Notowania

dziś w money
17.08.2009 17:38

Spadki na giełdach dołują złotego

Początek tygodnia przyniósł zdecydowanie osłabienie kursu złotego. Polska waluta straciła dziś około 1,6 proc. do euro i 2,3 proc. do dolara.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek tygodnia przyniósł zdecydowanie osłabienie kursu złotego. Polska waluta straciła dziś około 1,6 proc. do euro i 2,3 proc. do dolara. O 16.00 kursy par EUR/PLN i USD/PLN kształtowały się na poziomach odpowiednio: 4,1850 i 2,9740.

W obliczu braku istotnych danych z kraju i ze świata, na rynek złotego w znacznym stopniu wpłynęło dzisiejsze pogorszenie sentymentu inwestycyjnego, widoczne w notowaniach akcji oraz innych aktywów finansowych. Krajowa waluta podążyła wraz za zniżkującymi giełdami Europy.

Pod koniec sesji na Starym Kontynencie indeks DAX tracił 2 proc., FTSE 250 2,6 proc., a rodzimy WIG 20 zniżkował o 2,8 procent. Deprecjację złotego wsparła również dzisiejsza wypowiedź prezesa NBP na temat przyszłości polityki pieniężnej w Polsce.

Sławomir Skrzypek stwierdził, żeRPP nadal jest w fazie zmniejszania kosztu pieniądza, sugerując możliwość kolejnego cięcia stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Dziś Ministerstwo Finansów poinformowało uczestników rynku, że w okresieod stycznia do lipca deficyt budżetowy nie przekroczył 15,5 mld złotych. Stanowi to około 57 proc. całego, znowelizowanego deficytu zaplanowanego na 2009 rok.

W poniedziałek kurs eurodolara kontynuował spadek wartości zapoczątkowany pod koniec minionego tygodnia. Para EUR/USD zniżkowała dziś z poziomu 1,4200, osiągając około godziny 16.00 wartość 1,4050. Pesymistyczne dane opublikowane w piątek przez Uniwersytet Michigan znacząco wpłynęły na wzrost awersji do ryzyka inwestorów. Uczestnicy rynku uznali spadek nastrojów amerykańskich konsumentów za sygnał do realizacji zysków.

W ciągu dnia poznaliśmy indeks NY Empire State. Wskaźnik obrazujący nastroje nowojorskich menedżerów w sierpniu wyniósł 12,08 pkt i okazał się czterokrotnie lepszy od oczekiwań (prognozowano 3 pkt). Optymistyczne dane z USA nie zdołały jednak znacząco wesprzeć sentymentu inwestycyjnego, a jedynie lekko wyhamowały spadek kursu EUR/USD.

Tagi: dziś w money, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
TMS Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz