Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
23.09.2019 06:40

Komornik. Pensja minimalna bezpieczna, emerytura niekoniecznie

Osoba zarabiająca minimalną krajową nie musi się obawiać komornika. Kwota wolna od potrąceń wynosi 2250 zł. brutto. Nie dotyczy to jednak emerytów. Osoby pobierające najniższe świadczenia, w razie długów, będą musiały oddać komornikowi 25 proc. emerytury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Najniższe wynagrodzenie nie może być zajęte przez komornika. (Fot: STANISLAW KOWALCZUK)

2250 złotych - dokładnie tyle wynosi pensja minimalna i tym samym kwota, z której komornik nie ma prawa potrącić nawet złotówki.

Obie te kwoty w przyszłym roku wzrosną do 2600, a jeśli wierzyć obietnicom PiS, w 2023 roku nawet do 4 tys. złotych brutto.

Jest jednak pewien warunek. Kwota wolna od zajęć komorniczych dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę i nie obowiązuje w przypadku długu alimentacyjnego.

Obejrzyj: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

W znacznie gorszej sytuacji są emeryci i renciści. Obecnie stawka najniższej emerytury brutto to 1100 złotych brutto, czyli ok. 934.6 zł netto.

Kwota wolna od zajęć w przypadku emerytury to 848 złotych. Nadwyżkę może więc zabrać komornik.

Jeszcze niższa kwota bezpieczna przed komornikiem dotyczy osób pobierających rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - wynosi 678,88 zł.

Osób pracujących na umowach cywilnoprawnych kwoty wolne od zajęć komorniczych nie dotyczą w ogóle i można im zabrać wszystko.

Jeśli umowa o dzieło czy zlecenia to jedyne źródło dochodu, można wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie z egzekucji 50 proc. zarobków. Trzeba jednak udowodnić, że przychody z takich umów stanowią regularne zarobki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze, komornik, długi
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2019

EwaJak się bierze pożyczki dla dzieci i wnuków to trzeba spłacać. Banki to nie instytucje charytatywne!

23-09-2019

alekTo skandal. Emeryci maja malo i jeszcze im zabiora

23-09-2019

AjCzy to nie jest dyskryminacja ze względu na wiek ?. Dlaczego były pracownik ma inną kwotę od zajęcia niż pracujący ?. Emeryt starszy człowiek a dług … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (64)