Notowania

dziś w money
16.03.2010 08:42

Oczekiwania inwestorów faworyzują dolara

Wczorajsza sesja przyniosła mieszane dane makro z USA, które inwestorzy odebrali jako sygnał do częściowej realizacji zysków z ostatnich wzrostów na głównej parze walutowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wczorajsza sesja przyniosła mieszane dane makro z USA, które inwestorzy odebrali jako sygnał do częściowej realizacji zysków z ostatnich wzrostów na głównej parze walutowej. W efekcie kurs EUR/USD zawrócił z wysokich poziomów i dziś rano znajdujemy się na 1,3670.

Innym czynnikiem, który mógł mieć wpływ na taki obrót spraw jest dzisiejsza decyzja amerykańskiego banku centralnego odnośnie stóp procentowych, a dokładniej mówiąc komunikat ogłaszany razem z tą decyzją. Już od dłuższego czasu inwestorzy wyczekują na stanowcze stwierdzenie, że w najbliższych miesiącach należy spodziewać się podwyżki stopy w USA i tuż przed ogłoszeniem decyzji FED oczekiwania te wspomagają walutę amerykańską. Jednak warto zauważyć, że jak do tej pory takie stanowcze stwierdzenie nie padło i tak może być również i tym razem.

Nastroje nie sprzyjały złotemu

Polska waluta nie może zaliczyć wczorajszego dnia do udanych. Osłabienie złotego było widoczne szczególnie na parze USD/PLN, której kurs wzrósł o prawie 3 grosze. Było to głównie spowodowane zachowaniem głównej pary walutowej, ale po części również opublikowanym poziomem inflacji w Polsce, która wyniosła 2,9% r/r, czyli poniżej oczekiwań. Z kolei kurs EUR/PLN zachowywał się nieco spokojniej i dziś rano znajduje się na poziomie 3,8910. W dniu dzisiejszym pojawią się kolejne dane z Polski, ale nie powinny one mieć większego wpływu na naszą walutę.

Dziś decyzja FED

Dzisiejszy dzień przyniesie inwestorom sporą liczbę nowych danych makro. Pierwsze z nich pojawią się o godzinie 11:00 i będą dotyczyły niemieckiego indeksu ZEW oraz inflacji CPI ze Strefy Euro. W przypadku indeksu ZEW spodziewany jest odczyt na poziomie 43,7 pkt, czyli nieco mniej niż poprzednie 45,1 pkt. Natomiast w inflacja spodziewana jest na poziomie 0,9 proc. rocznie, a zatem nieznacznie niżej niż 1 procent w poprzednim miesiącu.

Następnie o 13:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Z jednej strony będzie to liczba wydanych pozwoleń na budowę (ma spaść z 622 tys do 610 tys obecnie), a z drugiej liczba rozpoczętych budów (w tym wypadku spodziewany jest odczyt 570 tys, podczas gdy poprzednio było to 591 tys). Na godzinę 14:00 zaplanowano publikację danych dotyczących dynamiki.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
FMCM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz