Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Funt mocno w dół. Premier May nie ma poparcia własnej partii w sprawie brexitu

76
Podziel się:

W poniedziałek zyskał ponad 1 proc., ale we wtorek prawie wszystko stracił. Funt szterling przeżywa mocne wahania w związku z brexitem. Premier Teresa May przywiozła gwarancje Unii, ale i nowa umowa jest źle oceniana.

Funt traci przez brak poparcia dla premier May
Funt traci przez brak poparcia dla premier May (East News, AP/Associated Press/East News)

Do głosowania w sprawie brexitu we wtorek zostało zaledwie kilka godzin, a cały projekt się sypie. Nowe gwarancje uzyskane przez premier May od Unii nie zyskały poparcia w głównych frakcjach Partii Konserwatywnej - podaje Reuters.

W ostatniej próbie powrotu na ścieżkę uporządkowanego brexitu May jechała do Strasburga w poniedziałek, by uzgodnić prawnie wiążące zapewnienia z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Ogłosili nawet przełom. Uzgodniono prawnie wiążący dokument, który tłumaczył reguły tzw. irlandzkiej zapory (Irish backstop).

- Uzyskaliśmy prawnie wiążące zmiany - dokładnie to, czego oczekiwał od nas parlament. Co jest jasne, uzgodniliśmy, że mechanizm backstopu nie może być trwały i będzie jedynie tymczasowy - powiedziała we wtorek Theresa May.

Zobacz też: Twardy Brexit bezlitosny dla polskich firm. Ministerstwo ostrzega

Niekończące się negocjacje

"Backstop" to zapis, który gwarantuje, że po brexicie nie powrócą kontrole między Irlandią Północną a Irlandią. By to było możliwe, Wielka Brytania ma pozostawać w unii celnej do czasu wynegocjowania nowej umowy handlowej z UE. Zwolennicy uważają, że taka sytuacja będzie przeciągana w nieskończoność.

Prokurator generalny Geoffrey Cox wydał we wtorek opinię, że gwarancje pozostawiły prawne ryzyko zblokowania Wielkiej Brytanii na orbicie Unii po brexicie. To najbardziej kontrowersyjna kwestia dla parlamentarzystów wspierających rozstanie z UE.

- Ryzyko prawne pozostało niezmienione - stwierdził Cox. Jego zdaniem nowe rozwiązania ograniczają ryzyko bezterminowego irlandzkiego backstopu, ale go nie eliminują.

Funt w dół

Funt stracił po takich słowach prawie wszystko to, co nadrobił w poniedziałek. Względem złotego spada we wtorek o prawie 1 proc., podobnie jak do dolara i euro. Interpretowane jest to jako wzrost ryzyka, że z umowy nic nie wyjdzie.

- Cox zwraca uwagę na to, co w zasadzie jest wiadome - wczorajsze ustalenia nie zmieniają zapisów w treści umowy, a są dodatkiem - podaje Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ. - Rynki wyraźnie chcą widzieć koniec brexitowej sagi. Stąd funt mocno traci po tym, jak ta wizja zaczyna się znów oddalać.

Głosowanie odbędzie się około godziny 20:00 naszego czasu. Poprzednie było 432 do 202 na niekorzyść umowy. Główna frakcja pro-brexitowa Konserwatystów ERG zapowiedziała, że nie poprze również nowej umowy wynegocjowanej przez panią premier - podaje Reuters.

Jeśli parlament znowu nie przegłosuje umowy May, w środę głosować będą o bezumownym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, czyli tzw. "twardym brexicie". Jeśli i to odrzucą, czeka ich kolejne głosowanie w czwartek w sprawie przedłużenia procesu wyjścia o następne miesiące. Mowa jest o przełożeniu wyjścia ze Wspólnoty na czerwiec. Takie rozwiązanie wcale nie jest na rękę przedsiębiorcom, którzy nie chcą już przedłużania czasu niepewności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(76)
mnm
5 lata temu
Wywalić ich na pysk bez umowy . Za pychę i pogardę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
skołowany
5 lata temu
Przecież w okienku obok czytam, że kurs funta wystrzelił w górę. To jak to właściwie jest?
FUFU
5 lata temu
Jak funt 4, 75 To byl wysoki jak teraz ponad pienc to niski
bob
5 lata temu
Iiiii-tam. Raptem 5 gr! Myślałem, że jest już wart 2 zł... Jak PiS powiedział jakieś 2 mies. temu, że USD stanieje (wtedy było 3,78), to od razu podskoczył o 5 gr i jakoś ciągle się trzyma powyżej 3,8!
Gruby
5 lata temu
Jak im zle w Unii to niech sobie wychodzą i to szybko. Ciekawe kto będzie u nich harował ( mają roboli z Europy ) . Jeszcze będą płakać, i to szybko . A Tusk ma rację. Tylko ślepy tego nie widzi.
...
Następna strona