Notowania

komentarze walutowe
14.07.2015 08:10

Złoty zyskuje do euro. Korzystny układ dla krajowej waluty

Powodem wzrostu apetytu na bardziej ryzykowne waluty były wczorajsze doniesienia dotyczące greckich negocjacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek nowego tygodnia przyniósł zdecydowane umocnienie złotego, który był jedną z najsilniejszych walut w regionie. wzrost wartości obserwowaliśmy jednak również na większości par walutowych powiązanych z rynkami wschodzącymi. Powodem wzrostu apetytu na bardziej ryzykowne waluty były poniedziałkowe doniesienia dotyczące greckich negocjacji.

Nad ranem hucznie ogłoszone zostało, iż osiągnięto porozumienie i nie będzie „Grexitu”. Wkrótce jednak poznaliśmy szczegóły ugody, gdzie okazało się, że wcześniejsze stwierdzenia są nieco na wyrost. Najpierw Tsipras musi przeforsować dużo dotkliwsze reformy (niż te odrzucone w ostatnim referendum) przez tamtejszy parlament, a wtedy wierzyciele podejmą rozmowy na temat kolejnego, wartego około 86 miliardów euro pakietu pomocowego.

Dodatkowo brak jest jeszcze finalnych ustaleń nt. funduszu powierniczego, który miałby prywatyzować greckie aktywa. W konsekwencji, jak widać, wciąż pozostaje wiele znaków zapytania, pomimo wczorajszego zbliżenia stanowisk negocjacyjnych. Rynek pozostaje jednak dość optymistycznie nastawiony do dalszych wydarzeń powiązanych z Grecją.

Inwestorzy zaczynają szukać kolejnych impulsów do handlu, a takim jest m.in. spekulacja pod moment rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny (stąd właśnie wzrosty na parze USD/PLN). W szerszym ujęciu wydaje się jednak, iż wydarzenia ostatnich godzin powodują wygenerowanie korzystnego środowiska m.in. dla złotego, który umocnił się do euro do okolic 1-miesięcznych maksimów.

W trakcie dzisiejszej sesji NBP poda dane dotyczące bilansu płatniczego w maju oraz podaży pieniądza w ujęciu M3 za czerwiec. Tradycyjnie bardziej istotne będą pierwsze wskazania, gdzie w zakresie salda rachunku bieżącego oczekiwany jest spadek nadwyżki do 285 milionów euro z 1138 milionów uprzednio. Ponadto rynek będzie przede wszystkim śledził doniesienia z Grecji, gdzie Tsipras będzie starał się utrzymać większość dla propozycji wierzycieli.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsza sesja przyniosła potwierdzenie pro-wzrostowego układu wokół złotego. Po wybiciu okolic 4,20 za euro, czyli dolnego ograniczenia kanału wzrostowego z kwietnia, kurs spadł do poziomu 4,13, gdzie lokalnie może napotkać pewne wsparcie. Niemniej szeroki układ rynkowy przemawia za dalszym spadkiem kwotowań euro. W przypadku pozostałych zestawień również obserwujemy lekkie wzrosty wartości złotego, jednak skala ruchu jest zdecydowanie mniejsza.

Tegoroczne notowania euro

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację wczorajszych tendencji. Złoty nieznacznie zyskuje wobec euro i franka, równocześnie osłabiając się w relacji do dolara amerykańskiego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1360 PLN za euro, 3,7608 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9500 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8200 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,08 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Tagi: komentarze walutowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarz
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz