Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

ITD kupiła samochody za 12 mln zł. Jest zawiadomienie do prokuratury

55
Podziel się:

Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski poinformował w piątek, że skierował do prokuratury zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa. Jego zdaniem poprzednie władze inspekcji kupiły 33 samochody marki BMW za 12 mln zł, choć można było kupić tańsze pojazdy.

ITD kupiła samochody za 12 mln zł. Jest zawiadomienie do prokuratury
ITD kupiła samochody za 12 mln zł. Jest zawiadomienie do prokuratury - zdjęcie ilustracyjne (East News, Mateusz Grochocki)

Artur Czapiewski ogłosił podczas piątkowej konferencji, że złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa". Jego zdaniem miało ono polegać na "celowym wydatkowaniu środków publicznych" i "działaniu na szkodę interesu publicznego na skutek niewystarczającego nadzoru sprawowanego przez GITD, w tym głównego inspektora, którym w tym czasie był Alvin Gajadhur".

Czapiewski tłumaczył, że chodzi o projekt rozbudowy i modernizacji systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiejbudżetu państwa. Projekt ma podnieść skuteczność eliminowania niebezpiecznych zachowań kierowców, którzy przekraczają prędkość, nie respektują sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach oraz ograniczeń prędkości na odcinkach, gdzie nie są montowane urządzenia do pomiaru prędkości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

W jego ramach zostały kupione 33 samochody. Zakupy zostały przeprowadzone w dwóch postępowaniach i w sumie pochłonęły 12 milionów złotych ze środków publicznych.

Doszło do niegospodarności?

- Po analizie dokumentów, które dotyczyły postępowań odnoszących się do tych pojazdów, doszliśmy do wniosku, że czas tego postępowania przetargowego trwał prawie dwa lata od momentu ogłoszenia przetargu do momentu sfinalizowania zakupu -skomentował Artur Czapiewski. I dodał, że są to pojazdy "przewyższające wymagania" i cele w CANARD. - Cele te spełniono by również kupując pojazdy tańsze - stwierdził.

- Mamy wszelkie podstawy, by podejrzewać, że w CANARD doszło do niegospodarności przy realizacji tych obu zamówień. Rozbudowa Systemu Automatycznego Nadzoru Ruchem miała zwiększyć skuteczność i efektywność prowadzonych kontroli. Tymczasem decyzja o zakupie tych 33 nowych samochodów z miernikami prędkości budzi wątpliwości co do celowości i zasadności wydatkowania środków publicznych -uznał Czapiewski.

"Niewykluczone są dalsze zawiadomienia"

Podkreślił też, że w ocenie obecnego kierownictwa istnieje "wysokie prawdopodobieństwo naruszenia zasad oszczędnego wydatkowania środków publicznych i rażącej niegospodarności". - Niewykluczone są dalsze zawiadomienia związane z weryfikacją dokumentacji związanej z finansowaniem innych obszarów tego samego projektu - przyznał Artur Czapiewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
Hilda
5 dni temu
Ciekawe, że tylko miedziany nadszedł i już rozdał milionowe nagrody swojakom, Teraz kopią dołki pod wzorowym bankiem centralnym Glapińskiego? Polacy z krwi i kości życzą tobie miedziany szybkiego odejścia. Twoje neo rządy 2008-2015 były tragiczne pełne afer, i odczuli to obywatele na własnej skórze. Teraz znowu podatki, podwyżki, mandaty, kary, a niedługo komory gazowe-likwidacja emerytów.
oburzony
5 dni temu
Gdzie ponad 6 bln od Niemiec? Tusk nas sprzedał i nie chce reparacji, wycofał skargę do TSUE na zielony ład, niszczy naszą gospodarkę, chociaż od kilku lat jesteśmy na pierwszym miejscu w UE:
obiektywny
5 dni temu
Kłamstwa już się tak rozlały po kraju, że nie wiadomo czy BMW to Renault. Tak też wygląda narracja wielu afer nagłaśnianych przez Herr Tuska.
czytelnik
5 dni temu
Beemki dla kierownictwa służbowo
Nnp
5 dni temu
Widać że BMW zmieniło logo
...
Następna strona