmów osłonowych, które mają im złagodzić skutki rosnących stóp procentowych nad Wisłą. Chodzi tu m.in. o wakacje kredytowe.

Z tego rozwiązania jednak nie mogą skorzystać kredytobiorcy spłacający zadłużenie w zagranicznych walutach, gdyż taką rekomendację złożyło Ministerstwo Finansów. Dla kredytobiorców złotych zarazem są one dostępne bez żadnych ograniczeń - nie ma znaczenia zatem, ile zarabiają, a także, czy ich kredyt ma stałe, czy też zmienne oprocentowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Na nieruchomościach można też stracić". Deweloperzy dostaną bolesną lekcję?

MF nie planuje zmian

Dlatego też biznes.interia.pl zapytał resort, czy są szykowane zmiany w tym zakresie lub też, czy tzw. frankowicze mogą liczyć na inne formy wsparcia pomocy. MF w odpowiedzi podkreśla, że ich sytuacja jest monitorowana przez Komitet Stabilności Finansowej współtworzonej przez ministerstwo, Narodowy Bank Polski, Komisję Nadzoru FinansowegoBankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zarazem Ministerstwo Finansów nie widzi powodów uzasadniających objęcie frankowiczów mechanizmami wsparcia i uzasadnia to tym, że tacy kredytobiorcy mogą iść do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
obserwator
2 miesiące temu
Rząd nie musi nic pomagać, byleby nie szkodził. Orzecznictwo TSUE jest w sprawach frankowych w zasadzie jednoznaczne i sprzyja frankowiczom. Wystarczy odrobina wysiłku aby złożyć pozew i zwrot nielegalnie naliczonych opłat masz w zasadzie pewny.
Franek złotów...
2 miesiące temu
A mnie frankowiczów nie żal. Nikt biedny kredytu we frankach by nie dostał. Ludzie (i tak już zamożni) rzucili się na kredyt we frankach licząc po cichu, że kurs spadnie na tyle w przyszłości, że oddadzą połowę tego co pożyczyli i będzie po kredycie. A tu niefart i muszą oddać dwa, jeśli nie trzy razy tyle co dostali od banku. KREDYT BIERZE SIĘ W WALUCIE W KTÓREJ SIĘ ZARABIA! I nie cwaniakuje się z bankami - bo z tymi nikt nie wygra.
Kredytobiorca
2 miesiące temu
Te trzy ministerstwa zlikwidować. Nie służą obywatelom tylko banksterowi. To jest towarzystwo wzajemnej adoracji raz banksterowi a raz urzedasow
Polka
2 miesiące temu
Place 10% kapitalu i reszte 90% na bank!!!! Przeciez to lichwa!!! Dlaczego tak nas upodlacie???? Dlaczego rzad wstawia sie za bankami a nie ludzmi zadluzonymi????? Orban przy rostacych stopach zatrzymal wzrost rat kredytow!!!! A ci tutaj chca nas pozbawic mieszkan i tyle!!!!!
Polka
2 miesiące temu
Place 10% kapitalu i reszte 90% na bank!!!! Przeciez to lichwa!!! Dlaczego tak nas upodlacie???? Dlaczego rzad wstawia sie za bankami a nie ludzmi zadluzonymi????? Orban przy rostacych stopach zatrzymal wzrost rat kredytow!!!! A ci tutaj chca nas pozbawic mieszkan i tyle!!!!!
...
Następna strona