Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rogalski: Złoty spokojnie w poniedziałek

0
Podziel się:

Poznaliśmy gorsze dane z Chin, ale zostały one zestawione z optymistycznymi wypowiedziami tamtejszych decydentów.

Rogalski: Złoty spokojnie w poniedziałek

Brak inwestorów zza Oceanu, a także pusty kalendarz publikacji makro sprawiły, że w poniedziałek na złotym niewiele się działo. Wprawdzie poznaliśmy gorsze dane z Chin (PKB za zeszły rok został zrewidowany do 7,3 proc. z 7,4 proc.), to jednak zostały one zestawione z optymistycznymi wypowiedziami tamtejszych decydentów.

Uwagę zwracają słowa szefa banku centralnego Chin, którego zdaniem fala wyprzedaży zbliża się do końca i możliwe jest wejście w okres stabilizacji. Docelowo nadmierną zmienność mogą też ograniczać projekty przygotowywane przez chińskiego regulatora zmierzające do czasowego zamrożenia notowań w przypadku nadmiernych spadków.

Jutro rano wpływ na nastroje będą mieć ponownie informacje z Chin. Poznamy dość newralgiczne dane na temat bilansu handlowego za sierpień. Rynek spodziewa się większej nadwyżki, bo na poziomie 48,2 mld USD, ale dzięki mniejszemu spadkowi dynamiki eksportu (o 6,0 proc. r/r). Minimalny wpływ mogą mieć natomiast dane z regionu, a konkretnie Węgier (produkcja przemysłowa w lipcu i inflacja CPI w sierpniu) i mieć bardziej znaczenia dla wzajemnych relacji PLN/HUF.

Warto będzie też zwracać uwagę na zachowanie się EUR/USD. Wyraźne wybicie się ponad poziom 1,1170 dałoby szanse na testowanie najpierw okolic 1,1213, a potem 1,1275. O wyjście wyżej może być trudno, gdyż w tym obszarze przebiega dawna linia trendu wzrostowego puszczona po sierpniowych minimach, a którą złamaliśmy 3 września b.r. po konferencji ECB. Zresztą rynek wydaje się, że w tej kwestii przyjął założenie, że ECB jest gotów do dyskusji ws. dalszego poluzowania polityki pieniężnej, ale na konkretne działania być może trzeba będzie nieco poczekać. To automatycznie daje pole do odreagowania ostatniej przeceny wspólnej waluty.

Tłumaczy też ograniczony wpływ tego czynnika na notowania złotego. Tu większym wsparciem byłoby ustabilizowanie się notowań na globalnych giełdach, co pozwoliłoby na złapanie większego oddechu.

Technicznie przy EUR/PLN nadal obowiązuje układ wsparcie rejon 4,2050-4,21, opór okolice 4,2350-4,2450. Czekamy na stosowne naruszenie tych poziomów w którąś ze stron. Dla USD/PLN wsparcie to okolice 3,7750. Jego złamanie da pretekst do zejścia w stronę 3,76 i dalej 3,74. Opór to 3,80-3,81 i dalej 3,8350-3,8550.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)