Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Ryczko
|

Złoty bliski maksimów. Co wsparło polską walutę?

0
Podziel się:

Podczas porannego handlu złoty notowany jest blisko wczorajszych maksimów, ustanowionych pod koniec sesji amerykańskiej.

Złoty bliski maksimów. Co wsparło polską walutę?

Podczas porannego handlu złoty notowany jest blisko wczorajszych maksimów, ustanowionych pod koniec sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest przez rynek na 4,194 PLN za euro, 3,1775 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4890 PLN wobec franka szwajcarskiego.

Podczas wczorajszego handlu złoty lekko zyskał (EURPLN -0,25 proc.) korzystając na zwyżkach na europejskich rynkach akcji oraz umacniającego się euro. Nastroje nieznacznie polepszyła aukcja obligacji Holandii, gdzie część uczestników rynku obawiała się, iż pogłębiający się kryzys polityczny w tym kraju może znacząco zaciążyć na wynikach oferty.

Ponadto nastroje wokół regionu Europy Środkowo - Wschodniej nieznacznie poprawiły się po tym jak Viktor Orban powiedział, iż przeszkody dla wznowienia negocjacji na linii Budapeszt - MFW zostały _ praktycznie usunięte _. Doniesienia te znalazły te umocniły forinta, który podczas wczorajszego handlu zyskał 1,84%. Należy jednak pamiętać, iż część europejskich decydentów uważa, że Premier Węgier prowadzi jednak grę na czas, stwarzając pozory chęci współpracy, podczas gdy rzeczywistym celem jest przeforsowanie otwarcia linii kredytowej na jego własnych warunkach.

Równocześnie warto przytoczyć wczorajszą wypowiedz analityka agencji ratingowej Moody's dotyczącej ratingu Polski. W opinii Jaime Reusche'a nawet jeżeli rządowi nie uda się obniżyć deficytu sektora finansów publicznych do zakładanych 2,9% PKB, to nie będzie to miało wpływu na perspektywę ratingu Polski.

Ponadto wedle porannych niepotwierdzonych doniesień agencji PAP, na kwietniowym posiedzeniu RPP pod głosowanie poddany został wniosek o podwyższenie stopy referencyjnej o 25pb. Za inicjatywą tą opowiedziało się jedynie trzech członków gremium, stąd nie znalazł on wymaganej większości. W świetle ostatnich odczytów makroekonomicznych wskazujących na spadek dynamiki produkcji przemysłowej w Polsce wątpliwym jest, aby decyzja taka zapadała również podczas posiedzenia zaplanowanego na 8-9 maja. Niemniej Prezes NBP, Marek Belka, i tak spodziewa się, iż na majowym posiedzeniu odbędzie się dyskusja nad podwyższeniem kosztu kredytu.

Podczas dzisiejszej sesji poznamy dane fundamentalne dla gospodarki polskiej przygotowane przez GUS: sprzedaż detaliczna za marzec (godz. 10:00, oczek. 10,4% r/r) oraz stopę bezrobocia (godz. 10:00, 13,4%). Szczególnie obserwowana będzie pierwsza figura, gdzie zestawiona zostanie ona najprawdopodobniej z ostatnim odczytem produkcji przemysłowej. W przypadku publikacji znacznie odbiegającej od prognoz perspektywa podwyżki stóp na majowym posiedzeniu znacząco się oddali.

Złoty podatny będzie jednak głównie na kształtowanie się nastrojów na rynkach globalnych, a te warunkowane będą przez dzisiejsze wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. Od godz. 13:00 rozpoczniemy cykl publikacji danych makroekonomicznych, gdzie jako najważniejsze wyróżnić należy zmiany dynamiki zamówień na dobra trwałe. Kulminacyjnym punktem sesji jest jednak posiedzenie FOMC w zakresie stóp procentowych oraz konferencja prasowa po posiedzeniu. Stopy z całą pewnością pozostaną na dotychczasowym poziomie 0,25%, jednak kluczowe będą projekcje ekonomiczne komitetu oraz retoryka szefa FED, Bena Bernanke.

Z technicznego punktu widzenia ponowne respektowanie obszaru 4,20 - 4,21 EUR/PLN wskazuje, iż jedynie wyraźny impuls z rynku europejskiego będzie w stanie doprowadzić do przebicia tej Strefy. Jednocześnie nieznaczna korekta nie zmieniła znacząco obrazu rynku, gdzie pary związane z złotym w dalszym ciągu tkwią w wyraźnych trendach wzrostowych i w chwili obecnej dopiero naruszenie zakresu 4,165 PLN sugerowałoby możliwą zmianę tendencji.

komentarze walutowe
dziś w money
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(0)