Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Joanna Pluta
|

Euro najtańsze od 8 miesięcy, dolar też tanieje

0
Podziel się:

Wczoraj po południu złoty dynamicznie zyskał na wartości, a notowania EUR/PLN zniżkowały aż do poziomu 3,8490. Kurs USD/PLN natomiast spadł do 2,9650.

Euro najtańsze od 8 miesięcy, dolar też tanieje

Powodem zniżki kursu były kolejne jastrzębie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, jakie wczoraj napłynęły na rynek. W ostatnim czasie słychać jedynie głosy zwolenników podwyżek stóp procentowych, co powoduje, iż inwestorzy dyskontują fakt, że początek zacieśniania polityki monetarnej będzie miał miejsce już na w styczniu, a nie jak oczekiwano wcześniej – w marcu.

Dziś wartość euro kontynuowała zniżkę, dochodząc do poziomu 3,8300 zł – najniższego od dziewięciu miesięcy, a notowania dolara zniżkują do 2,9400 za sprawą rosnącego kursu EUR/USD.


Do odreagowania ostatniej dynamicznej aprecjacji złotego póki co nie dopuszczają optymistyczne nastroje panujące na rynku. Giełdy zwyżkują, euro zyskuje na wartości względem dolara, a inwestorzy oczekują na dzisiejszą aukcję portugalskiego długu.

Aukcja ta będzie pozostawała w centrum uwagi inwestorów na szerokim rynku. Z kraju ani też z regionu nie napłyną dziś żadne istotne dane makroekonomiczne. Dopiero jutro z Polski poznamy odczyt inflacji konsumentów CPI za grudzień. Oczekuje się, iż będzie ona zgodna z najnowszą prognozą Ministerstwa Finansów i wyniesie 3,1 proc. w skali roku w porównaniu 2,7 proc. miesiąc wcześniej.

Euro od poniedziałku systematycznie odrabia straty względem dolara amerykańskiego. Na początku dzisiejszej sesji notowania EUR/USD zwyżkowały pod wartość 1,3050.
Na rynku panują optymistyczne nastroje w związku z dzisiejszą aukcją obligacji Portugalii. Kraj ten zaoferuje dziś 4- i 10-letnie papiery dłużne o łącznej wartości pomiędzy 750 mln i 1,25 mld euro.

Oczekuje się, iż rentowności będą wyższe niż na poprzedniej aukcji. W obecnym momencie rynkowe oprocentowanie portugalskich 10-latek zeszło poniżej psychologicznej bariery 7,0 proc. (w piątek rentowności wzrosły do rekordowo wysokich poziomów, osiągając wartość 7,3 proc.). Na rynku spekuluje się, iż za spadkiem tym stały interwencyjne zakupy obligacji tego kraju przez Europejski Bank Centralny.

Dzisiejsza aukcja może rzeczywiście wypaść dobrze – popyt na niej zależy bowiem od nastawienia inwestorów, które jak widać dziś po notowaniach pary EUR/USD jest optymistyczne.

O godz. 11.00 na rynek napłynęły lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej Eurolandu. Wzrosła ona w listopadzie o 7,4 proc. rocznie oraz 1,2 proc. miesięcznie. Oczekiwano natomiast, iż w ujęciu rocznym produkcja zwiększy się o 6,0 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,5 proc. Pozytywny odczyt nie wpłynął jednak znacząco na notowania głównej pary walutowej – EUR/USD; inwestorzy bowiem koncentrują się na nadchodzącej aukcji.

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)