Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Słabszy odczyt PMI zaszkodził złotemu

0
Podziel się:

Poranny komentarz analityka do aktualnej sytuacji na rynku walutowym.

Słabszy odczyt PMI zaszkodził złotemu

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań złotego po wczorajszych nieznacznych spadkach.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1140 PLN za euro, 3,7623 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9824 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,7214 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,985% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego, skróconego tygodnia handlu przyniósł lekkie spadki na wycenie polskiej waluty. W dużej mierze było to pochodną słabszych danych dot. indeksu PMI. Inwestorzy i tak spodziewali się niższej figury bazującej na ostatnich słabszych wskazaniach z Niemiec, niemniej wartości 52,4 pkt. okazała się być sporo niższa od oczekiwanych 53,5 pkt. (wobec 54 pkt. za kwiecień). Do tego na szerokim rynku obserwowaliśmy nieznacznie mocniejszego dolara, a nastroje skutecznie psuje temat Grecji.

Przypomnijmy, iż wedle aktualnych założeń Hellada ma czas do 5 czerwca, aby porozumieć się z wierzycielami i UE i otrzymać dalsze transze finansowa. W przeciwnym razie najprawdopodobniej czeka nas default Grecji oraz groźba opuszczenia przez nią struktur Strefy Euro. Jest to jednak czynnik globalny na który nie mamy wpływu i w dużej mierze uderza on w większość walut EM. W przypadku złotego w większości opracowań zagranicznych dot. polskiej waluty nadmienionym jest, iż w zakresie inwestycji w PLN należy brać pod uwagę ryzyko polityczne jesiennych wyborów, gdzie obecny układ parlamentarny może zostać zmieniony tworząc otoczenie mniej sprzyjające gospodarce oraz „biznesowi”.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. RPP rozpocznie dwudniowe posiedzenia, które skończy się jutrzejszą decyzją o braku zmianie stóp procentowych. Na szerokim rynku należy zwrócić uwagę na dane ze Strefy Euro dot. inflacji PPI ora HICP, które tradycyjnie odczytywane będą poprzez pryzmat trwającego programu QE. W przypadku danych z USA popołudniu otrzymamy m.in. wskazania dotyczące zamówień w przemyśle czy zamówień na środki trwałe.

Z rynkowego punktu widzenia układ techniczny na parach związanych z PLN nie uległ większej zmianie. W dalszym ciągu widoczna jest strefa podaży na 4,15 EUR/PLN, a kurs GBP/PLN utrzymuje wsparcie na 5,7150 PLN.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)