Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW odreagowuje ostatnie spadki

0
Podziel się:

Po zakończonej zwyżkami indeksów środowej sesji na Wall Street czwartek przynosi odreagowanie ostatnich spadków na GPW.

*Po zakończonej zwyżkami indeksów środowej sesji na Wall Street (S&P500 +0,37 proc., Nasdaq100 +0,96 proc.) czwartek przynosi odreagowanie ostatnich spadków na GPW. *

Skala zwyżek jest jednak niewielka zważywszy, że indeks WIG20 traci od rocznego maksimum na poziomie 2453 pkt. ponad 5 proc.. Indeks największych spółek o godzinie 11.00 zyskuje 0,25 proc. i wynosi 2325 pkt. W tyle pozostają spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 znajduje się na poziomie o 0,2 proc. niższym od wczorajszego zamknięcia (2300 pkt.) natomiast indeks sWIG80 traci 0,4 procent.

Po blisko 5 proc. korekcie po raz pierwszy od trzech sesji nieznacznie (+0,1 proc.) zyskuje KGHM. Rozpoczęte wczoraj walne zgromadzenie akcjonariuszy miedziowej spółki zdecydowało o zmianach w statucie, dzięki którym Skarb Państwa zachowa kontrolę nad spółką nawet po planowanej sprzedaży pakietu 10 proc. akcji.

Według doniesień prasowych do końca roku Polska Miedź oraz debiutujący w przyszłym roku na GPW Tauron Polska Energia powinny zakończyć rozmowy w sprawie wspólnego projektu - Elektrowni Blachowia. KGHM jest zainteresowany projektem jako inwestor finansowy oraz ma być głównym odbiorcą prądu z nowej elektrowni. Do rozwiązania pozostała kwestia miejsca realizacji projektu energetycznego. Elektrownia Blachowia ma mieć moc ok. 800 megawatów a szacunkowa wartość planowanego projektu to 5 mld zł. Strategia Taurona zakłada, że do 2012r. ruszą prace nad budową nowych bloków energetycznych o mocy sięgającej 3tys. megawatów.

Pozytywne informacje pomogły walorom Polimexs-Mostostal zyskać 0,8 procent. Spółka poinformowała o podpisaniu kontraktu z Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie na wykonanie prac o łącznej wartości 65,4 mln zł netto. Polimexs-Mostostal jest jedną z sześciu spółek zabiegających o kontrakt na budowę falochronu w Świnoujściu. Wykonawcę prac poznamy w I kw. przyszłego roku. Wartość kontraktu o który zbiegają Polimexs oraz inna giełdowa spółka Erbud szacowana jest na 1 mld zł.

Śmiałe plany ekspansji ma Asseco Poland. Prezes informatycznej spółki Adam Góral poinformował, że kierowana przez niego spółka rozpoczyna analizę rynku USA pod kątem ewentualnych przejęć w tym kraju. Prezes nie wyklucza, że przedmiotem zainteresowań Asseco będzie podmiot o porównywalnej wielkości do rzeszowskiej spółki. Asseco nie narzeka na brak kontraktów.

Zgodnie z zapewnieniami prezesa wartość skonsolidowanego portfela zamówień na 2010r. wynosi 1,5 mld zł. Ponadto prezes Góral poinformował, że Asseco Poland jeszcze w I połowie przyszłego roku może połączyć się ze swoją spółką zależną Asseco Systems.

Głównym obszarem działalności Asseco Systems jest serwis oprogramowania i sprzętu dostarczanego przez grupę. Wcześniej Asseco Poland połączyło się z inną spółką zależną ABG. Ponadto zarząd spółki zarekomenduje wypłatę dywidendy z zysku za 2009r w wysokości, która będzie zgodna z dotychczasową polityką spółki. Asseco może przeznaczyć na dywidendę od 10 proc. do 40 proc. zysku.

Za trzy kwartały tego roku Asseco wypracowała 278,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 227,62 mln zł rok wcześniej przy przychodach odpowiednio na poziomie 2114,6 mln zł względem 1919,34 mln zł.

Oczy inwestorów będą zwrócone na reakcję Wall Street na tygodniowe dane o nowych bezrobotnych, które będą publikowane o godzinie 14.30. Przed południem notowania kontraktów na główne amerykańskie indeksy wskazują na niewielkie spadki na otwarciu. Zyskują giełdy zachodnioeuropejskie. DAX oraz FTSE500 zwyżkują odpowiednio o 0,5 proc. oraz 0,2 proc..

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)