Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komornik. Pensja minimalna bezpieczna, emerytura niekoniecznie

64
Podziel się:

Osoba zarabiająca minimalną krajową nie musi się obawiać komornika. Kwota wolna od potrąceń wynosi 2250 zł. brutto. Nie dotyczy to jednak emerytów. Osoby pobierające najniższe świadczenia, w razie długów, będą musiały oddać komornikowi 25 proc. emerytury.

Najniższe wynagrodzenie nie może być zajęte przez komornika.
Najniższe wynagrodzenie nie może być zajęte przez komornika. (East News, STANISLAW KOWALCZUK)
bESCbdsR

2250 złotych - dokładnie tyle wynosi pensja minimalna i tym samym kwota, z której komornik nie ma prawa potrącić nawet złotówki.

Obie te kwoty w przyszłym roku wzrosną do 2600, a jeśli wierzyć obietnicom PiS, w 2023 roku nawet do 4 tys. złotych brutto.

Jest jednak pewien warunek. Kwota wolna od zajęć komorniczych dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę i nie obowiązuje w przypadku długu alimentacyjnego.

bESCbdsT
Zobacz także: Obejrzyj: Totalizator Sportowy inwestuje w technologie. Wygrałeś? Nagrodę dostaniesz bezpośrednio na kartę

W znacznie gorszej sytuacji są emeryci i renciści. Obecnie stawka najniższej emerytury brutto to 1100 złotych brutto, czyli ok. 934.6 zł netto.

Kwota wolna od zajęć w przypadku emerytury to 848 złotych. Nadwyżkę może więc zabrać komornik.

bESCbdsZ

Jeszcze niższa kwota bezpieczna przed komornikiem dotyczy osób pobierających rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - wynosi 678,88 zł.

Osób pracujących na umowach cywilnoprawnych kwoty wolne od zajęć komorniczych nie dotyczą w ogóle i można im zabrać wszystko.

Jeśli umowa o dzieło czy zlecenia to jedyne źródło dochodu, można wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie z egzekucji 50 proc. zarobków. Trzeba jednak udowodnić, że przychody z takich umów stanowią regularne zarobki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESCbdtu
wiadomości
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(64)
Marekk
2 lata temu
Jeszcze tym komornikom złodziejem mało... Przecież ta banda zniszczyla nie jednego Polaka... To jedna wielka mafia... A ich lichwiarze czekają na sprzedaż długów firmąwindykacyjną.. Żyją z kolosalnych procentów... Chore Prawo chory Kraj... Ludzie płacą długi za rodziców itp. Dziedziczenie... To jest Chore.... Brak słów....
izka
2 lata temu
Tylko te obecne emerytury i tak nie są za wysokie, także nie wiem czy komuś będzie co odpierać tak naprawdę. Mam nadzieję, że ja nie będę w takiej sytuacji że pożyczę i nie będę miała jak oddać, Zresztą jakieś pieniądze przecież uzbieram w ppk
realny
2 lata temu
Cały problem to przepisy które przepchnęło lobby windykacyjne, wg których każde wznowienie egzekucji przerywa bieg przedawnienia, w ten sposób można prowadzić egzekucję nawet po 30-40 latach. Nawet zabójstwo się przedawnia ale 100 z lat 90 tych firmie windykacyjnej urośnie do 10 000
bESCbdtv
Dom
2 lata temu
Znaczy można kraść na legalu dziękuję pis macie mój głos 😂 pozdrawiam
gość
2 lata temu
kocham komorników za to zotówkee rłobia mi loda by odebra mi złotówke
...
Następna strona