Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Stabilny początek tygodnia dla złotego

0
Podziel się

Zobacz, jak złoty radzi sobie na tle innych walut świata.

Stabilny początek tygodnia dla złotego
bEpFukPV

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi „kosmetycznie” słabszego PLN na bazie lekkiego umocnienia dolara amerykańskiego. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,1810 PLN za euro, 3,7724 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,8961 PLN względem funta szterlinga oraz 3,8519 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły poniżej bariery 2,8 proc. i wynoszą obecnie 2,794 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku walutowym przyniosły nam próbę lekkiego osłabienia PLN m.in. na bazie słabszych danych fundamentalnych z kraju. Piątkowy odczyt z zakresu dynamiki PKB za II kw. wypadł gorzej od prognoz przyjmując wartość 3,3% r/r wobec oczekiwanych 3,6% r/r. Rynek zinterpretował jednak dane wskazanie dość spokojnie, gdyż większość uczestników obrotu założyła, iż wynika on raczej z czynników sezonowych i nie neguje perspektywy osiągniecia dynamiki 3,8% w całym 2015r.

Warto również wspomnieć, iż słabsze wskazania dot. PKB za II kw. obserwowaliśmy również w innych krajach regionu, gdzie gorsze dane zaprezentowały m.in. Węgry (2,7% r/r) czy Rumunia (3,2% r/r). Dodatkowo czynnikiem wspierającym PLN był dalszy wzrost cen obligacji, gdzie podobny ruch obserwowalny jest również na szerokim rynku. Ostatnie działania PBOC i dalszy spadek cen surowców spowodowało, iż duża część rynku założyła możliwe pogłębienie problemów deflacyjnych i w konsekwencji opóźnienie podwyżek stóp procentowych m.in. w Polsce jak i w USA. Wydaje się jednak, iż lokalnie PLN na szansę zyskać parę gr. wobec euro, gdyż na rynku pojawiły się doniesienia o prawdopodobnych wcześniejszych wyborach (votum zaufania dla Tsiprasa zaplanowane po 20.08). Para EUR/PLN w ostatnich dniach nie zanotowała mocniejszych spadków jakie obserwowaliśmy na pozostałych zestawieniach związanych z PLN.

bEpFukPX

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest bardziej znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Krajowi inwestorzy czekają już m.in. na środowe dane dot. produkcji przemysłowej za lipiec czy czwartkowe minutes z posiedzenia RPP. W szerokim kalendarzu makro warto dzisiaj bliżej przyjrzeć się popołudniowym danym z gospodarki USA (m.in. indeks NY Empire State oraz nieruchomościowy NAHB), gdzie piątkowe wskazania ostatecznie odebrane zostały neutralnie.

Z rynkowego punktu widzenia na parach USD/PLN, GBP/PLN czy CHF/PLN widoczne są próby lekkiego osłabienia PLN na bazie utrzymania presji podażowej na większości kwotowań EM. Z drugiej strony w przypadku EUR/PLN kurs ustabilizował się blisko 4,1750 PLN, co w dalszym ciągu utrzymuje możliwość spadku do okolic ok. 4,1320 PLN przy potencjalnych spadkach na głównej parze walutowej

bEpFukQy
komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)