Notowania

komentarze walutowe
27.02.2015 08:35

Umocnienie dolara. Co z krajową walutą?

Złoty wyznaczył nowe paromiesięczne maksima wobec euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację w zakresie wczorajszej zmienności. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,1487 PLN za euro, 3,7015 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,8953 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,16 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło nam proporcjonalne reakcje na PLN wobec wydarzeń z szerokiego rynku. Dolar wyraźnie umacniał się na większości zestawień po tym jak zamówienia na dobra trwałe w USA okazały się być wyższe od prognoz (+2,8 proc. wobec +1,7 proc. oczek.). Dodatkowo stymulująco na inwestorów podziałały słowa szef oddziału Rezerwy Federalnej w St. Louis James'a Bullard, który powiedział, że mocna waluta (USD) jedynie nieznacznie wpływa na politykę pieniężną i gospodarkę USA.

W konsekwencji dolar umocnił się na większości cross'ów wywierając presję na bardziej ryzykowne aktywa. Co ciekawe złoty pozostał w tej układance względnie stabilny, reagując umocnieniem wobec euro oraz spadkiem względem dolara amerykańskiego. O pozytywnych nastrojach wokół polskich aktywów może świadczyć też fakt, umocnienia się polskiego długu, jednak na pewno częściowo związane jest to również ze zbliżającym się posiedzeniem RPP, gdzie oczekiwana jest obniżka stóp procentowych. W szerszym ujęciu bardziej ryzykowne aktywa (jak PLN) mogą pozostawać w centrum zainteresowania inwestorów ze Strefy Euro, gdyż ryzyka związane z Grecją czy Ukrainą zostały ograniczone, a w marcu ma rozpocząć się program QE w wykonaniu EBC.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. PKB w IV kw. 2014r. (3,1 proc. r/r oczek.) wraz z strukturą wzrostu. Rynek spodziewa się zbliżonego odczytu do danych wstępnych, jednak warto bliżej przejrzeć się dzisiejszej publikacji z uwagi na zaprezentowanie struktury PKB. Dodatkowo NBP zaprezentuje oczekiwania inflacyjne konsumentów na luty, a MF poinformuje o podaży długu na marzec. Poza interesującym PKB dane te pozostaną bez wpływu na rynek PLN, który kierowany jest obecnie wydarzeniami zewnętrznymi.

Z rynkowego punktu widzenia temat szerszego umocnienia złotego został aktualne odłożony w czasie. Polska waluta wyznaczyła nowe paromiesięczne maksima wobec euro, jednak w przypadku USD/PLN oraz CHF/PLN doszło do spadku wyceny PLN.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz